Тату студия работят и след полунощ
В разгара на лятото нови професии завладяват морските ни курорти. Заведения наемат младоци като “сандвич- артист”. Важно изискване е да са усмихнати и приветливи и да предлагат сандвичи със забавни декорации. Предлаганата заплата е около 1000 лева на месец, но може да стигне и до 2000 лв., ако “сандвич-артистът” се докаже. Има и “бъсър”, който събира чаши, чинии и отсервира след клиентите, за да подготви масата за нови клиенти.
Нашумялата професия “балонеса” в началото на сезона взриви духовете. Полицията погна собствениците, които обявиха, че търсят момичета за продажба на балони с райски газ. Непрекъснато правят проверки, но туристи обясняват, че “балонеси” по много заведения има. Те си докарвали до 300 лева на вечер. Всяко заведение само си определя цената на балона, тя варира между 8 и 15 лева. Има и наргилисти, момчетата, които предлагат наргилета. Те са на заплата 2 000 лв. месечно плюс квартира.
Сред другите интересни професии по морето са татуистите. Сред жените, сега на мода са вечните цветя и пеперуди, а сред мъжете- часовници с рози, лъвове, тигри. В зависимост от размера и детайлите, татусите тръгват от 50 лева нагоре. Студията често обявяват и промоции на малки татуировки - 40 лева. Освен направа на нови се предлага и коригиране- “поправка” на стари татуси. Тату студията в Слънчев бряг работят и през нощта - до 23 ч, до 2 часа и дори до 4 часа.
Майсторите на канекалон-плитки също работят до много късно вечер и вземат по 200 лева за “плитки за цялата коса”.
Викачите пред заведения по Южното Черноморие вече са демоде. Заведенията са твърде много, едно до друго, и ако всяко си наеме викач (човек, който да кани минувачите да влязат), ще се получи какафония, дърпане и нелицеприятни сцени, смятат собствениците на крайморски кръчми. В най-добрите времена на тази професия обаче викачите си докарваха до 2 бона месечно.
За наргилисти заведенията наемат предимно момчетата, а предлаганата заплата е около 2 000 лв. месечно плюс квартира.
Сред най-добре платените професии по морето е тази на аниматорите. 3 000 лева на месец си докарват средно хората, които занимават и забавляват децата на почиващите и са огромно облекчение за родителите. За сравнение хостеси, камериерки и портиери в Слънчев бряг вземат 930 лева месечно плюс бонуси-храна, квартира и др.
“Редачи на риба” от Непал - това е най-новата професия по морето. “Редачи на риба” в консервните фабрики винаги е имало, но не и от толкова далечна и екзотична дестинация. Наемат ги заради евтината работна ръка.
За да се квалифицира персоналът като цяло, Веселин Налбантов, хотелиер, заместник председател на БХРА, предлага държавата да помисли за професионални учебни центрове, в които да обучават кадрите, особено които са от далечни краища и не познават добре нашия бит. В момента има работещи от всякакви дестинации. Някои от хората не знаят за какво служи вилицата, обясни още Налбантов.
Две в едно: Миячи помагат и в студената кухня
В разгара на сезона плажовете край Варна са пълни, а хотелиерите окрупняват длъжности, за да се справят с дефицита на кадри.
В Албена азиатци обират реколтата
Даниела Фархи
Притиснати от хроничния дефицит на кадри и силния сезон, доста хотелиери във Варненско започват да залагат на окрупняване на длъжности на принципа “две в едно”. Миячките например, помагат в студената кухня или заемат или, ако са сръчни, помагат на готвачите. Наетите да организират мероприятия се занимават и с маркетинг. Схемата сработва, защото хората получават повече пари. Само за миене на съдове в хотелските кухни някои обекти дават 1300 лв. с осигурен транспорт или настаняване, а за допълнителния труд се дават бонуси.
В разгара на сезона заведения все още търсят викачи и оферират възнаграждения от 2000 до 2500 лв., като повечето плащат всяка вечер. Толкова пари изкарват и хостесите в игрални зали, а в по-скромни обекти - 1800 лв. С 200 лв. отгоре месечно си докарват продавачи на сладолед в курортите, а презентатори на стрийминг игри в онлайн студия могат да спечелят до 2200 лв., стига да владеят английски и турски език. Същата сума припечелват и най-чевръстите плетачки на плитки в комплексите край града, те рядко имат почивни дни.
Две в едно са готови да работят и част от наетите чужденци. В Албена азиатци доработват, обирайки реколтата в градините на курорта. В комплексите край Варна се трудят още индонезийци, непалци, индийци, малайзийци, жители на Шри Ланка. Те чистят плажа, работят в кухните, сервират. Работодателите са доволни, защото въпреки езиковата бариера азиатците са усмихнати и приветливи. Тук получават 3-4 пъти повече от дневната заработка по родните си места, която понякога е едва 5-6 долара дневно.
При оптимизирането на работния процес все повече се ползва изкуствен интелект. Заради навлизането на чатботовете професията резерватор отива в архив, както отдавна отпадна и тази на телефонистите.
Викачи примамват клиенти в Банско
Да си викач не означава да дърпаш хората от улицата или да си нагъл и нахален.
Често има изискване за владеене на чужди езици
Светлана Василева
Една от най-модерните професии в курорта Банско е “викач”. Не звучи много приятно, но изисква много умения.
Викачите са хора, които стоят пред механите, облечени тематично с ямурлуци и народни носии.
Те са хората, които примамват клиенти от улицата да влязат в точно определено заведение с обещания за необикновено прекарване.
“Търсим мотивиран и енергичен човек, който да се присъедини към нашия екип. Викачът ще бъде отговорен за привличането на вниманието на минувачите и за промотирането на нашите продукти и услуги.
Отговорности:
Привличане на клиенти чрез гласова реклама на нашите продукти и услуги. Осигуряване на високо ниво на енергия и ентусиазъм по време на работа. Създаване на положително впечатление за нашата марка. Участие в различни промоционални събития и акции”.
Ето това гласи обява за викачи. Обикновено плащат 10 процента от оборота на заведението.
Често има изисквания за владеене на чужди езици, отлични комуникативни умения. Да си викач обаче не означава да дърпаш хората от улицата или да си нагъл и нахален. Затова управителите на заведенията държат викачите им да бъдат чаровни, млади хора.
В Банско има регистър на викачите, общината изисква да се поддържа този списък и да няма жалби и оплаквания. Викачи вече има и в ски гардеробите.
Мартин получи обриви след татуировка с къна
Специалисти съветват да не се използват услугите на татуисти, които не работят в студио и да се проверява лиценза на съответното място
Обичайните съставки са натурални
19-годишният Мартин И. си направил временна татуировка с къна в последния ден от престоя си в Приморско през юли. Удоволствието му струвало 25 лева. Няколко часа по-късно вдигнал висока температура, а контурите на татуировката се подули и се превърнали в течащи рани. Оказало се, че младежът има алергия към някоя от съставките в къната. Как ще реагира кожата му обаче не е било проверено на място.
В крайна сметка, татуировката на Мартин излязла над 200 лева заради последвалите многократни прегледи при лекари и назначените му лекарства.
Негова приятелка, която се татуирала на същото място и която няма установена алергия към съставка в къната, също имала необичайна реакция. Няколко дни след като си направила татуса, тя забелязала малки пъпчици по контурите на рисунката.
Татуисти, работещи с къна, обясниха, че е редно да се нарисува съвсем малка част от кожата и да се изчака ден-два за евентуална реакция. По думите им на морето се използват различни съставки в къната от тези, които се ползват в София например. Обичайно те са натурални.
Специалисти съветват да не се използват услугите на татуисти, които не работят в студио и да се проверява лиценза на съответното място, както и да се внимава дали инструментите се стерилизират.
Натуралната боя от къна се получава чрез смилане и пресяване на изсушените листа на растението. Чистият продукт без химически примеси рядко предизвиква алергия.
Сервитьорите остават най-търсени в Слънчака
Мария Кехайова
Въпреки всички модни и демодирани вече професии, в Слънчев бряг “златна” си остава тази на сервитьора. Сервитьори трябват навсякъде - в луксозни и по-скромни заведения, по капаните, по малките и дори съвсем бутикови кафета в комплекса. Работодателите имат големи изисквания към тях-да са млади, усмихнати, да са любезни с клиентите, а по възможност и да знаят два-три езика.
В същото време обаче кадри няма. Специално кризата при сервитьорите е от поне пет, че и повече години насам, коментират туроператори. Преди три лета тя беше толкова голяма, че на едно от най- посещаваните места в най- големия ни курорт по Южното Черноморие бяха наели ученици. Гимназистите се задаваха към масите направо застрашително - с претрупани подноси и редовно разсипваха таратори и супи, спомнят си очевидци.
Специално за тази позиция работодателите не са склонни да наемат хора от екзотични дестинации - заради езиковата бариера, а и заради това, че всеки летовник е особено прецизен към храненето си и държи да се спазват много правила. Българинът е особено чувствителен към това кой и как ще му поднесе чинията.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш