Дебатът кое е най-силното първенство в света ще бъде вечен. Всеки има своите предпочитания, но на първите две места изпъкват Висшата лига и Примера дивисион. Там са концентрирани най-много пари, най-големи звезди, най-именити треньори и най-богати собственици от цял свят. Всичко това обаче са думи. Сухата статистика има своето значение, а в нея Висшата лига и Примера дивисион не са на първите места.
Голове на мач
Никой не обича да гледа двубой, който завършва 0:0. Колкото и положения да има, феновете отиват на стадиона заради изяществото на футбола и това е голът. Испания се радва на виртуозния Лионел Меси. Франция се гордее с вундеркинда Килиън Мбапе, Италия се сдоби с Кристиано Роналдо. Нито един от тях обаче не може да стъпи на котата на Роберт Левандовски в „Байерн“ през сезона.
„Пари Сен Жермен“ е тотален доминант във френския футбол, но не е машина за голове с Неймар, Мбапе, Единсон Кавани и Мауро Икарди. А и шампионът не може сам да вдигне показателите на цялата Лига 1.
Изненада в статистиката е Италия. Клубовете от Серия А са познати като безкрайно тактически подготвени в защитата. Но през този сезон головете на Апенините са повече от тези в Англия и Испания. Може би катеначото вече е само един мит от миналото. Да погледнем само последния кръг преди паузата за националните отбори. „Каляри“ разгроми „Фиорентина“ с 5:2, а „Лацио“ срази „Лече“ с 4:2.
И докато разликата между Серия А и Висшата лига е минимална, то Бундеслигата изпреварва далеч напред конкуренцията. Това е единственото първенство, в което има повече от три гола средно на мач.
Средно голове на мач
Първенство Голове
Бундеслига 3,22
Серия А 2,84
Висша лига 2,83
Примера дивисион 2,54
Лига 1 2,36
Удари на мач
Неписаното правило твърди, че колкото по-често стреляш към вратата, толкова повече голове ще вкараш. Футболът не е точна наука, а състезание пълно с драма. Един удар може да накара стадионът да стане на крака – без значение какво ще се случи от него. Ето например мачът „Уулвърхемптън“ - „Саутхемптън“. „Вълците“ на португалския треньор Нуно Ешпирито Санто стреляха четири пъти към вратата, само един път точно и резултатът завърши 1:1. Рядко има такива аномалии. Феновете искат атракция, а тя е постоянна канонада към вратите.
Голяма разлика между голове и удари се забелязва в Примера дивисион. В Испания във вратата влизат едва 22,9 процента от шутовете. И това само показва, че коефициентът на успех при „Реал“ и „Барселона“ е далеч от този на останалите 18 отбора в елита.
Висшата лига отново е по средата на класирането, въпреки че на Острова се гордеят с мотото „всеки може да бие всеки“. Очевидно не говорим за „Ливърпул“ поне през последните два сезона. Във Висшата лига може да видим резултат 9:0, но последван от няколко 0:0.
И при този показател първите места са за Германия и Италия – този път с малко превъзходство на Серия А. Явно вратарите на Апенините доста трябва да работят за заплатата си този сезон.
Средно удари на мач
Първенство Удари
Серия А 28,8
Бундеслига 26,8
Висша лига 25,9
Лига 1 24,6
Примера дивисион 22,9
Победени шампиони
„Байерн“, „Ювентус“, „Манчестър Сити“ , „Пари Сен Жермен“ и „Барселона“ защитиха титлите си от предната година. През този единствено тимът на Пеп Гуардиола страда. Останалите са на върха или съвсем близо до него.
В последните години Бундеслигата и Серия А недоволстваха от липсата на интрига. Загубите на двата шампиона се брояха на пръстите на едната ръка. Сега обаче „Байерн“ има конкуренцията на няколко отбора, а „Интер“ определено прави живота на „Ювентус“ доста труден.
А вижте „Барселона“. През миналия сезон отборът допусна само три загуби и спечели титлата с 87 точки. Само в първата третина от сегашната кампания „Барса“ вече падна 3 пъти – от „Атлетик“ (Билбао), новака „Гранада“ и „Леванте“. Очевидно мачовете далече от „Камп Ноу“ стават все по-трудни за каталунците. И Испания може да се надява, че с двустранната хегемония на „Барселона“ и „Реал“ поне временно е приключено.
Същото може да се каже и за „Манчестър Сити“. През сезон 2018/19 „гражданите“ имаха общо четири загуби, а сега са четвърти с три поражения и далеч зад „Ливърпул“. Очакваше се след 198 спечелени точки от последните две кампании Гуардиола да създаде династия в светло-синьо.
„Ювентус“ е единственият от петте шампиона, който все още е непобеден през сезона. „Старата госпожа“ има само две ремита от 12 кръга. Играта не върви гладко, но на чужд терен бе сразен големият конкурент „Интер“. Много вероятно е в Торино всичко да мине по план.
„Байерн“ пък е единственият от първенците, който смени треньора си. Загубата с 1:5 от „Айнтрахт“ се оказа последна за Нико Ковач. Хърватинът записа две поражения в 11 кръга. Отдавна Бундеслигата не е била толкова оспорвана, а лидерът се променя почти всеки кръг.
Победени шампиони
Първенство Загуби
„Барселона“ 3
„Манчестър Сити“ 3
„Пари Сен Жермен“ 3
„Байерн“ 2
„Ювентус“ 0
Голове в последните 10 минути
В Англия винаги ще говорят за „Фърги Тайм“. Когато сър Алекс Фъргюсън водеше „Манчестър Юнайтед“, „червените дяволи“ редовно печелеха мачовете си в добавеното време. Особено важно за характера на един отбор е да намери сила в края на двубоя да вкара кръстопътния гол. Тогава напрежението става огромно, а часовниковата стрелка не спира.
Преди паузата за националните отбори пример за такъв характер е „Хофенхайм“. В осмата минута на добавеното време тимът вкара за 2:1 на терена на „Кьолн.“
Какво казва статистиката? Серия А не е първенството, където драмите стават в края. Само 46 гола са вкарани в италианския шампионат в последните 10 минути през сезона. Френската Лига 1 има само едно попадение повече в този интервал от време.
Отново на първо място излиза Бундеслигата. Там са вкарани 67 гола в края на двубоите. А Висшата лига и Примера дивисион отново са подгласници. Майстор на Острова на подобни драми е „Ливърпул“. През миналия сезон многократно „червените“ се разписваха в последните минути. А този взеха по три точки така срещу „Лестър“ и „Астън Вила“.
Голове в последните 10 минути
Първенство Голове
Бундеслига 67
Висша лига 56
Примера дивисион 54
Лига 1 49
Серия А 46
Червени картони на мач
Да изгониш футболист предизвиква смут по трибуните и на терена. Накланя съотношението на силите в определена посока. В този компонент Серия А е убедителен лидер. Дали се играе най-твърдо на Апенините или съдиите са най-взискателни? Във всички пет големи първенства има ВАР и вече много трудно провинил се футболист може да бъде спасен. А отговорността пада от плещите на рефера. Най-впечатляващият по този показател мач е „Милан“ - „Дженоа“ (2:1), на който бяха изгонени четирима.
Най-малко червени картони са вдигани на мачовете от Висшата лига – средно по 0,15. Примера дивисион и тук е в средата на класирането.
Червени картони на мач
Първенство Картони
Серия А 0,33
Лига 1 0,23
Примера дивисион 0,21
Бундеслига 0,18
Висша лига 0,15