Юбилейно събитие на Международна фондация „Св. Св. Кирил и Методий“

Младежка филхармония „София“ с диригент Славил Димитров.

В края на 70-те и началото на 80-те години на 20. век във фокуса на държавната политика приоритет са културата и образованието. За култура се предоставят повече от 3 % от БВП. Така се раждат НДК, българските културни центрове в чужбина, Световните писателски срещи в София, катедрите по български език във водещи европейски университети; годишно се издават повече от 200 родни писатели на чужди езици, нашите оркестри, театри, опери и хорове пътуват по света и показват родното изкуство, златните ни съкровища греят в Лувъра, а  изложби на българските икони впечатляват публиката от Япония до САЩ...Точно тогава Людмила Живкова започва политика за отваряне на България към Западния свят: по идея на бизнесмена и мецената Лоренцо Мария Гало след кончината на Л. Живкова в София се събират видни български и чуждестранни интелектуалци и започват работа по основаването на международна фондация, която да насърчава млади таланти - ученици, студенти, докторанти във всички сфери на науката и изкуството.

Фондацията е факт на 20 октомври 1982 г. и приема името „Людмила Живкова“ като почит към гранд дамата на културната политика, която внезапно е напуснала видимия свят на 21 юли 1981 г. Така е учредена първата неправителствена фондация в Източния блок.

На 24 февруари 1990 г. Международната фондация е преименувана на „Св. Св. Кирил и Методий“, започва да променя своя облик и до днес се радва на международен авторитет. Продължава да работи, насърчавайки мултикултурното сътрудничество, без да вдига шум по медиите, а в нейния УС все още има личности, които са присъствали на основаването. Всички нейни студенти се ползват с безупречна репутация. Движещата сила, основа на философията на Фондацията, е ясното съзнание за необходимостта от изграждане на интелектуален капацитет, осигурявайки достъп до най-престижните световни образователни центрове на талантливи и способни млади българи, които да посрещнат предизвикателствата на промяната, както и да помогнат за интегрирането на България в Обединена Европа и света.

За да отбележат 40-годишния юбилей, в София пристигнаха княз Никита Лобанов-Ростовски и Джордж Марк-Райнов. Заедно с проф. Стефан Стефанов – президент на Фондацията, Михаил Тачев – изпълнителен директор, Жени Живкова и още десетки учени, благодарни стипендианти, предишни и настоящи дарители беше организирано юбилейно тържество в Националното музикално училище „Любомир Пипков“. Повече от два часа продължиха изявите на музиканти на различна възраст, които освен с класически инструментални пиеси поздравиха присъстващите и с вълнуващи истории за собствения си професионален път, подкрепен от Фондацията. 

Д-р Столина Добрева – директор на НМУ – благодари за партньорството, тъй като нейни ученици ежегодно са подпомагани чрез стипендиите на името на Лидия Кутева, финансирани от проф. Павлина Доковска. Вече 26 години младите музиканти се изявяват в Карнеги хол чрез цикъла „Музикални съкровища от България“ благодарение на неуморната проф. Доковска – ръководител на департамент „Пиано“ в Mannes College of Music  в Ню Йорк.   

„Националното музикално училище е нашето галено детенце, защото с вашите успехи прославяте България по света“ – каза проф. Стефанов.

Поздравление поднесе и Ваня Кастрева – началник на Районното управление на образованието – София, в което се казва: „Заедно с Вас ние сме тези, които можем да запалим страстта към знанието, да докажем важността на науката, да напълним сърцата със съпричастност към другите... Днес е Ваш празник – Вие давате, за да получават другите. Дано да продължите творчески да подкрепяте процесите в българската, европейската и световна култура“. Тя връчи на проф. Стефанов официалния плакет на РУО – София.

Джордж Марк-Райнов се включи с думите: „Дълги години тази фондация беше единствена не само в България, но и в целия социалистически лагер“. Той прочете послание от бившия президент на Фондацията проф. д-р Петер Фишер-Апелт, който акцентира на хуманистичните принципи, залегнали в дейността й. Княз Никита Лобанов-Ростовски се върна в спомените си за онези първи години, когато България разчупва опеката на СССР и въпреки идеологическите клишета Людмила Живкова прокарва пътя на Фондацията.

Акад. Юлиан Ревалски – председател на БАН – благодари на ръководството, че подпомага научните изследвания: „Благодарни сме, че вече 30 години наши ученици и студенти се обучават по математика и естествени науки в MIT (Масачузетския технологичен институт). Наши възпитаници дистанционно ръководят проектите на участниците в Ученическия институт по математика и информатика у нас, учреден по идея на визионера в образователните процеси акад. Петър Кендеров“.
В концерта взеха участие 10-годишният пианист Филип Ангелов, триото Димитър Московски (кларинет), Христо Танев (виолончело), Виктория Василенко (пиано), Сара Чакърова (вибрафон), Елизабет Гекова (цигулка) и Младежка филхармония „София“ с диригент Славил Димитров. На финала залата беше взривена от аплодисментите на публиката, очарована, възхитена и благодарна от великолепното изпълнение на Въведение и танц из операта „Момчил“ на Любомир Пипков. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура