Депутатите опраскаха Изборния кодекс и Съдебната власт (обзор)

Номинацията на Росен Желязков за кандидат-премиер е утвърдена от Изпълнителната комисия на ГЕРБ, която оторизира Желязков да води преговорния екип.

За три часа бяха гласувани 8 законопроекта на първо четене

ГЕРБ продължава преговорите без ДБ

Проектът за споразумение е 12 страници

За три часа депутатите опраскаха на първо четене проектите за промени в Изборния кодекс и за съдебната власт - общо осем на брой.

Преди това повече от седем часа препитваха министри за вейповете с наркотични вещества и за липсата на ток в много селища по празниците.

Не е ясно кога ще бъдат гледани промените за изборите в Закона за съдебната власт на второ четене. По правилник има седемдневен срок за предложения между първо и второ четене, но този срок може да бъде съкратен по предложение на депутати, което се гласува в зала. Минималният срок между двете четения е три дни.

Рано сутринта от ГЕРБ обявиха, че разглеждане и гласуване на промените в Изборния кодекс и в Закона за съдебната власт ще има след формиране на управляващо мнозинство. Решението е на Изпълнителната комисия партията. Там е посочено, че преговорите за формиране на правителство ще бъдат възстановени, но без участието на ДБ. Екипът на “Демократична България” би могъл да се върне на масата за преговори, “ако от тяхна страна бъде заявена готовност за подкрепа на редовно управление на страната с кандидат за премиер Росен Желязков”, пише още в решението на Изпълнителната комисия на ГЕРБ.

Номинацията на Росен Желязков за кандидат-премиер е утвърдена от Изпълнителната комисия, която оторизира Желязков да води преговорния екип.

От ГЕРБ настояват за провеждане на интензивни преговори за довършване на коалиционното споразумение и договаряне на фигурата на премиера, които да приключат с решение до петък.

ГЕРБ, БСП и ИТН общо имат 107 депутати и без подкрепа на други парламентарни групи няма как да формират мнозинство, коментираха депутати.

Отговорът на ДБ не закъсня. В позиция “Демократична България” обявиха, че потвърждават своята позиция, че “изборът на номинацията за министър-председател и съставът на Министерски съвет следва да се обсъжда на лидерска среща след постигане на окончателно съгласие по споразумението за управление”.

В позицията си “Демократична България” призова ПГ на ГЕРБ-СДС да не бави приемането на промените в Закона за съдебната власт на първо четене.

От ДБ съобщават, че върховенството на правото не може да бъде разменна монета в политическите преговори за съставяне на кабинет.

“Нови избори няма да променят ситуацията, хората искат да работим”, заяви временният председател на БСП Атанас Зафиров. “Затова трябва да се лишим от партийното късогледство и частни интереси. Имам предвид сглобки, кордони, театралничене. Да мислим през политиките, които са нужни на страната в този момент. Има ли нещо по-ясно и категорично от споразумение за управление по конкретни сектори и нещо по-прозрачно от това да бъде обявено публично, да има и срокове на такова управление”, заяви още Зафиров.

От ДПС-ДПС (ДПС на Ахмед Доган) заявиха, че са готови на разговори, дори без да участват в управляващо мнозинство, ако то изключва участието на “ДПС - Ново начало (на Делян Пеевски) и “Възраждане”.

В текстовете на подготвяното споразумение, който към днешна дата бе 12 страници е записано, че “министър-председателят се излъчва от мандатоносителя, като се стреми да предложи кандидат, който не е ярка партийна фигура, с управленски опит, обществена разпознаваемост и се ползва с доверието на страните по настоящото споразумение”. Посочено е, че министерствата ще бъдат 19, като всяка политическа сила, участваща в споразумението излъчва по един заместник министър-председател, който съответно може да бъде и министър. При неизпълнение или незадоволително изпълнение на Управленската програма всеки един от министрите може да бъде сменен, като това ще се извършва със съгласие на страните.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика