Ясен Петров - Правилният селекционер

До неотдавна у нас широко разпространен термин в Първа лига бе “правилен футбол”. В родния футболен фолклор той бе въведен от Станимир Стоилов по времето, когато бе начело на “Левски”. Но донякъде Мъри остана неразбран, въпреки че се опита тази философия да я въведе по-късно и в националния отбор. Сега, повече от десетилетие по-късно, вече не говорим за правилен футбол, а за... правилен избор на селекционер. В случая за новият треньор на “лъвовете” Ясен Петров. 

Новата година започва с надежда за по-добър живот в момент на втора вълна на пандемията от COVID-19. У нас началото на футболната година бе съпътствана с пореден рестарт. След повече от година начело на представителния тим, Георги Дерменджиев отстъпи мястото си на Ясен Петров. 52-годишният специалист се завръща у нас именно след престой в Китай, откъдето дойде и коварният вирус. Мисията му е да отлепи ютията от дъното, както казваше един от предходните селекционери Любослав Пенев. Този път ютията не е на дъното, а вече е вдълбана в тинята.

Петров поема отбор, победил единствено Гибралтар за 12 месеца, при това в контрола. Треньорската рокада пък идва в навечерието на световните квалификации, където “трикольорите” имат поредна тежка задача срещу Италия, Швейцария, Северна Ирландия и Литва. На пръв поглед нищо добро не ни чака. Но начело на България дойде ред да направи опит за полет и Ясен Петров след сравнително солиден стаж на клубно ниво. Той не е водил младежите за последно, каквото условие имаше Емил Костадинов, но може да се похвали с положителен престой в Китай, а у нас работи в “Ботев” (Пд), “Черно море”, “Локо” (Пд), “Нафтекс”.

Връхна точка бе престоят в “Левски”. Всичко обаче започна от позабравения “Локомотив” (София). Впоследствие класира “Ботев” (Пд) за елита, а начело на “Черно море” игра финал за Купата на България. Продължи да трупа опит на арените “Лаута” и “Лазур”, за да дойде офертата от “сините”. През 2010-а той застана начело на столичния тим, а с него “Левски” за последно направи пробив в Европа. Последните евро вечери на “Герена” и до днес живеят в съзнанието на феновете с изпуснатия шанс за елиминационната фаза след автогола на Иво Иванов. Но разочарованието около равенство 2:2 с “Лил” в София може да тежи и на съвестта на самия Петров, предприел дефанзивната смяна в края на двубоя и точно преди статично положение за гостите. В “Левски” силната есен на пловдивския Джанини, както е прозвището на наставника, бе последвана от разочароваща пролет. “Сините” допуснаха загуба от ЦСКА с 1:3 в последното голямо дерби на “Георги Аспарухов”. До края на шампионата офанзивният отбор на Петров постепенно загуби набраната инерция и блясък, финиширайки на 3 точки зад “Литекс”.

Последваха 3 месеца в “Ботев” (Враца), откъдето напусна заради разминавания във вижданията с шефовете. И така неочаквано кариерата на Петров пое надолу подобно на много други негови колеги. Но животът винаги дава втори шанс за тези, които го заслужават. Конкретно за Петров той имаше азиатски привкус. В Китай българинът хвана здраво бика за рогата и се превърна в най-разпознаваемия роден специалист в страната. Стана хит, вкарвайки средняка от второто ниво на местния футбол “Шъдзяджуан” за пръв път в историята му в елита. Еуфорията в града бе невиждана, а Петров буквално бе носен на ръце и е обожаван от феновете на тима. Престоят в Суперлигата не бе толкова впечатляващ, а уволнението дойде след 18-ия кръг. Родният тактик остави тима на предпоследното място.

След разочароващата раздяла дойде и неуспешен престой във втородивизионния “Бейджинг”, където инкасира 5 поражения и равенство преди да скъсат договора му. Но провалът не го сломи и месеци по-късно се завърна в елита начело на “Хенан Жиани”, за да мери сили с познати в целия свят имена - тези на наставниците Пикси Стойкович, Андре Вияш-Боаш, Феликс Магат... Мисията му бе успешна, но и краткотрайна, запазвайки елитния статут на тима преди да си тръгне. За да дойде мечтаното завръщане в любимия “Шъдзяджуан”. Остави отбора на пето място като най-добрият домакин в първенството по това време. Оттогава до днес Петров бе спряган за “Левски” на няколко пъти, но се размина със “сините”. И явно е имало причина, защото от март пловдивския Джанини ще поведе България в квалификациите за Мондиал 2022. Шансовете за краен успех са минимални, но всяко начало е съпътствано с доза оптимизъм, а този път и вероятно и с доза китайска мъдрост...

 

Има характер 

Да, за всеки тим треньорът е основната фигура. Неговото присъствие, характерът му дават много за този град. Хората се вслушват в думите му, отборът го следва. Той е лидерът на този тим. Ясен върши страхотна работа за този клуб. Доколкото знам, когато той е пристигнал тук, отборът е бил във втора дивизия, никой не е имал каквито и да е очаквания. Тимът успя да влезе в Суперлигата, а преди началото на сезона предвижданията бяха, че “Шъдзяджуан” ще се върне отново във втория ешелон. А в момента се движим добре в първенството, има голям шанс за развитие - в отбора, в клуба. Петров наистина се справя чудесно с работата си, създаде страхотна атмосфера в съблекалнята. А това е много важно.

Ейдур Гудьонсен, легенда на Исландия и бивш футболист в “Шъдзяджуан”

 

Аз го предложих

Имаше предложения за други селекционери, но в крайна сметка се спряхме на Ясен Петров. Четох в медиите, че Венци Стефанов е предложил това. Той не знаеше нищо за това. Аз предложих Ясен Петров да е национален селекционер. Георги Донков също беше мой вариант. Имаше предложение и Георги Дерменджиев да остане. От трите кандидатури мисля, че Ясен Петров има по-голям опит като старши треньор. Бил е в чужбина, има опит.

Емил Костадинов, вицепрезидент на БФС

 

Вярвам, че ще направи промени

Договорът му е за 1+1 година. Ако не очакваме светло бъдеще, какво правим. Надеждата крепи човека. Аз съм за Ясен Петров. Имах неблагоразумието да го кажа предварително. Ясен Петров има успехи като треньор. Мисля, че ще се съобразяват с него.

Венцеслав Стефанов, член на изпълкома към БФС

Между строителството и футбола

Зад всеки успял спортист и треньор се крие история, достойна за мотивационна реч. Ясен Петров не прави изключение. Пътят до националния отбор на България е осеян с много перипетии. В един момент наставникът дори се лута между футбола и строителството. Стига до Германия, където работи в сферата на строителството.

“Тръгнах на шега и останах три месеца - обясни по-късно Петров. - Помагах във фирмата на приятеля ми, имаше нужда от помощ. Научих страшно много за организацията и управлението на една фирма, научих много и за битката за налагане на една марка на свободния европейски пазар.”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол БГ