Юпикрация или пробългарска политика?

Рисунка на Йордан Радичков към разказа „Да имаш и да нямаш“ в книгата му „Ние врабчетата“. Рисунката е приложена тук за илюстрация на Politico interactomicus (Взамодействащият политик).

Политическата истина е една стара, грозна и глупава жена, която казва, че е млада, красива и умна

Един инфарктен квартет, наричан в медицината deadly quartet (смъртоносен квартет) - четири рискови фактора

През 2001 г. има такъв цар доведе в правителството си млади българи, завършили университети в Западна Европа, наричани юпита (англ. yuppie - акроним на young urban professional). На 28 март 2016 г. медиите съобщиха, че, други юпита основали „Милениум Клуб България“ - проект на има такъв цар и има такъв шоумен - опитът бе неуспешен. През 2021 г. има такъв президент включи в служебното си правителство две харвардски юпита с опит повече в бизнеса, отколкото в политиката.

След това те, с други юпита, свързани с „Америка за България“ и „Отворено общество“, създадоха партията Продължаваме Промяната (ПП). Тя направи странна четворна коалиция (ПП-ДБ-ИТН-БСП), управлявала 6-7 месеца страната ни. Това беше един инфарктен квартет, наричан в медицината deadly quartet (смъртоносен квартет) - четири рискови фактора (затлъстяване, диабет тип 2, хипертония и повишени кръвни нива на липиди), които причиняват миокардни инфаркти.

Оказа се обаче, че юпитата на президента са като онези на царя - Дойдоха, Видяха, Забогатяха. Sensation de deja-vu - усещане за вече видяно. Преведено на български: парен царска каша духа. Сега духахме и харвардската каша.

Като знам, че имаме много талантливи български юпита в науката, някои от тях мои ученици в САЩ, Западна Европа и Япония, искам да кажа на избраните на 2 октомври 2022 г. депутати, какво означава да бъдеш добър политик.

Портрет на добър политик

Геномика, транскриптомика, протеомика и интерактомика са едни от съвременните биомедицински науки. Интерактомиката изучава взаимодействията между протеини (hub and scaffold proteins) - целта е да се поддържа в стабилно състояние (хомеостаза) човешкия организъм. Това е „Мъдростта на тялото“ (The Wisdom of the Body е заглавие на книгата на проф. Walter Cannon, публикувана през 1963 г.).

Наричам Politico interactomicus добрия политик - този, който взаимодейства с гражданите и с други политици, за да поддържа образователна, социална, икономическа и политическа стабилност на държавата. Който се свързва с Народа, за да градят заедно нещо хубаво за всички. Това е „Мъдростта на политиката“, която все още не е публикувана в България.

Портрет на лош политик

Думата capital идва от латинската capita - глава, не от (татуирани) мускули. Думата company идва от латинските com pane - заедно с хляба, не с парите и властта. Не осъзнаят ли тези мъдрости, политиците ще продължават да ни въртят в „порочния кръг“ (сirculus vitiosus) на парламентарни избори и служебни правителства. Един перманентен film noir, патоморфология в картините на Франсис Бейкън, социален аутизъм, морален Алцхаймер, „Персифедрон!

Персифедрон!“ - алхимическата абсурдност на големия български поет Констнатин Павлов. И хроничен недостиг на окситоцин и nerve growth factor - хормони на любовта и емпатията (Enzo Emanuele. NGF and romantic love. Arch Ital Biol 2011;149(2):265-268. DOI:10.4449/aib.v149i2.1367).

Жан Буридан препоръчва на своето магаре моралния детерминизъм: когато човек е изправен пред два възможни варианта, трябва винаги да избира по-добрия, а не по-корумпирания. Българските политици, поставени между леви и десни купчини сено, обаче, вземат от едната и от другата купчина и продължават да властват. Такава политика в САЩ се нарича flip-flop (обръщане, „боядисване“). В САЩ по време на кампанията за президентските избори през 2004 г. кандидатът Джон Кери прокламираше, че е против войната в Ирак, но в Сената гласува в подкрепа на 87 милиарда долара за военни цели в Ирак и Афганистан.

Както в България - в предизборната пропаганда през 2001 г. има такъв цар обеща да подобри живота на Народа за 800 дни. Дните минаха, Народът остана излъган, а той продължаваше да казва „Вервайте ми“. И да иска къщите и горите, „бащинията си“. През 2018 г. публикува книгата „Една цел - България. One purpose - Bulgaria“, по-точно „Една цел - имотите в България“. Въпреки че в книгата му пише: „The sense of politics nowadays is working with the people for the benefit of the people.“ И че през 1990 г. Кеворк Кеворкян го интервюира и той каза, че няма никакви претенции за имоти в България.

Сега в България големите следизборни въпроси са: (I) ще бъдат ли новите депутати старите политически „муцуни“, (II) ще могат ли новите да сътрудничат и - едновременно - да бъдат независими в ЕС и НАТО? Защото сътрудничество, базирано на зависимост, е васалитет - преди съветски, сега евроатлантически, (III) ще прилагат ли дерогация - да не приемат закони на ЕС, които накърняват достойнството на страната ни?, (IV) ще работят ли приоритетно за подобряване на качеството на здравеопазването, образованието и науката?*, накратко (V) юпикрация или пробългарска политика?

Отговорите ще определят възход или падение ще имат новоизбраните депутати и министри.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи