Бизнесът тръгва срещу зеления рекет

Важна цел - влизане в чакалнята на еврозоната

Не пипайте данъчния модел, съветват от БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП

Ограничаването на екологичния рекет от страна на псевдо природозащитни организации, които задушават цели сектори в икономиката, е сред основните приоритети на работодателите в България.

“Ще инициираме промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и други нормативни промени за ограничаване на екорекета на нароилите се стотици т.нар. екоорганизации, които навсякъде ограничават инвестиционните инициативи”, обяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев при представянето на приоритетите за 2017 г. на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР).

По думите му в КРИБ постоянно се получават писма и оплаквания от зелен рекет, който спира инвестиционния процес и растежа в областта на добивната, преработвателната, строителната и туристическата индустрия.

Относно подобряването на бизнес средата четирите национално представени работодателски организации - БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП, настояват да не се пипа данъчният модел в страната, да се работи усилено за влизане в ERM II (чакалнята на еврозоната), както и да се пресекат навреме възраждащите се идеи за осъществяването на големи и скъпи енергийни проекти, които впоследствие натоварват цялото общество.

Четири ключови направления ще бъдат приоритетни в дейността на бизнеса през тази година - осигуряване на човешки ресурси за икономиката, повишаване на конкурентоспособността на българските производители, подготовка на председателството на страната за Съвета на ЕС и развитието на капиталовия пазар.

Според работодателите образованието у нас не произвежда кадри, които впоследствие да се използват в икономиката и това е тежък проблем.

“И вече не става дума само за висококвалифицирани кадри. Недостиг има при абсолютно всички икономически дейности”, каза председателят на АИКБ Васил Велев. Според него моделът “парите следват ученика” се е доказал като неработещ.

Изпълнителният председател на БСК Божидар Данев смята, че е необходимо драстично да бъде ограничена административната намеса на пазара на труда, включително по отношение определянето на минималната работна заплата, класовете за прослужено време и минималните осигурителни доходи, което в момента се осъществява без необходимата методология и без оценка на въздействието.

Домусчиев: Президентът бе подведен за ветото

Новият Закон за концесиите е преминал през шестмесечно обсъждане

Президентът Румен Радев беше подведен да наложи вето върху новия Закон за концесиите, заяви председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев на пресконференция на Асоциацията на организациите на българските работодатели. По думите му роля във взимането на решението са имали синдикатите и т.нар. екоорганизации. Според него законът е преминал през шестмесечно обсъждане и всеки заинтересован е имал възможност да изкаже възраженията си.

Председателят на КРИБ прогнозира, че ветото може да доведе до санкции от Европейския съюз, защото действащият закон не отговаря на европейското законодателство.

“Има активи в страната, които се рушат, които не се използват и няма желаещи, а ние по никакъв начин не търсим начин как да се реализират последващи инвестиции”, коментира пред “Труд” Домусчиев. По думите му така остават старите закони, които са по-корупционни.

Както писа вестникът, най-голямата работодателска организация изпрати официално писмо до Румен Радев още на 31 януари, в което изложи несъгласието си с упреците към нормативния акт. Според Домусчиев освен писмо организацията е отправила и предложение за среща по въпроса с президента Радев.

Васил Велев, председател на УС на АИКБ

Нужна е

промяна във висшето образование

Във висшето образование държавната поръчка трябва да се промени в посока увеличаване дела на техническите и математическите специалности. Да се въведат държавни стипендии за дефицитни специалности, с които да се привлекат млади хора и да се ангажират да работят в страната в следващите 3-5 г., поиска председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

Цветан Симеонов, председател на БТПП

Трябва

действия за електронно управление

Електронното управление присъства в челните нужди на бизнеса в България, но за съжаление през последните години много се говори, но не се действа, заяви председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. Според него се правят дребни, но недостатъчни стъпки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България