Намерението на разследващия екип е разследването да бъде приключено в максимално кратък срок, с оглед обществената значимост
Министерски съвет не е взел решение съгласно Раздел 2 от Устройствения правилник на МС, действащ към този момент
След сезиране от Държавна агенция „Национална сигурност“, Софийска градска прокуратура повдигна обвинения по разследване във връзка с нанесена щета на „Булгаргаз“ ЕАД за над 88 млн. лв. Бившият енергиен министър от правителството на „Промяната“ Александър Николов, заместникът му по това време Данаил Николов и тогавашния директор на „Булгаргаз“ Людмил Йоцов са привлечени като обвиняеми от следовател в Националната следствена служба (НслС).
Съгласно повдигнатото обвинение в резултат на умишлената безстопанственост и престъплението по служба е било застрашено изпълнението на задълженията на „Булгаргаз“ ЕАД, било поставено в риск изпълнението на задълженията на лицензианта да осигурява непрекъсната и качествена доставка на природен газ и сигурността на снабдяването с природен газ. Разговаряме с говорителя на НслС следовател Бисерка Стоянова за извършените проверки и хода на разследването.
- Следовател Стоянова, министър, негов заместник и шеф на „Булгаргаз“ са с обвинения от сряда за сигурността на националния газов доставчик, но още през лятото на 2022 година в „Труд News“ показахме документи, от които се вижда, как доставките на газ се оскъпяват почти двойно заради посредници от правителството „Петков“. Това ли са само лицата, които ще отговарят за своите действия и бездействия по т. нар. газова схема?
- Към момента, лицата които посочихте с техните бивши служебни качества са привлечени към наказателна отговорност като подробности, относно обвиненията бяха представени и в прессъобщението на Софийска градска прокуратура, а именно: А. Н. и Л. Й. са привлечени към наказателна отговорност за умишлена безстопанственост в особено големи размери и представляваща особено тежък случай (чл. 219, ал. 4 във вр. с ал. 3 от НК), като А. Н. е привлечен като обвиняем за неупражнен достатъчен контрол върху работата на Л. Й., на когото е било възложено управлението и разпореждането с обществено имущество - това на „Булгаргаз“ ЕАД, а Л. Й. - за неполагане на достатъчно грижи за управлението и запазването на повереното му имущество - това на „Булгаргаз“ ЕАД. Д. Н. е привлечен като обвиняем за престъпление по служба - по чл. 282, ал. 3 във връзка с алинея 2 във връзка с ал. 1 от НК, като в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, с цел да набави облага за търговско дружество „М.“ ЕАД, е превишил властта и правата си, извършвайки действие, което е в правомощията на министъра на енергетиката, от деянието са настъпили значителни вредни последици и случаят е особено тежък. Според събраните до момента доказателства, щетата от престъпленията възлиза на над 88 000 000 (осемдесет и осем милиона) лева и е настъпила за „Булгаргаз“ ЕАД. Разследването е в активна фаза, извършват се интензивни действия по разследването и анализ на събраните доказателства, като тяхната преценка за „достатъчно доказателства“ по смисъла на НПК, направена от разследващите органи и наблюдаващия прокурор ще даде отговор в бъдеще на вашия въпрос.
- Когато екипът ни работеше по темата, юристи с дългогодишен опит видяха в изнесените документи няколко вида престъпления по Наказателния кодекс: Престъпления против стопанството, против финансовата, данъчната и осигурителната системи, против дейността на държавни органи. Кои от тях се съдържат в обвинението към днешна дата?
- Към днешна дата е преценено, че лицата привлечени към наказателна отговорност са осъществили състава на престъпления, уредени в глава VI на НК „ Престъпления против стопанството“ - безстопанственост, чл.219 от НК, както и в глава VIII, „Престъпления против дейността на държавни органи, обществени организации и лица изпълняващи публични функции“, раздел 2 - Престъпления по служба - чл.282 от НК. Част от посочените от Вас престъпления не са включени в предмета на разследване по делото, като не мога да се ангажирам с конкретен отговор, дали няма да бъдат извършени предварителни проверки, или образувани досъдебни производства при констатиране на действия, осъществяващи състава на данъчни престъпления и др., посочени от вас.
- Сериозен дебат във временната парламентарна комисия в 47-ото НС предизвика информацията, че по Програмата за освобождаване на Газов Хъб Балкан търговец печели 6 922 208 лв. само от количествата, които е купил и препродал. Проверени ли са действията на „Булгаргаз“ при продажба на количества по Програмата?
- В хода на разследването е извършена детайлна проверка във връзка с действията на „Булгаргаз“ ЕАД, относно изпълнението на задължението за освобождаване на количества по посочената програма. Законовата регламентация на действието на Програмата е уредено в Закона за енергетиката, което поставя задължение пред обществения доставчик да освобождава предварително определените количества. Известно ни е, че са изготвени предложения от изпълнителни директори на дружеството до министерството на енергетиката с искане за промяна в правилата, уреждащи действията на програмата както и законодателни такива, като действия в тази посока не са били предприети към месец април и месец май 2022 година и това задължение за „Булгаргаз“ ЕАД е съществувало. Впечатление прави бездействието на министерството на енергетиката за разрешаване на проблемите, представени аргументирано от изпълнителните директори на дружеството.
- Показвам Ви копие от писмо от Министерството на енергетиката, с което разполага редакцията ни и факсимиле от което публикувахме на 3 юни м. г. От него става ясно, че на 15 април 2022 година зам.-министърът на енергетиката Данаил Николов информира шефа на „Булгаргаз“ и шефа на БЕХ, че на оперативно съвещание на Министерския съвет от 13 април 2022 г. е решено Булгаргаз да не предприема действия по изпълнение на предложението на „Газпром“. Как ще коментирате този факт?
- Бившият зам.-министър на енергетиката е привлечен в качеството на обвиняем по досъдебното производство. Не бих коментирала писмото по същество. Мога да посоча, че е изследван начинът, по който държавата е упражнила правата си на собственост в публичното предприятие „Булгаргаз“ ЕАД и начина и реда, по който е осъществена комуникацията с министъра на енергетиката, съгласно отрасловата му компетентност.
- Изяснихте ли в хода на проверките как точно правителството решава на практика да спре плащанията по действащия дългосрочен договор за доставки на газ още на 13 април, както и датите, когато започват първите договори за уж спешна доставка на газ от посредници?
- Изяснено е обстоятелството, че Министерски съвет не е взел решение съгласно Раздел 2 от Устройствения правилник на МС, действащ към този момент.
- Ще цитирам също и част от Доклада на парламентарната комисия „Държавното дружество „Булгаргаз“ е разполагало с необходимото време, за да организира и проведе прозрачни процедури по закупуване на необходимите количества газ“. И продължението: „Вместо това, „Булгаргаз“ пристъпва към избор на избрани търговци и посредници по непрозрачен начин, при неясни правила и критерии, като само до ограничен кръг търговци на природен газ са изпратени поканите“. Открихте ли неоспорими доказателства за констатациите на народните представители?
- Единственото, което бих коментирала е, че сме запознати с Доклада, който посочихте. Предвид фазата на разследване - досъдебно производство, не бих коментирала в детайли обстоятелствата, които посочвате.
- И ако в документите по делото е и становището на международната правна компания White&Case, може ли за в бъдеще да се търси отговорност и от други длъжностни лица, ако срещу страната ни бъде заведено арбитражно дело, плащанията по което по мнение на експерти са над 1 млрд. долара?
- Не бих правила коментар на бъдещи събития и обстоятелства, които не са факт към настоящия момент.
- Газовата сага от миналото лято се следи с повишен интерес, тъй като по мнението на енергийни експерти, действията и бездействията на кабинета „Петков“ по отношение на доставките на газ са повлияли негативно върху инфлацията. Кога очаквате да финализирате разследването по досъдебното производство?
- Както отбелязах, разследването се намира в активна фаза, предстоят действия по разследването, за които не бих мога да посоча конкретен прогнозен срок, тъй като тяхното провеждане включва и участието на лица с различни процесуални качества. Намерението на разследващия екип е разследването да бъде приключено в максимално кратък срок, с оглед обществената значимост на разследването, което категорично установи, че престъпленията, за които са повдигнати обвиненията представляват особено тежък случай - били са поставени в риск доставките на природен газ за страната и е била застрашена на енергийната ни сигурност.
Нашият гост
Бисерка Стоянова, говорител на НСлС и завеждащ отдел 01 “Специализиран” на НСлС. Има 27-години стаж в съдебната система като следовател. Провеждала е разследване по дела, образувани за стопански престъпления, присвояване, длъжностни престъпления, измами, данъчни престъпления, изпиране на пари и др. Била е завеждащ и на отдел “Стопански” на НСлС. Била е постоянен преподавател в Националния институт на правосъдието (НИМ) по наказателно право и по наказателен процес на кандидатите за младши-следователи и е временен преподавател към НИП към момента. Участвала е в работна група в МП за промени в Наказателно-процесуалния кодекс.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш