Валтери Ботас спечели Гран при на Австралия

В триумф на „Мерцедес“, но не и на Люис Хамилтън се превърна първият старт от сезона във Формула 1. Валтери Ботас спечели Гран при на Австралия, след като отнесе съотборника си още на старта, а след това проведе перфектно всичките 58 обиколки от гонката. Това е едва четвърта победа в кариерата на финландеца, който се присъедини към сребърните „стрели“ в началото на 2017-а.

„Просто нямам думи! - възкликна Ботас след финала. - Стартът ми беше отличен, а състезанието беше най-доброто в цялата ми кариера. Наистина не знам как се получи така, но сякаш всичко се получава перфектно от само себе си.“

Валтери спечели общо 26 точки от Мелбърн, тъй като взе и допълнителния пункт за най-бърза обиколка. Новото правило предизвика раздвижване в челото преди финала като Хамилтън направи неуспешен, а Макс Верстапен („Ред Бул“) - успешен опит да счупят рекорда на Ботас. Минути по-късно обаче финландецът отново беше притежател на най-добрия тур, при това с доста стари гуми.

Именно тактиката с едно спиране в бокса бе в основата на победата му. Хамилтън пък трябваше да направи две, тъй като смени гумите твърде рано, за да води битка със Себастиан Фетел („Ферари“). Темпото на световния шампион не беше впечатляващо и до финала той изостана с над 20 секунди, като в края трябваше да брани второто място от Верстапен. От „Мерцедес“ обясниха това с повреда в пода на колата му.

Новият пилот на „Ферари“ Шарл Льоклер пък хвърли ръкавицата на Фетел още в първото състезание. Младокът застигна германеца и дори поиска разрешение да го изпревари, но от бокса не му разрешиха. Фетел пък се опита да сътвори интрига в лагера на „Мерцедес“

„Щастлив съм, че Валтери спечели, той е свястно момче – заяви асът на „скудерията“. - Хамилън може би беше ядосан, че загуби старта. И друг път се е случвало и това явно го дразни.“

Местният любимец Даниел Рикардо отпадна в първото си състезание за „Рено“, а същата бе съдбата и на Карлос Сайнц, който дебютира за „Макларън“. Роберт Кубица („Уилямс“) пък остана последен от завършилите при завръщането си във Формула 1 след 9-годишно отсъствие.