Икономическите отношения между ЕС и Китай са небалансирани и „далеч от задоволителни“, а премахването на търговските дисбаланси е в интерес и на двете страни. Това каза върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел в негова статия, публикувана в хонконгския вестник South China Morning Post.
"На икономическия фронт сегашните ни отношения далеч не са задоволителни. Ние сме ключов експортен пазар за Китай, но тези отношения са били небалансирани от много години. И този дисбаланс продължава да се влошава", каза Борел.
Както той твърди, „до голяма степен този дисбаланс продължава да расте поради продължаващите трудности, с които се сблъскват европейските компании при навлизането на китайския пазар“. Борел отбеляза, че ЕС многократно е изтъквал тези трудности пред китайските власти.
"Наскоро станахме свидетели на рязък спад на европейските инвестиции в Китай. Без по-добър достъп до китайския пазар европейските инвеститори се отвръщат от него. Ако европейската общественост възприеме, че търговските дисбаланси застрашават ключови сектори от нашето производство, те ще поискат по-големи протекционистични мерки. Следователно в общия ни интерес е да коригираме дисбаланса в нашите търговски отношения", каза още Борел.
"Европейският съюз не се стремим да ограничим растежа на Китай в световен мащаб. Напротив, ние искаме Китай да стане по-ангажиран в глобални проблеми като изменението на климата, здравеопазването, облекчаването на дългове в развиващите се страни", каза Борел.
„Ние искаме да си сътрудничим с Китай по всички основни глобални предизвикателства, така че всяка форма на оттегляне е не само нежелателна, но и невъзможна“, посочва още Борел.
Борел е на посещение в Китай от 12 октомври, което ще приключи на 14 октомври. Ръководителят на дипломацията на ЕС ще присъства на 12-ия кръг от стратегическия диалог на високо равнище между Китай и Европа. Посещението на Борел в Китай беше отложено два пъти тази година: през април поради положителния му тест за COVID-19 и през лятото след изчезването на тогавашния китайски външен министър Цин Ган от публичното пространство.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш