Д-р Петър Марков: Рискът от нови мутации зависи от това колко вирус циркулира в света

Ако искаме да няма следващи варианти на Covid-19, най-важното, което можем да направим, е да увеличим много процента на ваксинираните хора. Това каза за БНР д-р Петър Марков, епидемиолог, преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина.

„Рискът от нови мутации зависи от това колко вирус циркулира в света. Ако ограничим разпространението на вируса, много се понижават рисковете за нови варианти. Хората, на които им е дошъл моментът за бустерна доза, да си я сложат, а да не чакат адаптирана ваксина", допълни още д-р Марков.

„Установено по-бързото разпространение на Омикрон от другите варианти на коронавируса, но не е доказано на какво се дължи това. Може да е, защото Омикрон е по-заразен, но може да е и защото Омикрон е по-добър в това да заобикаля имунитета на хората. Кое от двете е зависи от това в каква среда се разпространява той - дали там, където повечето хора са преболедували или са ваксинирани, или на място, където много хора са чувствителни към инфекцията“, заяви д-р Петър Марков.

Д-р Марков коментира още, че дотук докладите от Южна Африка са за по-леко протичане на инфекцията: "Няма съобщения за нови и различни симптоми от това, което знаем до момента".

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве