Язовир "Йовковци" е пълен на 67 % и капка дъжд да не падне до ноември 2025 г., вода за Великотърновска област ще има

30 населени места в региона са на воден режим към момента, но малко от тях са свързани с язовир „Йовковци"

Нищо драматично няма със състоянието на язовир „Йовковци”, който захранва с питейна вода по-голямата част от Великотърновска област.

Съоръжението е уникално и е така проектирано, че при две напълно сушави години може да захранва безпроблемно Велико Търново и населените места в региона. След безводната 2024 г., дори до ноември 2025 г. да не падне капка дъжд, водоподаването ще бъде осигурено. Това съобщиха в сряда пред журналисти управителят на „Вик „Йовковци” ООД Илиян Илиев и дългогодишният служител в дружеството и отговорник за язовира инж. Ангел Стоянов.

"Наличният заверен обем в язовир „Йовковци” към момента е 62 млн. куб. м. Около 50 млн. куб. метра е полезният обем на водохранилището, което разполага с 30 млн. куб. м. свободен обем. При годишна консумация от 30 млн. кубика, това означава, че дори да има пълно безводие в следващите 11-12 месеца, населените места, свързани с язовира, няма да имат проблем с водата", обяви инж.Стоянов.

Той коментира и апокалиптичните снимки от пресъхналия Вълчевски ръкав на моста за Донковци, които бяха публикувани в социалните мрежи и предизвикаха коментари и тревога. Той обясни, че язовирът е запълнен на 67 %, а в района на моста теренът е такъв, че и при един метър спад на нивото, водата се отдръпва на няколкостотин метра.

"На 6 ноември 2023 г. язовирът е бил пълен на 86 %, през същия период през през 2022 г.на 88 процента. Най-критично е било положението на 21 януари 2002 година, когато водоемът е снижил нивото си с 9,19 метра, сега е намаляло с 6 м. Това нагледно показва, че положението не е толкова трагично, колкото изглежда. Въпреки това, очертаващата се суша буди тревога. През юни 2004 г. язовирът е преливал с 46 см. за едно денонощие, а през преливника са минали 8 млн. кубика вода. Водоемът си има свой собствен живот и при една валежна обставонка се напълва сравнително бързо, което е много важно", коментира инж.Ангел Стоянов.

30 населени места в област Велико Търново са на воден режим към момента, но малко от тях са свързани с язовир „Йовковци”.

В община Велико Търново това са селата Ресен и Никюп, най-много са в Павликенско – общо 9, където без вода са селата Лесичери, Долна Липница, Недан, Върбовка, Димча, Караисен, Патреш, Сломер  и Горна Липница. 11 населени места и улици в Елена са на воден режим, две са те в Златаришко, 4 в община Свищов и две в община Горна Оряховица.

"Най-сериозно е положението в община Павликени, където населените места са на собствени водоизточници, а водопроводите са построени  на базата на съществуващите преди години канали на напоителни системи, които сега са разрушени. Ние като оператор направихме 11 сондажа в региона, но нито литър вода не излезе от там", посочи Илиян Илиев.

По думите му единственото трайно решение за този район е водоподаване от язовир „Александър Стамболийски”, а в кратък период–оводняване с каналите на напоителни системи. Кога и как ще се случи това обаче от „ВиК „Йовковци” не могат да кажат.

Илиян Илиев припомни, че всички правени до сега проби показват, че водата от язовира е напълно годна за пиене. Като оператор направихме техническо задание  за изработване на ПУП, който ще бъде внесен при областния управител и предстои да се търсят средства за проектиране и построяване на водопровод до населените места в региона, каза още управителят на дружеството.

Около 56 % са загубите на ВиК „Йовковци” от течове по старата и амортизирана мрежа, затова от дружеството са монтирали множество измервателни уреди, които да отчитат веднага авариите и да се действа бързо за тяхното отстраняване.

"Относно почти регулярните аварии годишно на магистралния водопорвод до с.Присово, има подменени критични участъци, но авариите не могат да бъдат прогнозирани. Новият водопровод, положен в района,все още не е пуснат в експлоатация, защото текат следствени дейности по работата на бивш управител на ВиК, вече покойник, и заради документални неуредици", информира Илиян Илиев.

Управителят на ВиК коментира и ремонтите на улиците във Велико Търново след отстраняване на аварии.

"Виновни сме всички – и ние, и Общината, но е факт, че имаме обществена поръчка с фирма, която трябва след нашите ремонти да възстановява участъците. Когато една дупка е 5 кв. в. фирмата няма как дойде с една количка асфалт, а очаква да има работа поне за за един камион. А и за да се получи качествена „кръпка”, мястото трябва да улегне, за да няма пропадане. Това предизвиква и недоволството на гражданите", обясни Илиян Илиев.

 

 

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони