Човека паяк вече ще лети

Стефана Сбиркова - почетният ни консул в Мадагаскар, и Джоел Рандриамандранто, министър на туризма на Мадагаскар, на щанда на Човека паяк на туристическото изложение в София.

По случай влизането ни в Шенген по въздух на 31 март

Иван Кристоф подготвя невиждан досега „Полет на иновациите“

Предлага Бургас да се превърне в Европейска столица на екстремната авиация

„През Окото на паяка“ е нарекъл първата по рода си фотоизложба на екстремни тренировки по земя-въздух-вода Иван Кристоф, известен у нас и по света като Човека паяк. В нея главно действащо лице е предимно той самият, защото от години развива иновации във вертикалното спасяване и работа на най-високите сгради. И, за да затвърди репутацията си на иновационен изследовател (Innovation Air Rescue Explorer), качи фотоизложбата нависоко по време на неотдавнашното туристическо изложение в Интер Експо Център в София и спусна въже от специална вишка за други любители на високия адреналин, които побързаха да се възползват от възможността да „полетят“, а също и да научат някои трикове за самоспасяване, ако попаднат в критична ситуация.

Идеята му е да намери смелчаци, които да се включат в уникален доброволчески спасителен екип – Спецотряд за спасяване, и международна платформа, която може да се развие и в чужбина. Подобни идеи вече е обменил с министъра на туризма на Мадагаскар, който посети изложбата му.

Сигурността преди всичко

„Поводът за тази експериментална изложба бе, че единствен аз и изцяло за моя сметка през 2018 г. представих възможностите в България за екстремен и приключенски туризъм за спасители на INTERSEC, най-голямото в света изложение по сигурност, безопасност и пожарогасене, което е под егидата на шейх Мохамед Ал Мактум, емир на Дубай, премиер-министър и вицепрезидент на ОАЕ – разказва Кристоф. - С атрактивното представяне на фотоизложбата пожелах да видя дали Министерството на туризма, българските общини и туристическият бранш ще проявят интерес да развият в България основните неща, които могат да привлекат богатите туристи, като им гарантират сигурност. Това е от приоритетно значение, защото репутацията на бранда България е ужасна, ние сме "черната дупка", за която чуждестранните представители на туристически агенции предупреждават клиентите си със скъпи застраховки да ни избягват, защото нямаме развита авиация за Търсене и спасяване и въздушна Спешна помощ. Особено важно е това за Черноморието, където хеликоптери за HEMS, които да гарантират спасяване в рамките на „златния медицински час“, няма да има на място.“

Специално внимание на Черноморието

Затова и на изложбата Иван представя кадри от международно морско-въздушно-наземно обучение, състояло се в Черно море, в което е единственият, извършил демонстрация на тренировки за морско спасяване по въздух с граждански хеликоптер. В обучението за Търсене и спасяване той взима участие с пожарните на Истанбул, Бургас, Карнобат и представители на други държави от Балканите. Там представя идеята си за Мобилен обучителен център, част от Innovation ThinkCenter.

„За да обменим опит със съседите по море, съм предложил да направим първата в историята на Черно море United Black Sea-Extreme-Air-Land-Space Rescue Forum за международно сътрудничество за екстремно Търсене и спасяване по море-въздух-земя-космос – казва Кристоф. - Сигурността на цивилните граждани по цялото Черноморие трябва да е приоритет номер 1! Вече съм изградил план за действие в тази насока. За да се докаже потенциалът на развитието на екстремните спортове за приключенския туризъм и иновациите в сигурността по границата на ЕС, е важно да се направи невиждано досега въздушно хеттрик Burgas Air Show, докато Летище Бургас е временно затворено за полети поради планирани ремонтни дейности.“

Да живее авиацията

„От предишния ми опит установих, че представителите на българските общини, туристическия бранш и Mинистерството на туризма са тотално заблудени относно причините защо в България не идва най-желаната целева група туристи - богатите. А това няма как да стане без развитието на авиацията – категоричен е Иван. - Дори леката и ултралеката авиация са огромен двигател на дестинации по цял свят. В Кападокия например постоянно се лети с топловъздушни балони. При нашите лоши и често затворени пътища това би било чудесно решение, както и въвеждането на новите регулации за U-Space, по които участвам в Работна група към Министерството на транспорта и комуникациите.“

Основната му идея е да възобнови и оптимизира леката и ултра леката авиация в България, за да може не само сдружение "Специализиран отряд за спасяване" - S.O.S., а и „Спасителят на бъдещето“ да извършва иновативно обучение за екстремни въздушни тренировки за спасяване, но и да може да се издържа самостоятелно.

В най-близко време Иван планира „Полет на иновациите" над Черно море - първото по рода си самостоятелно експериментално обучение за Търсене и спасяване при авиационни произшествия, в каквито и той самият е попадал. С него предлага да отбележим присъединяването си към Шенгенското пространство по въздух, което ще стане на 31 март. Иван възнамерява "Полетът на иновациите" да стане повод за международна среща на авиатори и експерти в авиацията и спасяването, с които да си поставят общи цели и да превърнат Бургас в Европейска столица на екстремната авиация. По този начин не само ще дадат работа на новото поколение приключенци и авиатори, но и ще допринесат за брутния вътрешен продукт и развитието на туризма в България по нов начин.

Плановете на Иван включват още обучение на доброволци спасители в изграждащия се Дом-офис на Спасителя на бъдещето. Той се намира в София, в полите на Витоша, с огромни открити покривни тераси, невероятна 360-градусова панорамна гледка на заобикалящите София планини, футуристичен и умен пентхаус и мезонет на три нива, със собствена авиокула и осигурена наземна и висока летателна площадка за U-Spacе. Оттам гостите ще могат да прелетят до всички краища на страната и затова Иван е в процес на договаряне на възможността за изграждане на сертифицирана хеликоптерна площадка.
 
СНИМКИ:
0650-1 За братчетата Деан и Йоан Стойкови бе невероятно преживяване да научат как да си помагат във въздуха и да се спасяват сами.

0650-2 Стефана Сбиркова - почетният ни консул в Мадагаскар, и Джоел Рандриамандранто, министър на туризма на Мадагаскар, на щанда на Човека паяк на туристическото изложение в София. 

0650-3 С помощта на изкуствен интелект е визуализирана идеята за първите по рода си експериментални полети над Летище Бургас, град Бургас или Черно море. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл