Гешев атакува закриването на спецправосъдието (обзор)

Снимка: Булфото
Главният прокурор Иван Гешев.

Главният прокурор иска и отмяна на стари текстове от НК за проституция и просия

Две искания до Конституционния съд

Против „разселването” на магистрати 

Главният прокурор Иван Гешев внесе искане в Конституционния съд (КС) да „отмени” част от промените в Закона за съдебната власт за закриването на специализираните съдилища и прокуратури. Той атакува и нормите, които се отнасят до статута на магистратите и съдебните служители, промяната в подсъдността на наказателните дела, сроковете за влизане на определени текстове от закона в сила.

Както писа „Труд”, Четворната коалиция гласува за проекта на бившата секретарка на Христо Иванова и настояща правосъдна министърка Надежда Йорданова и прие поправки, които блокират разследванията и процеси срещу мутри и олигарси, „разселват” съдии и прокурори и прекратяват предсрочно мандата на съдебните заседатели.

„Предвидените условия и ред за преназначаване на магистратите може да се разглеждат като посегателство върху самостоятелността на съдебната власт, което нарушава принципа на разделение на властите. Разпоредбите за прехвърляне на делата в други органи на съдебната власт създават условия за застрашаване на правната сигурност”, пише Гешев в мотивите си. Той смята, че след преместването на делата от специализирания в Софийския градски съд и други окръжни съдилища ще има големи забавяния, включително и такива, които да доведат „до необратими отрицателни последици, свързани с демотивиране на свидетели, с изтичане на погасителната давност за преследване на отделни престъпления и др.”

Според главния прокурор закриването на специализирани съдилища и прокуратури без необходимите гаранции за защита на правата и интересите на гражданите, както и за несменяемостта на магистратите, ще затрудни съществено нормалното функциониране на съдебната власт и изпълнението на международните договори, по които България е страна.

Във второ искане до КС главният прокурор атакува остарели текстове от Наказателния кодекс. Те фигурират още от приемането му през 1968 г. и инкриминират получаването на нетрудови доходи по неморален начин, тоест - проституцията, или чрез просия. Според Гешев съществуването им се основава на норми от т. нар. Димитровска Конституция от 1947 г., в която комунистите обявяват труда не като право, а като задължение на гражданите - нещо, което противоречи на принципите на правовата държава.

Също днес Висшият съдебен съвет (ВСС) прие като допустимо искането на бившия служебен министър Янаки Стоилов за освобождаване на Гешев и реши да го гледа на 18 май, заедно с искането на на настоящата министърка Надежда Йорданова.

„Държа исканията по-бързо да бъдат разгледани по същество, за да не се позволява да продължава изпълнителната власт - в лицето на г-жа Йорданова и други политически лица, да се упражнява върху независимостта на съдебната власт и ВСС”, коментира главният прокурор.

Два пъти за месец

Хакери блокираха заседание на ВСС

Интернет връзка като „дискотека”

От около 2 години част от членовете на ВСС участват в заседанията онлайн.

Хакерска атака блокира днес следобед заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това се случи за втори път, като предишното „нападение” от типа Ddos бе извършено точно преди един месец - на 4 април, по време на извънредно заседание на кадровия орган на съдебната власт.

Вече близо 2 години част от членовете на ВСС участват онлайн в заседанията. Така беше и днес, когато заседанието бе открито, предаваше се по интернет и изведнъж някои от магистратите разбраха, че са изгубили връзката със сайта на ВСС. След проверка IT специалист от съвета обясни, че има хакерска атака срещу Държавната агенция „Електронно управление” (ДАЕУ) и от около 7 минути заседанието не се излъчва онлайн. Отначало бе дадена кратка почивка, за да се възстанови излъчването, но се оказа, че е невъзможно. Заседанието продължи с включвания и изключвания на сигнала, като шефът на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков нарече ситуацията дискотека, което напомни вица за режима на тока от времената на „реалния социализъм”.

Въпреки атаката, съдебните кадровици успяха да гласуват точки от дневния ред, но накрая не се разбра дали заседанието е свършило, или напълно е изчезнал интернета.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право