Юристи с писма до Конгреса на САЩ и американското посолство: Правният ред в България е взривен, подложени сме на безпрецедентна цензура 

Страната се нуждае от подкрепа от евроатлантическите си партньори, категорични са граждански активисти

Проблемите на съдебната реформа се представят едностранчиво на партньорите ни от САЩ. Гражданските активисти, които работят в сферата на правосъдието и неправителствените организации от юристи и експерти в България са цензурирани и заглушавани за сметка на платени провокатори и зависими политици, които работят за отстраняването на главния прокурор и овладяване на съдебната власт.

За това алармират десет неправителствени организации, шест от които са част от Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет (ВСС), с писма до Н.Пр. Кенет Мъртън, новият посланик на САЩ в България, и членовете на Американския конгрес.

Представители на организациите, заедно с граждански активисти, които ги подкрепят, дадоха пресконференция във връзка с писмата. Участие в пресконференцията взеха Димитър Митов, от Сдружение за „Независима съдебна власт“, Мила Георгиева, председател на УС на Център за приложно-правни изследвания и практики и ръководител на комуникационната платформа Диалог за правосъдие, Мария Карагьозова, председател на Асоциация „Форум“ – съпредседател на Гражданския съвет към ВСС, гражданските активисти Виктор Димчев и адвокат Росен Димитров. Пред присъстващите журналисти те обявиха, че създават и „Алианс за истината в България“ – нова организация, която ще цели диалог между хора с алтернативно мнение по темите за нуждата от реформи в правосъдието, съдебната власт и държавните политики в тази област.

Като повод за инициативата им да се свържат с представителите на американската администрация, от организациите, подписали писмата, посочиха, че през последните няколко години се наблюдава смущаваща тенденция по изграждане  на обвързаност на администрацията на САЩ и конкретни конгресмени с няколко организации, за които в българското общество съществуват съмнения за връзки с олигархични и икономически кръгове. Това според тях изкривява представяната пред евроатлантическите ни партньори картина на случващото се в държавата и вреди на диалога.

„Видно от нестабилната и почти пагубна за политическата система в България обстановка тези кръгове полагат все повече усилия за прокарване сред гражданите на Република България на манипулативни, пропагандни твърдения с неистинен характер, целящи подкопаване авторитета на поредица от български институции и държавни органи“, пише в писмото на неправителствените организации до посолството и конгреса.

Притеснителна за тях е и „напълно обърканата и опасна за българското гражданско общество „съдебна реформа“, целяща единствено и само смяна на главния прокурор на Република България през политически лостове“. „Припомняме, че съдебната власт е независима от останалите две – изпълнителна и законодателна, а българският главен прокурор се избира от независим кадрови орган (Висш съдебен съвет), който не е част от трите власти. В този смисъл опитите за политическа намеса в независимостта на съдебната власт и стремежът за персонална вендета и саморазправа с главния прокурор на Република България от страна на политически, олигархични и икономически субекти са недопустими в демократична страна като България“, пишат активистите. 

Твърденията на определен кръг НПО-та и политически представители от "ПП" и "ДБ", че едва ли не „българското общество има нужда от точно такава съдебна реформа“ – смяна на настоящия главен прокурор с друг, удобен на техните интереси и финансови благодетели, са една опасна публична лъжа, смятат още те. „Българската съдебна власт има проблеми и то редица, но напълно различни от тези на подсъдими и разследвани олигарси и други засегнати от българската прокуратура лица. Никой освен кръга около цитираните горе политици и олигарси не цели смяна на главния прокурор. Още по-малко българските граждани искат това на фона на главоломно нарастващи цени, увеличаваща се инфлация, стопяване на ръста на доходите им, увеличаване на безработицата и сериозна конституционна криза, в която страната се намира заради невъзможността на политическия ни елит да излъчи стабилно управление“, пише в писмото на организациите.
Сериозни притеснения юристите от неправителствения сектор имат и по отношение на върховенството на закона в България, след като от пресконференция на прокуратурата от миналата седмица стана ясно, че мафиоти, политици, публични личности и журналисти съвместно са планирали поръчки за отстраняване на магистрати, висши полицаи и това на главния прокурор Иван Гешев. „Притеснени, смутени и изплашени сме от това, което се чува от пресконференцията на прокуратурата. Нужна е незабавна реакция от страна на евроатлантическите ни партньори“, каза Мила Георгиева и подчерта, че реакция е особено важна в контекста на публикувания във вторник доклад за спазването на правата на човека в България, публикуван от Държавния департамент на САЩ. В него се излагат притеснителни тенденции за нивото на корупцията и престъпността у нас, като се дава пример и за властнически произвол, който е довел дори до незаконни арести.
Адвокат Росен Димитров заяви, че правният ред в страната е „взривен“ и нарече „атентат срещу правосъдието“ заговора за свалянето на главния прокурор от поста му, както и разпореждането за уволнения на висши магистрати и полицаи, дадено от мафиотски структури. 

„Българският правен ред, такъв какъвто го познаваме и би следвало да бъде в една демократична и правова държава, е изправен пред взривяване. Историята не познава такъв брифинг на ръководството на ПРБ, ръководителя на СГП и на МВР. Говори се за „приключване“ на главния прокурор – „Вие сами може да си отговорите какво значи да приключим някого. Сами може да си отговорите, какво значи мафията да сменя високопоставени полицейски ръководите“, каза адвокат Димитров.
Той коментира и т. нар. „съдебна реформа“, като подчерта, че никоя медия не е отразила становището на Върховния касационен съд, според което внесения от служебния правосъден министър Крум Зарков проект за законови изменения, с които се въвежда „механизъм за разследване на главния прокурор“, е неадекватен и противоконституционен. „Когато видите пред вас някой от известните съдебни реформатори, моля да ги попитате какво разбират под това. За да се прави нещо, то трябва да се обясни какво точно се има предвид. Ще бъда много благодарен, ако някой от съдебните реформатори ми посочи и един законов или конституционен текст, в който е записано, че главният прокурор е свръховластен. Да ми обясни целта на тези промени“, коментира юристът.

Представителите на неправителствените организации бяха категорични и че върху тях се упражнява цензура, медии отказват да представят обективно гледната им точка върху т.нар. „съдебна реформа“, а конкретни техни колеги от неправителствения сектор са толерирани в представянето на мнението и оценката си за конкретни обществено-политически събития в България. 

“Ще продължим да говорим и да работим за каузите си, докато не бъдем чути“, декларираха от неправителствените организации.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения