Ига Швьонтек спечели Откритото първенство по тенис на Великобритания. На финала поставената под номер 8 полякиня се наложи категорично с 6:0, 6:0 срещу Аманда Анисимова.
Това е общо шеста титла от турнирите от Големия шлем за Швьонтек и нейна първа на "Уимбълдън" при дебютното й участие в решителния двубой в Лондон.
Бившата лидерка в световната ранглиста не остави никакви шансове за 13-ата в схемата 23-годишна американка, която на полуфиналите елиминира друга от фаворитките - Арина Сабаленка.
Полската тенисистка, която заема четвърто място в класацията на УТА, достигна границата от 100 победи в Големия шлем. Това е първата победа с 6:0, 6:0 във финален мач при жените от 114 години.
Ига Швьонтек направи 10 печеливши удара и приключи двубоя на централния корт за само 57 минути, докато Анисимова, заемаща 12-то място в световната ранглиста, допусна 28 непредизвикани грешки.
Швьонтек е първата представителка на Полша, която триумфира на Откритото първенство на Великобритания. Тя е общо осмата тенисистка с титли на всички настилки, включително четири на Откритото първенство на Франция и една на Ю Ес Оупън.
Полякинята е спечелила всичките си шест финала от турнирите от Големия шлем, в които е участвала. През този сезон на "Уимбълдън" шампионката загуби само един сет в общо седем мача.
Родената в Ню Йорк Аманада Анисимова достигна до полуфинал в Париж през 2019 година, като това беше най-доброто й представяне за Големия шлем.
През 1911 година Доротеа Ламбърт Чамбърс печели титлата на "Уимбълдън" след 6:0, 6:0 във финала срещу Дора Бутби.
На "Ролан Гарос" 1988 Щефи Граф триумфира без загубен гейм в решителния мач срещу Наташа Зверева.
А поставените под номер 5 в схемата представители на домакините Джулиан Кеш и Лойд Гласпул спечелиха титлата на двойки мъже на Откритото първенство на Великобритания по тенис.
Двамата завоюваха първи трофей от Големия шлем като двойка, след като победиха Ринки Хиджиката (Австралия) и Дейвид Пел (Нидерландия) с 6:2, 7:6(3) за 83 минути.
Шампионите от Куинс Клуб и Ийстбърн Кеш и Гласпул станаха първата изцяло британска двойка, спечелила трофея на All England Club от 1936 година насам, когато триумфираха Пат Хюз и Реймънд Тъки.