Юлия Георгиева, Център за хуманни политики, пред Труд News: Новите психоактивни вещества са опасни, защото са ужасно силни

Юлия Георгиева е председател на управителния съвет на фондация „Център за хуманни политики“. Била е част и от програмата за обмен на игли и спринцовки във фондация „Инициатива за здраве“. Има опит и наблюдения за хората, зависими от наркотици. Работила е с тях дори и в местата за лишаване от свобода.

Пред „Труд News” Юлия Георгиева говори за актуалната дрога на пазара и за това, какви опасности крият новите психоактивни вещества, както и има ли ефективна превенция в България.

- Юлия, какви са вашите наблюдения относно зачестилите водачи, който сядат зад волана след употреба на наркотици?

- Наскоро колеги журналисти направиха медиен мониторинг и анализ. Оказа се, че от 1 октомври 2019 до 18 октомври 2022 г. те са изследвали всички статии в медиите, които включват конкретно тези думи. Резултатите показват, че 62,9% от статиите са свързани с шофиране след употреба на психоактивни вещества, 18% са материалите, свързани с престъпността, 6% - с превенцията, 7,8% – с наркозависимостта, 3,4% - с наркополитики и 1,9% с деца и наркотици. Оказва се, че това е несъизмеримо, т.е., шофирането под въздействието на наркотици и причиняването на ПТП, както и получените присъди на хора, които са шофирали след употреба на такива вещества, са много по-малки отколкото мащабът на отразяване в медиите. Несъизмерим е обемът на отразяване в медиите с вредата, които се причинява от шофьори, употребили наркотици. Отразяването е много интересно и хората обичат да четат за това, но на практика има много по-сериозни причини за ПТП, отколкото шофирането след употреба на наркотици. Оказва се, че превишената скорост и отнемането на път с предимство са двете основните причини за катастрофи.

- В момента има ли „актуална“ нова дрога на пазара?

- Според медиите актуалната „нова“ дрога е райският газ. Моят проблем с райският газ е, че той е многократно по-безопасен в сравнение с новите психоактивни вещества, които са безкрайно популярни и много евтини. Тези нови вещества, които са т.нар. „синтетични канабиноиди“ са доста силни и леснодостъпни. Много популярно стана да ги наричат „дизайнерска“ дрога, но това не е коректно. Международният термин е „нови психоактивни вещества“. Те много трудно се залавят от полицията, защото с обикновен полеви тест не могат да бъдат хванати. Има седем лаборатории в страната, където е възможно да бъдат изследвани. Там може да се изпрати веществото, за да се види, какво точно е то. Проблемът с тези вещества е, че те много лесно водят до психози. В Европа тези вещества са ужасно много и през последните години са открити над 4000 такива. Непрекъснато се слагат в забранителни списъци и мафията постоянно видоизменя формулата. Когато се измъкне ново вещество, което заменя старото, на практика, за някакъв период от време, то не е незаконно. 

- Какви са основните вреди на райския газ?

- Райският газ действа около 1-2 минути. Той е по-малко опасен от алкохола и цигарите. При него няма такива продължителни състояния, при които човек може да бъде по някакъв начин застрашен. Райският газ е в капсула, като обикновено я пробиват и го слагат в балон. Проблем би било, ако се опитат да го дишат без балон, защото излиза под голямо налягане и е много студен. Може да измръзне устата или носът. Другият проблем е, ако твърде много се диша само в балона, т.е., не се поема нормално въздух, защото така човек остава без кислород. Това са основните вреди на райския газ. 

- А какво представляват новите психоактивни вещества, за които споменахте?

- Те са синтетични наркотици, които се произвеждат в лаборатории и нямат нищо общо с т.нар. „традиционни“ наркотици.  През годините хероинът и кокаинът бяха заменени с тези нови вещества, което е една изключително хитра стъпка от страна на мафията, която нае химици, които изолираха вещества със сходно действие на традиционните наркотични вещества. Така тези нови вещества, дори и за кратко, не са забранени от закона. 

- Какви поражения носят тези нови психоактивни вещества за тялото и психиката на човек?

- Те са ужасно силни. Действието им е сходно с тези на традиционните вещества. В различни групи са. Могат да бъдат стимуланти, както са амфетамините или пък опиати, какъвто е хероинът. Понеже са изкуствено извлечени (придобити), затова са толкова силни и опасни. Самата промяна на формулата им ги прави НЕ незаконни. Още не се знае точно, какви поражения нося тези вещества, но очевидно променят мозъчната дейност. Хората получават психози, временно полудяване. Пак казвам, те са много евтини и лесно достъпни, и затова са широко разпространени сред подрастващото поколение. Популярни са като „билка“ или „чай“. Това им е уличният жаргон. Преди няколко години имаше смъртни случаи на деца, които починаха вследствие употребата на тези нови вещества. Става дума за случаи на самоубийства, деца, които скачаха отвисоко. Те изпадат в психоза и не тогава не могат да преценят, какво правят, като съответно се стига до този край.

- Има ли превенция в България срещу дрогата?

- За мое огромно съжаление такава превенция, която да е оказала ефективността си, както трябва да бъде, в България няма. Има отделни опити в различни градове и от отделни хора, които се опитват да правят нещо, но системна превенция няма. Не виждам и никаква политическа воля да има такова нещо. В общи линии се залага на предоставена информация, организиране на хепънинги, и т.н. 

- Работещи ли са комуните в България?

- Има терапевтични общности, в които работят професионалисти, които знаят как да лекуват зависимости. За съжаление, през последните години, започнаха да се появяват и фалшиви общности. Бившата зам.-министърка на здравеопазването Светлана Йорданова, преди месец-два си отвори такава комуна, терапевтична общност в Боровец. Струва 5000 лв. на месец и обещава на хората, че ще ги излекува децата им за 28 дни. Мисля, че дори не е нужно да коментираме това. Няма зависим човек, на когото да му бъде гарантирано, че ще бъде излекуван, да не говорим пък за 28 дни.

- Вие самата, при работата си във фондация „Инициатива за здраве“, сте посещавала и местата за лишаване от свобода. Какви са наблюденията Ви относно наркозависимите там?

- Там продължава да няма никаква помощ за тях, както няма и навън. Хората, които са в „Метадоновата програма“ на д-р Александър Канчелов, могат да продължат да получават метадоновата си терапия и в затвора. Това са само тези, които са конкретно в неговата програма. Всички останали, в момента, в който влязат в затвора, остават без терапия и психологична подкрепа. Психиатър в Софийския затвор сигурно пък не е стъпвал там от 20 години. Работейки преди във фондация „Инициатива за здраве“ правихме обучение в местата за лишаване от свобода – и на затворници, и на затворнически персонал. Обучавахме социалните работници в затвора. Това беше една система – какво е зависимост и защо се случва, както и това, по какъв начин може да се помогне на тези хора. С колегите бяхме изготвили една сериозна програма, която стъпваше върху нуждите на самите служители в затвора, като те бяха, казали от каква информация имат нужда. Освен това имаше и обучение на самите затворници – на безопасен прием. Психолози работеха и с отделни хора вътре. Имаше и такива от тях, които спряха употребата на наркотици.

По света, в местата за лишаване от свобода, има терапевтични общности, които функционират в рамките на самия затвор. В някои държави в Европа съществува популярната замяна на затвор  - избор на затвор или лечение. Когато го обяснявахме това, много хора казваха, че едва ли има някой, който ще отиде в затвора, когато има избор да се лекува, но не е точно така. Лечението никак не е песен и повечето хора предпочитат да отидат в затвора, ако вече са били там, отколкото да останат на лечение. Важното обаче е, че имат възможност да избират.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта