Президентът на САЩ Джо Байдън се e съгласил да предостави на Украйна противопехотни мини, твърди служител на отбраната на САЩ пред BBC. Това е ход, разглеждан като опит за забавяне на руските войски, които стабилно напредват в източната част на Украйна през последните месеци.
Служителят, пожелал анонимност, казва, че такива мини ще бъдат доставени скоро и Вашингтон очаква те да бъдат използвани на територията на Украйна. По думите му Киев е дал обещание да не не използва такива мини в гъсто населени райони.
Междувременно посолството на САЩ в Киев заяви, че е "получило конкретна информация за потенциално значително въздушно нападение на 20 ноември".
„Поради голяма предпазливост посолството ще бъде затворено и служителите на посолството са инструктирани да се скрият на място“, се казва в изявление.
„Посолството на САЩ препоръчва на гражданите на САЩ да бъдат готови незабавно да се приютят в случай, че бъде обявена въздушна тревога.“
През нощта Украйна и Русия съобщиха за големи атаки с дронове на съответните им територии. Засега не е известно дали има жертви.
Предоставянето на противопехотни мини е последният ход на отиващата си администрация на САЩ за укрепване на военните усилия на Украйна преди Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом на 20 януари.
Русия разположи множество противопехотни мини от началото на пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., но международните възражения срещу използването на такива оръжия на основание, че представляват риск за цивилните, попречиха на администрацията на Байдън да ги предостави и на Украйна.
Служител на отбраната на САЩ потвърди пред BBC, че Украйна е обещала да използва само мини, които са активни за ограничен период от време.
Американските "неустойчиви" мини се различават от руските, тъй като стават инертни след предварително зададен период от време - от четири часа до две седмици. Те са електрически предпазени и изискват захранване от батерията, за да се детонират. След като батерията се изтощи, те не избухват.
Вашингтон вече е предоставил противотанкови мини на Украйна, но противопехотните мини - които могат да бъдат разгърнати бързо - са предназначени да спрат настъплението на сухопътните сили.
По-рано беше потвърдено, че произведените в САЩ ракети с по-голям обсег на армейската тактическа ракетна система (Atacms) са поразили цели в Русия само дни след като Украйна получи разрешение от Белият да ги използва. Руското министерство на отбраната съобщи, че ударът е бил насочен към района на Брянск, граничещ с Украйна на север във вторник сутринта. В изявлението казва, че пет ракети са били свалени и една е причинила щети - като нейните фрагменти са предизвикали пожар във военно съоръжение.
Двама американски служители обаче твърдят, че първоначалните индикации предполагат, че Русия е прихванала само две ракети от около осемте, изстреляни от Украйна.
Руският външен министър Сергей Лавров обвини Вашингтон, че се опитва да ескалира конфликта. А Кремъл се зарече да отмъсти.
Във вторник руският президент Владимир Путин одобри промени в ядрената доктрина на Русия, определяйки нови условия, при които страната ще обмисли използването на своя арсенал. Сега тя гласи, че атака от неядрена държава, ако е подкрепена от ядрена сила, ще се третира като съвместна атака срещу Русия.
Коментирайки промените, говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър каза: „От началото на своята агресивна война срещу Украйна Русия се опитва да принуди и сплаши както Украйна, така и други страни по света чрез безотговорна ядрена реторика и поведение.“
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш