„Дунав мост 2 “ при Видин с нов директор

Снимка: Ирена Данаилова

Изненадващо смениха изпълнителният директор на смесеното българо-румънско дружество „Дунав мост 2“ при Видин -Калафат.  Новият директор е Павел Паунов, досегашен директор на Д банка във Видин. Той заменя на поста адвокат Васил Бенов, който бе на поста близо една година. Смяната на директора бе потвърдена в разговор с бившия и настоящия директор за „Труд“, но те уточниха, че предстои внасянето на промените в съда и регистрацията им в Търговския регистър. След като промените бъдат вписани в регистъра смените стават законни. 

Вчера (сряда) е направена още една смяна – сменен е член на Управителния състав (УС) на дружеството. Досегашният икономист Мирослав Любенов е заменен с Ваньо Тодоров, който е служител на Министерството на транспорта и съобщенията. 

УС на дружеството се състои от трима членове – изпълнителният директор и  други двама, като досега вече 11-години от съществуването на АД всички членове на съвета са били хора от Видин. Така с днешна дата членове на УС са Павел Паунов, Ваньо Тодоров и строителният инженер Илиана Ципоркова.

Дружеството се управлява и от Надзорен съвет (НС), който се състои от четирима членове – двама българи и двама представители на Румъния, и се управлява на ротационен принцип. Българските представители в НС са Христо Монев, представител на МТС и Валери Василев. 

От смесеното дружество, неофициално потвърдиха, че на 9 октомври към обяд новите управляващи дружеството са се представили и се очаква вписването на промените в Търговския регистър. 

Кой е новият изпълнителен директор на „Дунав мост Видин-Калафат“?

Павел Паунов е 49 годишен, завършил е „Финанси“ в УНСС и 26 години работи в различни банкови клонове, бил на е на различни позиции РЗОК и НОИ в дунавския град. Паунов е  бил е общински съветник и заместник-председател на СДС във Видин, координатор за региона на партия „България на гражданите“ и кандидат за кмет на сините.  

В момента е член на областния съвет на „ДПС – Ново начало“.

За своето 11-годишно съществуване на смесеното дружество, управляващо мостовото съоръжение Дунав мост при Видин-Калафат, е имало четирима изпълнителни  директори -Владимир Андреев (2013 - 2015), Любомир Низамов ( 2015 -2021), Людмил Димитров ( 2021- 2023), адв. Васил Бенов ( октомври 2023-октомври 2024 г.)  и винаги назначенията са били политически, според това кой управлява. 

Ако в близките дни бъдат регистрирани в Търговския регистър промените в дружеството, то начело ще застане поредният  пети изпълнителен директор.

От пускането в експлоатация на "Дунав мост 2" при Видин - Калафат през юни 2013 г. д по съоръжението в двете посоки до октомври 2023 г. бяха преминали  10 милиона МПС. 

Днес ГКПП на Дунав мост 2 е един от най-натоварените в страната, акционерното дружество е финансово стабилно и реализира печалби, според официалните му отчети за 2023 г. Приходите за 2022 г. са за около 55 млн. лева, при положение, че в страната и Европа има сериозни инфлационни процеси,  а дружеството не е променяло таксите за преминаване по съоръжението от откриването му.

Инвестиициите вложени в изграждането на моста и инфраструктурата към него от страна на България е 304 млн.евро и от страна на Румъния 96 млн. евро. Това са всичко 400 млн. евро инвестиция, средства, които бяха подсигурени чрез безвъзмездната помощ от Европейската комисия в размер на 70 милиона евро и заеми. Прогнозата за тяхното изплащане е  20 години. 

Всяка година на акционерите, българската и румънската държава, се изплащат дивиденти в съответствие с първоначалните инвестиции, като това става след отделяне на 10 процента от средствата във фонд за бъдеща рехабилитация на съоръжението. Във всичките години от 2013  дружеството до днес е разпределяло дивиденти спрямо приноса на двете държави в изграждането на моста, което за всяка година е различно и варира между 75-80 % за България и 25-30 % за Румъния.

Финансовите резултати показват, че "Дунав мост 2" ще се изплати по бързо от очакваното.

Днес в дружество работят общо 114 човека, съгласно постановление сключено между България и Румъния. Смесеното дружество се управлява от Общото събрание, по приет Устав, има  четиричленен Надзорен съвет (НС)  и Управителен съвет (УС), състоящ се от трима членове. В НС участват по двама представители на България и Румъния и той се председателства на ротационен принцип от българския или румънски представител. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони