Снабдяват домакинства с уреди, които повишават сметките
Сумата от 65 милиона лева ще бъде насочена към седем общини в България, като целта е с тези пари местните власти да предприемат мерки за справяне със замърсяването на въздуха. Парите са първият транш от общо 111 милиона лева, които Министерството на околната среда и водите (МОСВ) отпуска към голяма част от местните управи по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020.
В тези стратегии са записани мерки за подмяна на горивни отоплителни устройства на стотици домакинства, които в момента ползват твърдо гориво (дърва, въглища). Именно този вид суровини са основният отделител на фини прахови частици (ФПЧ), които оказват най-негативно влияние върху качеството на атмосферния въздух (КАВ).
Според програмите много по-добре е твърдото гориво да се замени с печки и котлета на пелети, климатици, природен газ – в тази посока вървят останалите страни-членки на Европейския съюз. Сега този опит ще се опитат да приложат одобрените засега Благоевград, Бургас, Видин, Димитровград, Монтана, Смолян и София.
Проверка на „Труд“ показа, че новите уреди, които общините ще осигурят безплатно спрямо изискванията на МОСВ и ОП „Околна среда“, могат да се окажат бомба със закъснител за бюджета на хората, включени в стратегиите.
Проблемът идва от факта, че пелетните печки, газта и климатиците ще вдигнат двойно, дори тройно разходите на домакинствата.
Сметката показва, че на един отполителен сезон, който трае около 5 месеца, греещите се на дърва в жилище от 100 квадратни метра, дават около 700 лева за нужните им кубици (10-15 куб.)
Когато се мине на пелети, необходимото количество е около 3 тона, а цената на тон е минимум 500 лева. Тоест общо домакинството, минало от дърва на пелети, ще започне да дава най-малко 1500 лева, вместо досегашните 700. В същото време пелетите вече не се намират лесно на българския пазар.
Отделно досега не е доказана ползата от този вид печки в борбата срещу ФПЧ. Въпреки че отделят по-малко количество от опасните частици, прогнозите са, че те все пак изхвърлят поне 50 на сто от тях във въздуха. В другите държави от Европейския съюз въпросните уреди се монтират с филтри за комини , които имат доказана успеваемост от над 81 на сто в спирането на ФПЧ и минимален разход на електроенергия, а и поддръжката им е елементарна и евтина.
Преди седмица от МОСВ изпратиха писмо до Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), с което уведомяват, че няма да допускат филтрите като възможна мярка, от която да се възползват местните управи. Вчера министърът на екологията Нено Димов обясни, че от НСОРБ са върнали официално възражение, с което ведомството ще се съобрази и филтрите остават (виж карето).
А докато печките и котлетата на пелети натоварват бюджета на хората двойно, климатиците ще са почти безсмислени в сградите с ниска енергийна ефективност (не са санирани), каквито са почти всички в страната и разходът на ток ще бъде в пъти по-висок. Относно газификацията – тя и в момента се субсидира частично, но и цената на синьото гориво като суровина за уредите и инсталациите е в пъти повече от тази на твърдите горива.
В крайна сметка на 17 май предстои Комитетът за наблюдение по ОП „Околна среда“ да се събере и да вземе решение кои мерки окончателно остават и за тях ще се дават европейски средства. Накрая Европейската комисия ще се произнесе финално дали одобрява технологиите.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов: Ще се съобразим с искането на общините
„Очакваме скоро да отворим за кандидатстване мерките за подобряване на чистота на въздуха по ОП „Околна среда” (ОПОС). По нея бенефициенти ще са общините и ще могат да получат средства за подмяна на уреди за битово отопление, филтри за комини и други мерки за подобрявана качеството на атмосферния въздух. Общият ресурс за подобряване на чистотата на въздуха по ОПОС е около 111 млн. лева. Той ще бъде разделен на два приема като първият ще бъде за 60-65 млн. лева. Предполагам, че няма да бъдат изхарчени всички пари, част от тях ще останат за след Нова година. Целта ни е да има ресурс за максимален брой общини”, заяви министър Нено Димов.
Той обясни, че всички критерии за кандидатстване за средствата вече са ясни.
„Общините трябва да имат програма за намаляването на замърсяването на въздуха, която да е действаща. В нея трябва да е ясно, че основното замърсяване е с фини прахови частици и се дължи на битовото отопление. Това е основният фокус, който е препоръчан в предварителния доклад на Световната банка за мерки на национално ниво за подобряване на качеството на въздуха. Друг критерий е, че в програмите на общините трябва да има заложена подмяна на индивидуалните устройства за битово отопление. Тук говорим за това, че ако има уреди на твърдо гориво, да бъдат газифицирани, да се включат към ТЕЦ, ако има такъв. Също така термопомпи, климатизация, печки на пелети или друго гориво с ниски емисии ”, поясни министър Димов. И добави:
„Получих писмо от Национално сдружението на общините, с което те възразяват, че не са допустими филтрите за комин, които да пречистват. Ние ще се съобразим с това тяхно настояване, защото това е съпътстваща мярка, която може да допринесе за намаляване на замърсяването на въздуха“.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш