Хазната връща пари за млада булка с ипотека

Днес е последният ден за ползване на данъчното облекчение за изплащане на ипотечен заем.

Един от съпрузите трябва да е под 35 г. при взимане на заема

Облекчението важи за първите 100 хил. лв. от кредита за покупка на жилище

Важи за единствено жилище

Държавната хазна връща пари на млади семейства с ипотечен кредит. От облекчението могат да се възползват хиляди хора, които с банков кредит са купили дома си, като подадат годишна данъчна декларация за доходите си. Крайният срок за подаване на декларациите е днес, 30 април.

Съпрузите трябва да се разберат кой от двамата да ползва облекчението и съответно той трябва да подаде данъчна декларация за получените през миналата година доходи. За да бъде ползвано данъчното облекчение, едновременно трябва да са изпълнени следните условия: договорът за ипотечния кредит трябва да е сключен от данъчно задълженото лице - съпругът или съпругата, като те трябва да имат сключен граждански брак; съпругът или съпругата не трябва да са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит; ипотекираното жилище трябва да е единствено жилище за семейството през годината.

Всички тези обстоятелства се декларират от съпруга, който ще ползва облекчението, в Приложение №10 на годишната данъчна декларация за облагане доходите на гражданите.

Ако едно семейство има няколко жилищни имота, не може да ползва данъчното облекчение. Но ако кредитът е взет, преди един от съпрузите да навърши 35 години, облекчението може да бъде ползвано през всичките години на изплащане на ипотеката, дори тя да е например със срок от 30 години.

Данъчното облекчение за изплащане на ипотека от младо семейство се изразява в това, че един от съпрузите може да намали общия размер на облагаемите си доходи с направените лихвени плащания през годината. С размера на изплатените лихви се намалява не дължимия данък, а размера на доходите. Тъй като данъкът върху доходите е 10 на сто, реално съпругът, който ползва облекчението, ще намали дължимия за годината данък с 10% от изплатените през годината лихви по ипотеката. Много важно уточнение е, че облекчението важи само за платените лихви по първите 100 хил. лв. от главницата на ипотечния заем. Ако семейството е взело кредит за 200 хил. лв., може да ползва облекчението само до първите 100 хил. лв.

При лихва от например 2,5%, върху сумата от 100 хил. лв. годишният размер на изплатените лихви е 2500 лв. С тази сума се намалява годишният облагаем доход, а тъй като данъкът върху доходите е 10 на сто, реално данъчното облекчение е в размер на 250 лв. Ако текущо през миналата година съпругът, който ще ползва облекчението, е платил всичките данъци върху доходите си, сега с подаване на годишна данъчна декларация тези 250 лв. трябва да му бъдат върнати от държавната хазна.
Конкретният размер на облекчението зависи от плащаната лихва, както и от размера на заема. Дори първоначално заемът да е бил над 100 хил. лв., ако човек го изплаща от десетина години, размерът на оставащата за изплащане главница може да е под 100 хил. лв. Така размерът на ползваното облекчение ще бъде по-малък - за изплатените лихви до размера на оставащата главница.

Облекчението може да бъде ползвано както от български граждани, така и от чужденци, установени в държава от ЕС. Облекчението може да бъде ползвано за дължимия данък върху доходите в България. За да бъде ползвано облекчението, към годишната данъчна декларация трябва да бъде приложен документ, издаден от банката кредитор, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит. Добре е хората да знаят, че ако при попълване на данъчната си декларация допуснат грешка, имат време до 30 септември да подадат коригираща данъчна декларация.

Най-лесно подаването на годишната декларация за облагане на доходите става по електронен път с персонален идентификационен код (ПИК) или подписана с електронен подпис. Данъчните декларации могат да бъдат изпратени и по пощата или да бъдат подадени лично в офис на НАП. Ако човек изпраща декларацията по пощата, за дата на подаване се брои датата на пускане на декларацията, а не датата на пристигането є в НАП.

Най-лесно става онлайн с ПИК

Проверете дали имате стари задължения

Усложниха плащането на данък сгради

За да ползва човек което и да е данъчно облекчение, включително това за младо семейство с ипотека, трябва да бъде изпълнено още едно условие - човекът не трябва да има подлежащи на принудително изпълнение задължения към държавната хазна към момента на подаване на данъчната декларация.

Затова преди да подадете данъчна декларация, за да ползвате някое данъчно облекчение, е добре да проверите дали имате някакво старо задължение, като например неплатена глоба на КАТ. Най-лесно това става онлайн с персонален идентификационен код (ПИК), който може да бъде взет безплатно от офис на НАП. При влизане в профила си в сайта на НАП с ПИК човек може да направи справка дали има стари задължения за данъци или осигуровки, както и за всякакви глоби, изпратени за събиране от НАП. Ако има някакво старо задължение, то първо трябва да бъде платено и след това може да бъде подадена данъчна декларация за ползване на облекчение.

От тази година управляващите значително усложниха плащането на данък сгради и такса смет. През миналата година това можеше да става онлайн през сайта на НАП. Онлайн плащането на данъци към общините беше лесно и бързо, но всичко това вече е в миналото. От 1 март 2024 г. декларирането и плащането на местни данъци и такси по електронен път беше прехвърлено към портала на Министерство на електронното управление. Промяната вероятно е направена по настояване на министерството, защото от НАП от години увеличават и подобряват предлаганите електронни услуги за гражданите.

За да платите данък сгради или такса смет през сайта на Министерство на електронното управление трябва да направите още една регистрация в “Моето пространство”, а за целта изискват да посочите електронна поща, телефон и адрес за кореспонденция, както и да се съгласите с общите условия за ползване на системата, което ще позволи електронно да ви връчват глоби на пътната полиция. Оказва се, че промените по никакъв начин не облекчават хората, а дори напротив.

Връщат до 1% от дължимия данък

Печелите пари, ако плащате с банкова карта

Всички доходи трябва да са по карта

Ако през миналата година сте плащали предимно с банкова карта или сте превеждали пари по сметки, може да ползвате данъчно облекчение.

Може да печелите пари, ако плащате предимно с банкова карта. Законът за данъците върху доходите на физическите лица дава възможност хората да ползват данъчно облекчение за безкасови плащания, което позволява намаляване на дължимия данък върху годишните доходи с 1%, но с не повече от 500 лв.

За да бъде ползвано данъчното облекчение, трябва да бъдат изпълнени следните условия: през миналата година човекът да има доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа; 100% от тези доходи да са получени по банков път; и да са направени безкасови плащания в размер на поне 80% от получените доходи. Това означава, че ако човек плаща предимно с банковата си карта или превежда пари по сметка, например за вноски по кредит или за плащане на наем, може да се възползва от данъчното облекчение.

За да бъде ползвано облекчението, е необходимо само да бъде подадена годишна данъчна декларация и в Приложение №10 към нея да бъде отбелязано, че са изпълнени трите условия за ползване на облекчението. Не изискват никакви допълнителни документи. От НАП служебно правят проверка дали изпълнявате условията. Облекчението не може да се ползва за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец.

Има отстъпка и за доброволни здравни вноски

Намалявате 10% от данъка с лични вноски за пенсия

Важи за застраховка “Живот”

Годишният данък върху доходите може да бъде намален с лични вноски за пенсионно или здравно осигуряване.

Дължимият данък върху доходите от миналата година може да бъде намален с до 10 на сто, ако сте правили лични вноски за пенсионно осигуряване. С още до 10 на сто може да бъде намален облагаемият доход с лични вноски за доброволно здравно осигуряване или вноски по договори за застраховки “Живот”. Така общият размер на облекчението за лични вноски е до 20 на сто от годишния облагаем доход. А облекчението може да бъде ползвано с подаване на годишна данъчна декларация.

Важна подробност е, че за застраховките “Живот” облекчението важи само за частта от вноските, които се отнасят за основните рискове - за смърт и за достигане на определена възраст. Ако застраховката покрива и други рискове, за частта от вноската за тях не се ползва данъчно облекчение. Затова при попълване на данъчната декларация трябва да вземете бележка от застрахователната компания, която да показва какъв е размерът на направените вноски по основните рискове, за които важи облекчението.

Ако през миналата година сте си купили осигурителен стаж за пенсиониране, с платените пари също може да бъде намален годишният облагаем доход. При онлайн подаване на данъчната декларация платените пари за купуване на стаж трябва автоматично да са попълнени в декларацията, трябва само да потвърдите данните и да подадете декларацията.

Трябва да имате бележка от майстора

До 200 лв. подарък от бюджета при ремонт

Облекчението важи само за труда

Може да намалите дължимия данък върху доходите си, ако сте правили ремонт в дома си.

Можете да намалите дължимия данък върху годишните си доходи и, ако през миналата година сте направили подобрения или ремонт в дома си. Облекчението е в размер до 2000 лв., с които се намалява облагаемият доход, и важи само за направените разходи за труд на майстора или фирмата изпълнител. Тъй като данъкът върху доходите е 10%, реално дължимият данък може да бъде намален с до 200 лв., но за целта трябва да бъдат изпълнени няколко условия.

Собственикът на имота трябва да има документ за платения труд във връзка с извършването на подобренията или ремонта. Документът трябва да е придружен от документ за направеното плащане (фискален бон, когато има задължение за издаването му, разписка, банков или друг документ). Имотът, за който човек иска да ползва облекчението, трябва да е в България. Ако имотът има няколко съсобственика, облекчението може да се ползва от всеки съсобственик, при условие, че общият размер на облекчението, ползвано от всички съсобственици, не превишава максималния размер от 2000 лв.

Намалявате до 65% от налога с дарения

600 лв. бонус на родители за дете

Ползва се и чрез работодателя

Може да ползвате данъчно облекчение и за направени през миналата година дарения.

Данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания родителите най-често ползват чрез своя работодател, за да получат възможно най-бързо полагащите им се пари. Но ако родители не са ползвали облекчението за деца чрез работодателя, могат да го направят с подаване на годишна данъчна декларация.

Облекчението за деца дава възможност дължимият данък за годишните доходи да бъде намален с 600 лв. за едно дете, с 1200 лв. за две деца и с 1800 лв. за три и повече деца. За дете с увреждания годишният данък може да бъде намален с до 1200 лв. Ако един от родителите е ползвал само част от облекчението чрез работодателя, защото доходите му не са достатъчни за ползване на цялото облекчение, вторият родител може да ползва остатъка от облекчението като подаде годишна данъчна декларация.

Данъкът върху доходите може да бъде намален, и ако през миналата година сте направили дарение. Годишният облагаем доход може да бъде намален с до 65% с направени дарения. Ако дарението е например за регистрирани в страната вероизповедания или за Българския Червен кръст, с нето можете да намалите до 5% облагаемия си доход.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения