Много фирми поръчват стоки онлайн от различни сайтове, включително и от търговци в чужбина. Затова в рубриката на „Труд news“ “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за плащане на ДДС и ползване на данъчен кредит в тези случаи. Допълнително разглеждане въпроса плаща ли се ДДС при търговия с акции.
I Дружество поръчва онлайн и получава стоки от чужбина
Дружеството „А“ ЕООД е купило чанта и аксесоари за лаптоп от български сайт, които ще се използват за дейността на фирмата. Стоките са изпратени от българска куриерска компания. В пакета с пратката е приложена фактура, издадена от чешко дружество с ДДС номер и начислен 20% ДДС, с получател „А“ ЕООД и копие от товарителница от куриерската компания. Стоките пътуват от Чехия към България. Поставени са следните въпроси:
1. Отговаря ли издадената фактура от чешкия доставчик на изискванията на Закона за счетоводството (ЗСч.) и на Закона за ДДС?
2. Как следва да се отрази издадената фактура в данъчните регистри на „А“ ЕООД и има ли право дружеството на данъчен кредит по тази фактура?
За определяне данъчния режим на доставка на стоки от съществено значение е да се определи мястото на изпълнение на доставката съобразно правилата на Закона за ДДС (ЗДДС). В конкретния случай фактурата е издадена от търговец с ДДС номер от друга държава членка на ЕС – Чехия, като във фактурата е начислен данък в размер на 20%. При извършена проверка е установено, че чешката фирма доставчик притежава валиден ДДС номер. Стоките са изпратени от друга държава членка – Чехия към територията на България и са получени от представител на дружеството.
На основание чл.13, ал.1 от ЗДДС вътреобщностно придобиване (ВОП) е придобиването на правото на собственост върху стока и на всяко друго право на разпореждане със стоката като собственик, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл.6, ал.2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да се приложи режимът на ВОП, регламентиран с чл.13, ал.1 от ЗДДС, е необходимо кумулативно да са изпълнени следните условия:
- доставчикът да е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка към датата на данъчното събитие;
- предмет на вътреобщностното придобиване да е стока, като ВОП включва придобиване право на собственост или всяко друго право на разпореждане със стоката като собственик, както и фактическо получаване на стоката в случаите на чл.6, ал.2 от ЗДДС;
- придобиването да е възмездно;
- стоките да са транспортирани до територията на страната от територията на друга държава членка,
- придобиващият да е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице.
Във връзка с горецитираната разпоредба и обстоятелствата по доставката - възмездно прехвърляне от данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в държава членка на данъчно задължено лице, регистрирано по ЗДДС на територията на страната, на собственост върху стоки, като същите са превозени от територията на друга държава членка до територията на страната, считам, че е налице облагаемо вътреобщностно придобиване по смисъла на чл.13, ал.1 от закона.
Мястото на изпълнение на цитираното ВОП е на територията на страната съгласно чл.62, ал.1 от ЗДДС и същото подлежи на облагане със ставка на данъка 20 на сто по силата на чл.2, т.2 от същия закон.
Облагането на вътреобщностното придобиване, в т.ч. място на изпълнение, данъчно събитие, изискуемост на данъка и данъчна основа, е регламентирано в Част четвърта на ЗДДС „Облагане на вътреобщностното придобиване“, съответно чл.62–64.
По силата на чл.84 от ЗДДС данъкът при вътреобщностното придобиване е изискуем от лицето, което извършва придобиването, като начисляването на данъка се извършва с протокол по чл.117, ал.1, т.1 от ЗДДС, който се издава в 15-дневен срок от датата, на която данъкът е станал изискуем, и съдържа реквизитите, подробно изложени в ал.2 на същата норма.
По отношение издадената фактура от чешкия доставчик с начислен ДДС, следва да имате предвид следното:
Фактура, издадена от търговец от друга държава членка на ЕС на български търговец по повод вътреобщностна доставка, по правило следва да отговаря на изискванията по чл.114 от закона. Съгласно чл.78, ал.9 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС) фактурите за вътреобщностни доставки на стоки и получени услуги, издадени от лица, регистрирани за целите на ДДС в друга държава членка, се считат за отговарящи на изискванията по чл.114 от закона, когато поредният номер на документа не е десетразряден или съдържа други символи, различни от арабски цифри. Фактурата, издадена по повод вътреобщностната сделка, не следва да съдържа размер на данъка и не следва да се отразява в отчетните регистри.
В случай, че е издадена фактура от регистрирано лице в друга държава членка с получател - регистрирано по ЗДДС лице в България, в която е начислен ДДС и са изпълнени условията на чл.13, ал.1 от ЗДДС, за българското дружество - получател по доставката ще е налице вътреобщностно придобиване, без оглед на това дали в издадена от чуждестранния доставчик фактура е посочен ДДС. В този случай, когато при ВОП, макар и неправомерно, е начислен ДДС от доставчика, за данъчна основа на ВОП следва да се приеме цялата сума, документирана от доставчика (сборът от данъчната основа и начисления данък). Тъй като, съгласно чл.64, ал.1 във връзка с чл.26 от ЗДДС, данъчната основа на ВОП се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика от получателя във връзка с доставката без данъка по този закон, а начислената като ДДС сума не е данък „по този закон“, същата следва да се включи в данъчната основа на ВОП.
По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит от регистрирано лице, извършило ВОП (чл.69, ал.1, т.3 от ЗДДС) и предвид разпоредбата на чл.71, т.5 от ЗДДС, лицето следва да притежава документ, който да отговаря на изискванията на чл.114, да е издало протокол по чл.117 и да е спазило изискванията на чл.86 от ЗДДС.
II ДДС при търговия с акции
Лекар работи по два трудови договора. Основните му доходи са от трудови правоотношения. През свободното си време той търгува с акции на регулирани пазари. Поставен е следният въпрос: Облага ли се с данък върху добавената стойност цялата сума на търгуваните акции или само реализираната печалба от тях?
Съгласно чл.46, ал.1, т.5 от Закона за ДДС освободена доставка е сделката, включително договарянето, свързана с дружествени дялове, акции или други ценни книжа и техни деривати, с изключение на управлението и отговорното пазене, като това не се отнася за ценни книжа, установяващи права върху стоки или услуги извън посочените в този член. Извършваните доставки на услуги, свързани с търговия с акции, могат да се определят като попадащи в обхвата на чл.46 от ЗДДС, поради което същите имат характер на освободени доставки.
На основание чл.86, ал.3 от ЗДДС не се начислява данък върху добавената стойност при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.
Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество "Захаринова Нексиа“ ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш