Две комисии на Прокурорската колегия ще разгледат сигнала на Сарафов за нарушение на Конституцията
Решават за Ясен Тодоров в Етичната комисия
С 4 гласа “за” и 3 “против” Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие да включи като допълнителна точка разглеждане на сигнала от заместник главния прокурор Борислав Сарафов, че главният прокурор Иван Гешев е нарушил Конституцията. Кадровият орган бе сезиран от Сарафов, който за същото внесе и сигнал в прокуратурата, че Гешев е записал телефонния си разговор с члена на ВСС Йордан Стоев без негово знание.
“За да спестите срама на прокуратурата, направете си отвод в името на българската прокуратура и на българската магистратска общност. Ще направя по-късно подробна мотивировка защо не трябва да участвате в гласуването. Въпрос на морал е”, каза Гешев и призова в гласуването да не участват шестимата членове на колегията, които миналия петък стартираха процедура за предсрочното прекратяване на мандата му. Това обаче се съгласи да направи само Йордан Стоев, тъй като името му фигурира в сигнала на Сарафов.
Гешев бе категоричен, че самият той няма да участва в гласуванията и че гледа да постъпи достойно, макар по думите му “достойнството в днешно време не е това, което беше”.
Така казусът влезе в дневния ред, след което Прокурорската колегия на ВСС гласува да бъде даден за разглеждане на Етичната и Дисциплинарната комисия, които трябва да се произнесат дали нарушенията са факт.
Юристи обясниха пред “Труд news”, че главният прокурор не може да бъде наказван дисциплинарно по реда, предвиден за редовите прокурори или следователи. Но ако Етичната комисия заключи, че действията му са погазили Етичния кодекс на магистратите, или уронили престижа на съдебната власт, други шестима или същите членове на колегията могат да внесат второ искане за “импийчмънт”, което да се гледа от Пленума на ВСС заедно или отделно от първото.
По време на заседанието Гешев изглеждаше в добро настроение и се опитваше да се шегува, но колегите му бяха доста сериозни. От думите му стана ясно, че членът на колегията Светлана Бошнакова, която е сред поискалите отстраняването му, е била в болница, където е подписала искането.
Калина Чапкънова разследва атентата в Сарафово
Клина Чапкънова, член на Прокурорската колегия на ВСС и бивш окръжен прокурор на Бургас.
Калина Чапкънова - бившата окръжна прокурорка на Бургас, поведе “опозицията” срещу главния прокурор на днешното заседание на Прокурорската колегия ВСС. Тя е сред шестимата подписали искането за отстраняването му, тя внесе и искането сигналът на Борислав Сарафов да бъде включен като точка в днешния дневен ред и най-често вземаше думата при споровете около процедурите.
“Разбирам, че много журналисти следят излъчването, но ние сме тук не да бъдем интересни, а да си вършим работата така, както правилата го изискват”, каза Чапкънова.
През 2017 г. Чапкънова стана член на Висшия съдебен съвет от квотата на парламента, като кандидатурата ѝ бе издигната от ГЕРБ. Преди това обаче името ѝ беше достатъчно популярно, тъй като през 2012 г. тя стана наблюдаващ прокурор и ръководеше разследването по делото за терористичния атентат в Сарафово. То приключи окончателно миналата година със задочни доживотни присъди за двамата обвинени като извършители.
Депутати изслушаха служебния правосъден министър
Служебният правосъден министър Крум Зарков обясни в парламента защо и от кого е наложена охрана на Сарафов.
Борислав Сарафов е поискал охрана писмено от Министерството на правосъдието и тя му е тя била назначена още във вечерта на понеделник, 15 май, когато бе и първото изявление на Иван Гешев след поисканата му оставка. Това каза на изслушване пред депутатите служебният министър на правосъдието Крум Зарков. Не е ясно обаче докога ще бъде пазен.
“Мисля, че в този случай беше необходимо да се постави такава охрана и поемам отговорността за това свое решение. То беше потвърдено на следващия ден и от съвета за защита, ще бъде преразглеждано регулярно”, обясни той.
“Ситуацията действително е безпрецедентна, изключително неприятна, но имайки предвид, че наскоро избухна бомба до колата на главния прокурор, на мен ми се струва, че не трябва да се поемат каквито и да било рискове”, допълни мистърът. Той не каза дали според него има реална заплаха за живота на Сарафов и от къде би могла да дойде тя.
“Това, че сме назначили тази охрана не значи нито че приемаме, нито че отхвърляме неговите твърдения”, обясни Зарков и добави, че през последните месеци е третирал няколко такива случая. Нямало е нито един магистрат, който е настоявал за закрила и тя да му е била отказана. Във вторник се е състояло събрание на съвета по защита, който е изслушал Сарафов и е взел решение да му се наложи охрана, която по нормалния ред е трябвало да бъде разрешена от главния прокурор, но той се чувствал застрашен именно от него.
Що се отнася до “Регентската къща” в Боровец, за ползването еднолично на която Сарафов обвини Гешев, Крум Зарков обясни, че през 2016 г. са били направени промени в Закона за съдебната власт, които които са прехвърлили управлението на имуществото ѝ на Висшия съдебен съвет (ВСС). Той пък е възложил през 2017 г. стопанисването на имоти на административни ръководители. Сред тях е този в Боровец. “Какво се е случвало с този имот, как е стопанисван и дали е използван за целите на прокуратурата като институция или за други цели, аз не разполагам с такава информация. И други органи са сезирани за начина, по който е ползван имота, но това е било отговорност на главния прокурор през цялото време”, обясни Зарков.
От СГП обявиха, че не се поддават на влияния
Наблюдаващият избран по жребий
Софийската градска прокуратура (СГП) започна проверка по сигнала, внесен от Борислав Сарафов срещу главния прокурор Иван Гешев. Той вече е бил разпределен на наблюдаващ прокурор, избран чрез жребий на принципа на случаен подбор.
Както писа “Труд news”, сигналът се състои от 3 части. Едната е за престъпления срещу правосъдието - оказване на натиск от страна на Гешев върху наблюдаващия прокурор по делото “Барселонагейт”. Втората част е за това, че Гешев обитава почивна база на прокуратурата в курорта Боровец. А третата - че на 14 май главният прокурор е направил незаконен запис на телефонен разговор с члена на Висшия съдебен съвет Йордан Стоев без негово знание и го е пуснал на съвещание в прокуратурата, на което е присъствал и самият Сарафов.
По-рано днес от ръководството на Софийска градска прокуратура обявиха в позиция, че проверката ще е безпристрастна и обвинителите няма да се поддават на влияние от хора на каквито и да е позиции във властта.
“Ръководството на СГП заявява, че всеки един прокурор изпълнява своите служебни задължения принципно, отговорно и обективно, така както изискват моралът и законът. Категорично смятаме, че нито един прокурор не се е повлиял и няма да се повлияе при решаване на дела от изказвания на лица, заемащи висши публични длъжности. Нито един прокурор от СГП няма да се поддаде на външни фактори, стоящи извън обективните факти по преписките и делата, независимо от източника или интензитета им”, заявяват в позицията си магистратите. И уверяват, че няма да допуснат превишаване на правомощията си или да ги използват за различни цели от наказателното производство, “още по-малко за създаване на обществени настроения в една или друга посока спрямо конкретни факти и лица”.
Съюзът на съдите се загрижи за прокурорите
Висшият съдебен съвет незабавно да отстрани от заеманите длъжности Иван Гешев, Борислав Сарафов и Ясен Тодоров, за да се осигури обективно, всестранно и пълно разследване на фактите и обстоятелствата по вече образуваните производства за предсрочно освобождаване от длъжност. След това членовете на ВСС да подадат оставка, тъй като носи отговорност за назначаването на главния прокурор, заместника му и заместника на заместника. За това призова Съюзът на съдиите в България (ССБ) в становище по повод кризата в прокуратурата.
“ССБ изразява своето категорично неодобрение на действията на Висшия съдебен съвет и на настоящото ръководство на прокуратурата в поредната и най-голяма досега криза, предизвикана от поведението на главния прокурор Иван Гешев, неговия заместник и ръководител на Националната следствена служба Борислав Сарафов, както и от заместника на последния - Ясен Тодоров”, се казва в позицията на неправителствената организация.
ССБ пише още, че въпреки всичко Прокурорската колегия на ВСС не е реагирала адекватно и припомня за “магическата и радикална промяна в убежденията на част от мнозинството” в съвета, което поиска предсрочното отстраняване на Гешев.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш