В никакъв случай да не се нарушават правилата
Активният сезон вече започна
Активният ловен сезон вече започна. Има сведения за леки и средни наранявания вследствие неправилно боравене с ловното оръжие и боеприпасите. Не трябва ли да бъдем по-осторожни? Пушката и боеприпасите към нея са предмети с повишена опасност и за ловеца, и за околните хора. Ето защо в никакъв случай не бива да се нарушават правилата за безопасност.
Вкъщи пушката трябва да се съхранява изпразнена и то така, че нито тя, нито боеприпасите да не могат да попаднат в ръцете на деца или възрастни, които не умеят да си служат с тях. При транспортиране на оръжието е нужен твърд калъф - освен всичко друго и го предпазва от различни повреди. Зареждането му трябва да става най-малко на 200 метра от населения пункт.
По неясно видими цели не бива да се гърми в никакъв случай - може да бъде ранен или убит човек или животно, забранено за отстрел. Ако е на пусия, ловецът произвежда изстрели само в строго определен сектор, по-рано обозначен от добре видими ориентири. Това дава възможност да се избегне евентуален изстрел надлъж по линията, където са разположени другите ловци. Изстрел под тъп ъгъл към стъбло на дърво често води до рикошет на куршума или съчмите - може да се засегне човек. Никой не трябва да се маха от стрелковата верига, преди да е подаден сигнал за завършване на лов. Преждевременното местене на стрелеца често разваля лова - точно в този момент животното може да излезе пред ловците, но те не биха могли да гърмят, защото в изстрелното направление се намира техният другар. А може да се случи и по-лошо: другите да не забележат местенето на стрелеца и да се стигне до изстрел, фатален за недисциплинирания ловец.
Преди да напусне ловното поле, всеки е длъжен да изпразни пушката си и да я обърне с цевите нагоре, а при наближаване на другарите си - да я отвори. Необходимо е така да се постъпва при каквато и да е среща с хора. Ако ловецът е немарлив в това отношение, другарите му трябва да изискват изпълнението и на това правило.
Всеки ловец е изпитал в една или друга степен неудобствата на обикновения ремък на ловната пушка. Той трябва да се придържа винаги с ръка. А когато пушката трябва да се използва, се губи много време. Ето защо често пъти целта се оказва извън обсега на действие на пушката. Освен това ремъкът непрекъснато се плъзга от рамото. Всичко това е причина да се търси удобен начин за носене на пушката по време на лов.
Доста удачен е пълзящият ремък. С него пушката се носи на гърдите, докато обикновения ремък е прехвърлен през гърба. Важен детайл при всички плъзгащи се ремъци е металното колело, през което се прекарва другият ремък, закачен за ремъчната халка. При внезапно прикладване колелото се плъзга по втория ремък, освобождава връзката с горната ремъчна халка и заедно с ремъка се събират към ремъчната халка на ложата. Обаче този ремък има един голям недостатък. При наклон на тялото напред пушката се премества и може да падне с цевите надолу. Затова тя трябва да се придържа винаги с ръка.
Жабката /куката - ключалка/ трябва да бъде колкото се може по-еластична, за да може да се затяга и отпуска по-лесно. Ако не се намери такава жабка, взема се пружинната част на твърда жабка и се обработва на шмиргелов кръг до получаване на необходимата еластичност.
Означават ли сигналите за тревога, издавани от птиците, предупреждение за опасност към родствениците или призив за помощ? Вероятно нито едното, нито другото. Научните наблюдения показват, че повечето птици не обръщат внимание на тревожните писъци на особите от своя вид. Но за сметка на това пък незабавно реагират хищниците. При възпроизвеждането на запис, в който скорец издавал писък, от 32 ястреба, намиращи се в зоната на наблюдението 14 се устремили към магнетофона. Същото направили и други хищни птици. Едновременно дотичали четири лисици и две диви котки. Анализирайки поведението на бозайниците и птиците, учените направили извода, че предупредителния писък на крилатите е предназначен не за родствениците, а не за намиращите се наблизо хищници.
Африканският биолог Марселин Аняня бил упълномощен от правителството на Народна република Конго да проведе изследвания, свързани с многочислените съобщения за приличащо на динозавър животно с размери по-големи от слон, което обитавало блатисти места на 800 километра северно от Бразавил. Сега той разказва, че на него самият му се е удало да види загадъчното същество. Аняня изучавал езерото в продължение на три дни, когато жителите от най-близките села му помогнали да открие на 250 - 300 метра от брега кафеникаво животно. То било с дълго туловище, тънка шия с малка глава. Останало в полезрението на учения около 20 минути.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш