За 89 на сто от българите корупцията у нас е широкоразпространена, но повечето от тях казват, че не познават лично някой корумпиран, показват данни на "Евробарометър", представени днес от Европейската комисия.
За сравнение средно в ЕС 64 на сто от участниците в допитването са заявили, че виждат широко разпространение на корупция. Според 26 на сто от отговорите у нас и 43 на сто в ЕС, корупцията се разследва ефективно. Често политиците приемат решения в конфликт на интереси, заявяват 77 на сто от българите и 71 на сто останалите в ЕС.
Властите взимат решения, без да бъдат повлиявани от корупция, вярват 36 на сто у нас и 47 на сто в ЕС. Според 56 на сто от отговорите в нашата страна, има повишаване на корупцията в последната година (41 на сто в ЕС). Според 46 на сто от българите корупцията е най-честа сред партиите, политиците и държавните служители. Според 83 на сто от българите (71 на сто в ЕС) има корупция сред националните институции. Същевременно 53 на сто от българите и 66 на сто от останалите в ЕС заявяват, че не са пряко засегнати от корупцията.
Според 73 на сто у нас успехът в бизнеса е свързан с връзки с политици, докато в останалата част на ЕС подобен отговор дават 51 на сто. Общо 80 на сто от хората у нас и 88 на сто от останалите в ЕС казват, че не познават лично някой, който взима подкупи.
Повечето участници в допитването казват, че съдилищата в ЕС трябва да бъдат независими, а медиите - свободни (84 на сто у нас и 86 на сто в останалата част на ЕС). Когато правата им са засегнати, към съда ще се обърнат 50 на сто от българите и 75 на сто от останалите в ЕС, сочат данните. Според 27 на сто от българите и 53 на сто от останалите в ЕС съдиите действат в политическа независимост. Според мнозинството често политиците не спазват и прилагат съдебните решения - 69 на сто у нас и 58 на сто в ЕС. Едва половината българи (75 на сто в ЕС) вярват, че нарушените им права може да бъдат защитени в съда, съобщи БТА.
Всички държави от ЕС трябва да спазват основните ценности и законността, според 84 на сто от българите и 89 на сто от останалите в ЕС. За 60 на сто у нас и 72 на сто от останалите, ЕС помага за подобряването на законността в страната. Едва 35 на сто у нас (51 на сто в ЕС) казват, че знаят за европейските ценности, а 41 на сто (53 на сто в ЕС) - за върховенството на закона, показва проучването, представено заедно с годишния доклад на ЕК за състоянието на законността.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш