25 ст. повече за всяка кутия
Отпада данъчното облекчение за разходите за труд на майстори
Лихвите по депозитите на хората няма да се облагат
Нови акцизи ще вдигнат цените на цигарите от 1 юли. Министерството на финансите предлага повишаване на акциза за цигарите на три стъпки - от 1 юли 2022 г., 1 юли 2023 г. и 1 юли 2024 г., става ясно от проектобюджета за настоящата година и прогнозите до 2024 г., които бяха пуснати за обществено обсъждане.
В момента акцизът за цигарите е 109 лв. за 1000 къса плюс 25% от продажната цена, но не по малко от 177 лв. за 1000 къса. Предложението на министерството е от 1 юли акцизът да е не по-малък от 187 лв. за 1000 къса.
Тъй като върху акциза се плаща и ДДС от средата на годината цигарите ще поскъпнат средно с 24 ст. за кутия само от промяната на акцизите. Конкретното повишаване на цените на всяка марка цигари ще зависи от това как ще бъде променен акцизът като сума от фиксирана ставка и процент от цената. Според разчетите на министерството повишаването на акциза за тютюневите изделия от 1 юли ще осигури допълнителни 120 млн. лв. в държавния бюджет за 2022 г.
Ново повишаване на акцизите и съответно поскъпване на цигарите е планирано от 1 юли 2023 г. и 1 юли 2024 г.
Общо в резултат на трите стъпки за повишаване на акцизите цените на цигарите ще нараснат средно със 70 ст. за кутия. Допълнително производителите на цигари може да вдигнат цените заради поскъпването на тока и горивата, както редица заводи вече направиха. Ще бъде повишен и акцизът за тютюна за пушене, но при налога за пурите не се предвижда промяна.
От Министерството на финансите предлагат промени и при облагането на доходите на гражданите. Ще отпадне данъчното облекчение, което предвижда годишните облагаеми доходи да може да се намаляват с направените разходи за труд при ремонт на дома. Това облекчение в момента може да се ползва за получените през 2021 г. доходи. Ако предложението на министерството бъде прието, това облекчение ще бъде еднократно и през следващите години няма да може да се ползва. Разчетите показват, че отпадането му ще осигури 20 млн. лв. допълнително в бюджета. От 1 април ще бъде отменен данъкът върху лихвите по банковите депозити на граждани. В резултат приходите в бюджета ще намалеят с 2,8 млн. лв. Има заявка от министерството да бъде отменен и данък “уикенд”, което ще позволи собственици и шефове на фирми да използват служебни коли през отпуската си без да плащат ДДС, за разлика от останалите граждани, които плащат ДДС за автомобилите си.
Временна мярка през настоящата година
Като временна мярка за 2022 г. ще се предостави възможност за използване на ваучерите за храна за плащане на сметки за ток и вода, става ясно от подготвения от Министерството на финансите проекобюджет. За целта фирмите, които издават ваучери за храна, е необходимо да сключат договори с компаниите, осъществяващи дейност по предоставяне на електрическа енергия и вода за битови нужди, и да предоставят на работодателите списъци с обекти, които приемат отпечатаните от съответния оператор ваучери за плащане на битови сметки.
Безплатни детски градини и ясли от 1 април
Вдигат прага за доходите
Майките ще получават по 710 лв. на месец, колкото ще стане и минималната заплата, докато детето навърши 2-годишна възраст. В момента майките получават по 650 лв. на месец, а от 1 април сумата ще бъде увеличена на 710 лв., предвижда проектобюджетът, който е пуснат за обществено обсъждане.
Наред с това датските ясли и детските градини ще станат напълно безплатни за родителите от 1 април. Предвидено е и повишаване на месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, за родители с ниски доходи. Добавките за деца в пълен размер ще получават семействата, които имат доход на човек под 510 лв., при 410 лв. в момента. Помощи за деца в размер на 80% ще получават семействата с доход на човек между 510,01 лв. и 610 лв., при положение, че в момента границите са от 410,01 лв. до 510 лв.
Индексират пенсиите с 6,1 на от 1 юли
Таванът остава 1500 лв. до 2024 г.
Пенсиите ще бъдат индексирани по “швейцарското правило” от 1 юли, но отпадат добавките от 60 лв.
Пенсиите ще бъдат индексирани от 1 юли по “швейцарското правило” с 50% от ръста на осигурителния доход и с 50% от инфлацията, пише в проектобюджета за 2022 г. Разчетите показват, че увеличението на пенсиите от 1 юли ще бъде с 6,1%.
Реално обаче повечето пенсионери ще взимат по-малко пари от средата на годината, защото ще отпаднат добавките от 60 лв. към пенсиите. В резултат от 1 юли, всички с основна пенсия под 1000 лв. ще взимат по-малко пари.
За януари, февруари и март пенсионерите, които през януари са получили по-малка обща сума от пенсия и добавка към нея ще получат още една добавка, така че януарската сума да се изравни с декемврийската. Това решиха депутатите като приеха закон за удължаване на основни параметри от бюджета за 2021 г. до март 2022 г. Дали обаче тези добавки ще бъдат изплащани от април до юни ще зависи от текстовете в бюджета за 2022 г., които ще приемат депутатите.
Индексация на пенсиите по “швейцарското правило” е предвидена и от средата на 2023 г. и 2024 г., съответно с 6,9% и 5,3%.
В периода 2022-2024 г. е предвидено размерите на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст и на социалната пенсия за старост, както и на свързаните с тях пенсии и добавки, също да се увеличават от 1 юли с изчисления по “швейцарското правило” индекс. Максималната пенсия вече е увеличена на 1500 лв. и от Министерството на финансите планират този размер да остане поне до 2024 г.
Минималното възнаграждение става 710 лв.
3400 лв. максимален осигурителен доход
Заплатите на учителите ще бъдат вдигнати, но за повечето хора в администрацията няма да има повишение на възнагражденията.
С бюджета за 2022 г. е предвидено увеличение само на заплатите на учителите, на хората в съдебната система и на тези на изборни длъжности. Това става ясно от проектобюджета, който е пуснат за обществено обсъждане. Заплатите на учителите ще бъдат повишени с около 12% от 1 април, за да достигнат ниво, с 25% по-високо от средната заплата в страната. За целта са предвидени допълнително 315 млн. лв. за учителски заплати, каза министърът на финансите Асен Василев, който представи основните параметри на бюджета.
За заетите в системата на съдебната власт законодателно е регламентиран механизъм за формиране на възнагражденията им и затова са предвидени допълнително 89,3 млн. лв. Допълнителни средства са предвидени и за хората на изборни длъжности. Например заплатите на депутатите се определят от средната заплата в обществения сектор. Но за останалите хора, които получават възнаграждения от държавната хазна, увеличение на заплатите не е предвидено. Министрите ще могат да вдигат заплати, само ако намалят персонала и така спестят от предвидените пари за възнаграждения.
Министерствата в момента правят разчети с колко души от персонала могат да се разделят. В бюджета за 2022 г. са предвидени 200 млн. лв. за обезщетения за хората, които ще бъдат съкратени, каза министърът на финансите Асен Василев. Към вицепремиера по ефективното управление Калина Константинова ще преминат много от общите дирекции на отделните министерства, което ще доведе да намаляване на щатните бройки във ведомствата.
Минималната работна заплата ще бъде повишена от сегашните 650 лв. на 710 лв. от 1 април. Увеличението на минималната заплата за 2023 г. и 2024 г. се предвижда да бъде обвързано с приемането на механизъм за определяне на минималното възнаграждение.
Максималният осигурителен доход ще бъде повишен от сегашните 3000 лв. на 3400 лв. от 1 април. От същата дата минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители ще нарасне от 420 лв. на 710 лв., колкото е и минималната заплата. Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се ще нарасне от 650 лв. на 710 лв. Ще бъдат увеличени до 710 лв. и минималните осигурителни доходи по основните икономически дейности и квалификационни групи професии, които в момента са под това ниво.
От 1 април минималното дневно обезщетение за безработица ще нарасне от 12 лв. на 15 лв.
Философията на бюджета за 2022 г. е различна от тази на досегашните бюджети. С него се опитваме да постигнем трайна промяна на траекторията на икономическия растеж. В бюджета има три основни приоритета. Това са значително увеличение на капиталовите инвестиции, значително увеличение на инвестициите в хората и социална справедливост.
Общият бюджет на Агенция пътна инфраструктура нараства до 2,4 млрд. лв. Инвестициите в хора са най-важният способ, за да достигнем по-висок стандарт на живо. В бюджета са предвидени допълнително 100 млн. лв. за увеличаване на извънкласните дейности, за програми за баскетбол, волейбол и футбол, за провеждане на общински и областни състезания, както и на програми по четири изкуства.
Дефицит от 4,1% от БВП
Нов държавен дълг за 7,3 млрд. лв. може да бъде пуснат през 2022 г., предвижда проектът на бюджет за настоящата година. От тях 3 млрд. лв. ще се използват за изплащане на стара емисия еврооблигации, чийто падеж настъпва тази година. Останалите 4,3 млрд. лв. ще бъдат използвани за покриване на бюджетния дефицит. Част от новия дълг ще бъде пуснат на международните пазари.
В бюджета за 2022 г. е заложен дефицит от малко над 5 млрд. лв., или 4,1% от Брутния вътрешен продукт на страната. До голяма степен този дефицит се дължи на Covid мерките - извънредни разходи и намалени приходи. Без Covid мерките дефицитът е 2,5% от БВП.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш