Училищата чакат пари за отопление

Работници подготвят фасадата на 127 училище в София за саниране.

Директори се опасяват от тройни сметки 

Ток и дърва са алтернативите, на места мислят за дистанционно обучение

46 образователни институции посрещат децата в друга сграда

Училища в страната чакат помощ от държавата, за да посрещат високите сметки за отопление през новата учебна година. На много места директори декларират, че са притеснени, защото очакват тройно по-високи режийни и нямат яснота как ще ги платят. Междувременно от МОН съобщиха, че 98% от от училищата и детските градини са готови за новия отоплителен сезон, но на Отраслов съвет в просветното министерство вчера не е станало ясно дали ще има допълнителни пари за образователните институции.

Не беше декларирана готовност за осигуряване на финансиране, а само уверение, че няма да се затварят училища и детски градини, обясни пред “Труд” Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

Затова в страната някои училища са изработили свои планове и ще се справят единично, ако се наложи. Някои разчитат на сливане на паралелки и дистанционно обучение, други чакат кметска помощ, а трети минават на електрически котли.

За обезпечаване на разходите за отопление засега в учебните заведения в Пиринско имат средства за разплащане, но докато има газ в държавата. Ако няма, училищата са предложили резервни варианти. Единият е да се купят климатици за началния курс, за да може учениците до 4. клас да се задържат максимално в клас. А другите може и да минат на онлайн обучение. Директорите на училища са дали и варианти за сливане на паралелки на две училища в едно, за да излезе по-евтино отоплението. Такива възможности има в различни общини, но те са малко.

В момента има проблем с доставките на дърва за няколко училища, където се отопляват на твърдо гориво. Парите са заделени и поръчките са дадени, но все още няма доставени наличните количества. “Говорил съм с областния управител доставките от дърва да бъдат приоритетни за училищата в Абланица, Якоруда, Места”, каза шефът на Регионалния инспекторат по образование в Благоевград Ивайло Златанов.

Всички 16 училища в Добрич са газифицирани, както и детските градини и яслите. Вариант за тях е да се монтират котли на електричество. Преди дни кметът на града Йордан Йорданов съобщи, че Общината има резерв от 1 млн. лв., с който може да помогне за покриване на разходи за алтернативни източници и за отопление, но е нужна и държавна помощ, тъй като само детските заведения са 23. По думите му в едно от училищата - СУ “Димитър Талев” има разработена програма за комбиниран учебен процес - присъствено и дистанционно, в случай на газова криза.

Три пъти по-високи разходи за отопление очакват директори на училища в Кърджали. Според Златко Атанасов, директор на училище с 1300 деца, решението трябва да бъде взето на централно ниво: “За миналата година нашите разходи са били около 47 000 лева за газ. А по цени от август 2022 година, към днешна дата за същата консумация на гориво разходите ще бъдат три пъти по-големи, т. е. над 150 000 лева, което е една голяма и непосилна сума”.

Във Варна още тече събирането на данни от училищата за готовността им да посрещнат новия отоплителен сезон, обясни директорът на РУО д-р Ирена Радева.

Междувременно в десетки школа и забавачки ремонтите ще продължат и след началото на учебната година. 46 училища и детски градини ще открият учебната година в друга сграда, сочат данните на МОН.

Директори на среща в РУО

В Бургас разчитат на помощ от държавата

Мария Кехайова,
ТРУД, Бургас

“Говорим за училища - това са държавни институции, така че дори и бюджетът им да бъде изразходван по рано от предвиденото, няма как да останат без достатъчно финанси, за да си покрият разходите за отопление.” Това казаха директори на училища от Бургас.

Те споделиха, че не се притесняват от липса на средства за отопление, защото са сигурни че държавата ще им удари рамо и ще ги подпомогне.

Всички сгради на училища в областта, броени дни преди старта на учебната година, са пригодни и могат да посрещнат първия учебен ден, коментираха от Общината. Ремонтите са приключили.

В последните дни само на няколко школа текат последни щрихи по ремонт на покривите.

Вчера в РУО-Бургас бе проведена среща с училищните директори от общината, за да се обсъдят последни подробности по започването на учебния процес.

Ваня Кастрева, началник на РУО-София-град, пред “Труд”: В 11 школа в София ремонтите продължават

След 15 септември по информация от директорите, в 11 столични училища общо ще продължат ремонтите. Всички обаче са декларирали, че няма да има проблем с организацията на учебния процес, това съобщи за “Труд” началник на РУО-София-град Ваня Кастрева.

Продължават няколко големи ремонта. Един от тях е този на 9. Френска гимназия. Очаква се новият корпус да бъде открит на 30 септември, когато сградата трябва да е получила акт 16.

В София повечето училища са на централно отопление и подписаният договор между “Топлофикация София” и “Булгаргаз”, с което се осигуряват необходимите количества природен газ за цялата 2023 година за близо 1 милион софиянци, да е решението за школата.

“Има училища и детски градини, които са казали, че са притеснени, заради неяснотата. От страна на СО и МОН обаче декларират, че всичко ще е наред”, уточни Кастрева.

Кметове помагат с алтернативи

Пенка Игнатова, директор на Дирекция “Образование, младежки дейности и спорт” в Община Велико Търново, пред “Труд”: Двусменният режим на обучение ще увеличи разходите

Пенка Игнатова обясни, че има министерска заповед да се учи на две смени.

Веселина Ангелова,
ТРУД, Велико Търново

Всички директори на училища във Великотърновска област са притеснени от предстоящия зимен сезон.

“На въпроса дали ще има достатъчно средства за учебните заведения, за да си покрием сметките за отопление, все още нямаме категоричен отговор от служебния министър на образованието Сашо Пенов”, споделиха пред “Труд” директори на училища.

Въпреки неясната ситуация, всеки от тях е ревизирал възможните алтернативни инсталации за отопление на сградите и е направил разчет какви средства са необходими, за да е топло в класните стаи.

“Не смятам, че дофинансирането на учебните заведения трябва да падне като отговорност върху общините. Това не е най-правилният начин за справяне с кризата. Освен това има министерска заповед да се учи на две смени. Директорите обаче казват, че това допълнително ще увеличи разходите, защото училищата ще трябва да се отопляват по цял ден”, коментира Пенка Игнатова, директор на Дирекция “Образование, младежки дейности и спорт” към Община Велико Търново.

Розалия Личева каза, че кметовете търсят начини да помогнат на училищата за предстоящото изпитание с отоплението.

Според Розалия Личева, началник на РУО - Велико Търново никой директор на школо във Великотърновска област не е с нагласата за преминаване към онлайн обучение заради невъзможност учебните помещения да бъдат отоплени.

“Освен това и кметовете на общини са изключително отговорни, милеят за нормалното функциониране на училищата и доброто обучение на учениците и заради това търсят начини за справяне с предстоящото изпитание”, категорична е Розалия Личева.

В община Велико Търново единствено в ОУ “П. Р. Славейков” ще се прави реконструкция след 15 септември. “Предстои мащабен ремонт за енергийна ефективност, който чакаме от 2-3 години и няма как да не стартират строителните дейности”, обясни Пенка Игнатова.

Зам.-кметът по образование Найден Косев в Община Шумен пред “Труд”: Трудно, но е осигурен безплатен транспорт

Осигурен е и транспорт за децата и учениците от малките населени места до средищните учебни заведения в Шумен.

“Организацията е изключително тежка, защото в повечето случаи градският и междуселският транспорт е твърде несигурен заради цените на горивата. Въпреки това успяхме да осигурим безплатен транспорт за 680 деца и ученици”, заяви пред “Труд” зам.-кметът по образование в Община Шумен Найден Косев.

Относно отоплението на образователните институции, той посочи, че “финансовото състояние на образователната система в общината е такова, че ако цените на стоките, доставките и енергоносителите се задържат до края на декември, бюджетната година ще бъде приключена без сериозни сътресения. Ако обаче ръстът на цените приближи 50%, особено през енергоносителите, ще са необходими други ресурси за оцеляване. Най-правилното в такъв случай ще е реакция от страна на държавата, за да бъде компенсиран този недостиг”.

В школата по селата, които са на твърдо гориво и газьол, не се очакват затруднения. Ремонти за над 1,8 млн. лв. са били извършени в училищата и детските градини в Шуменско, като средствата са от държавата и общинския бюджет.

В община Шумен ще отворят врати 19 училища, а общият брой на учениците е 8190 в 353 паралелки. Във всички училища от 1. до 7. клас ще се провежда целодневно обучение със закуска и обяд.

Преди учебната година

Масови проверки на шофьори преди първия звънец

Да внимават за най-уязвимите участници в движението

За два часа провериха 48 водачи.  Снимка: ОДМВР Шумен

Цветелина Георгиева,
ТРУД, Шумен

Масови проверки на шофьори преди старта на учебната година имаше в понеделник в Нови пазар, Шуменско.

Специализираната полицейска операция цели да се заостри вниманието на водачите и униформени ги проверяваха на входно-изходните артерии на града.

Напомняха им, че трябва да са изключително внимателни с най-уязвимите участници в движението - децата. Всички водачи получиха пътни карти на област Шумен, в които са отбелязани местата, с повишена концентрация на катастрофи, както и на по-рисковите участъци.

За два часа са проверени 48 водачи. Съставени са 4 акта за установени административни нарушения и 8 глоби с фиш, съобщават от ОДМВР Шумен. Установените нарушения са предимно неносене на документи и липса на аптечки и триъгълници.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения