Д-р Венелин Иванов, акушер-гинеколог в УМБАЛ “Софиямед”: Билкови лечения и добавки при наличие на миома водят до усложнения

Д-р Венелин Иванов

Закъснялата диагноза води до тежки отворени операции

- Д-р Иванов нека започнем с разяснение на това какво точно представлява миомата и има ли симптом, който да подскаже на дамите за наличието ѝ?
- Миомата е доброкачествен тумор, изхождащ от мускулатурата на матката. Това всъщност е най-честото доброкачествено новообразувание при жените в репродуктивна възраст и съответно най- честата причина за гинекологична операция. Характерно за миомите е, че нямат изразени ранни симтоми. Възможно е дълго време пациентката да няма никакви оплаквания. В даден момент обаче, миомата може да стане симтомна и се стига до: неправилно генитално кървене, водещо до анемия, усещане за тежест в малкия таз, коремни болки, смущения в уриниране или дефекацията (при притискане на съседни органи) и не на последно място репродуктивни проблеми.

- Доколко е важна ранната диагностика и какво рискуват жените, ако не вземат навремени мерки преглеждайки се при специалист?
- Ранната диагноза позволява случаите с вече установена миома, да се третират с по-малко инвазивни методи, като медикаментозна терапия или “малки” лапароскопски операции. По този начин или въобще не се стига до оперативно лечение, или то е минимално инвазивно- щадящо за организма. Обратно, закъснялата диагноза води до тежки отворени(с разрез) операции, често с премахване и на матката.

- При наличието на миома задължителна ли е операцията и в какъв момент?
Това, дали трябва да оперираме една миома или не, се определя от конкретния случай на база най-вече на: размер, брой и разположение на миомите, темп на растеж, възраст, раждания и репродуктивни планове на пациентката. Наличието вече на сипмтоми от страна на миомата, по правило, е индикация за оперативно лечение.

- Големината на миомата за отстраняване със сигурност също е от значение?
- Понякога миомите достигат впечатляващи размери, заемайки цялата коремна кухина. По този начин изместват, притискат съседни коремни органи и кръвоносни съдове. Създават се условия за тежки усложнения при оперативната интервенция. Кръвозагубата също може да е значителна, а понякога и животозастрашаваща. Тази категория хирургични интервенции изисква внимателно планиране и щателна предоперативна подготовка. Провеждане на редица консултации, образни и кръвни изследвания. Изисква се специализирана апаратура. Успешният изход зависи от опита и квалификацията на медицинския екип. Гинеколозите изпълняващи подобни операции, трябва да са преминали редица обучения и практически курсове, за да могат да приложат специфичните оперативни техники за справяне в подобни ситуации.

- Какво бихте посъветвали дамите, за да не се стига до толкова радикална операция?
- В България не е рядкост пациентите с миоми да търсят алтернативни методи на лечение или да отлагат консултация с гинеколог, особено когато симптомите не са ясно изразени или са поносими. Приложението на различни билкови лечения и добавки за “разтваряне” на миомите често само усложнява ситуацията, защото не води до реално излекуване, а по-скоро отлага диагнозата и адекватното лечение. През това време миомите растат и достигат до размери, които правят операцията много по-сложна и рискова. Затова и алармираме, че навременната диагноза и консултация с квалифициран гинеколог са от ключово значение за успешното справяне с миомите и за избягване на оперативни намеси, които биха могли да бъдат избегнати или поне значително по-щадящи, ако бъдат извършени навреме.

Лекарският екип отстранява 5 кг миома по спешност

Д-р Йован Даскалов, ръководител на АГ отделението в “Софиямед”

45 годишна пациентка, с история за миома от 7 години посещава акушер-гинеколог. При установяването є, миомата е била с размери 4см., създавайки само коремен дискомфорт. Въпреки видимото нарастване на коремната обиколка, пациентката решава да третира миомата с турта и бял равнец до момента, в който постъпва по спешност в АГ кабинет с обилно генитално кървене и корем като 9 месечна бременност. Насочена е към д-р Венелин Иванов и след 2 часова отворена операция, се премахва без усложнения 5кг миома, изпълваща цялата коремна кухина.

За съжаление това е типичен случай в България, описващ пътя на една миома до операционната, коментират д-р Венелин Иванов-АГ специалист в УМБАЛ “Софиямед” и д-р Йован Даскалов, ръководител на АГ отделението в лечебното заведение.
Според последни проучвания между 20% и 80% от всички жени по света имат миоми. Най-често наличието на миома се установява по време на рутинен преглед при акушер-гинеколог или когато жената започне да усеща значителен дискомфорт. Именно и затова важността от провеждането на профилактични прегледи е толкова голяма. За симптомите и възможностите за лечение, както и всяка миома ли трябва да се оперира, разговаряме с д-р Венелин Иванов, акушер-гинеколог в УМБАЛ “Софиямед”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве