Европа отново се превърна в епицентър на пандемията, което накара някои правителства да обмислят повторно налагане на непопулярни блокирания в навечерието на Коледа и разпали дебат дали ваксините сами по себе си са достатъчни, за да укротят коронавируса, коментира Reuters.
COVID-19's epicentre again: Europe faces fresh reckoning https://t.co/43ROwrkvuD pic.twitter.com/G625TcQqja
— Reuters (@Reuters) November 12, 2021
Европа представлява повече от половината от средния брой инфекции за седем дни в световен мащаб и около половината от последните смъртни случаи, според данни на Reuters, най-високите нива от април миналата година, когато вирусът беше в първоначалния си пик в Италия.
Новите опасения идват, тъй като успешните кампании за ваксинация бяха в пика си преди зимните месеци и сезона на грипа.
Около 65% от населението на Европейското икономическо пространство (ЕИП) - което включва Европейския съюз, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия - е получило по две дози, според данните на ЕС, но темпът се забави през последните месеци.
Приемането в южноевропейските страни е около 80%, но колебанието на хората попречи на разпространението на ваксините в Централна и Източна Европа и Русия, което доведе до нови епидемични взривове, които биха могли да претовярят здравеопазването.
Германия, Франция и Холандия също изпитват нарастване на инфекциите, което показва предизвикателството дори за правителствата с висок процент на ваксинация.
Разбира се, хоспитализациите и смъртните случаи са много по-ниски, отколкото преди година и големите вариации по държави в използването на ваксини и бустери, както и мерки като социално дистанциране затрудняват да се направят заключения за целия регион.
Вероятно за случващото се е виновна комбинация от слаб прием на ваксини в някои части, намаляващ имунитет сред ранно ваксинираните и самодоволство относно маските и дистанцирането, тъй като правителствата облекчиха ограниченията през лятото, казаха вирусолози и експерти по обществено здраве пред Reuters.
„Ако има нещо, което да научите от това, то е да не „откъсвате окото си от топката““, казва Лорънс Йънг, вирусолог в Медицинското училище Уоруик във Великобритания.
Докладът на Световната здравна организация за седмицата до 7 ноември показа, че Европа, включително Русия, е единственият регион, регистрирал ръст на случаите със 7%, докато други области отчитат спад или стабилни тенденции.
По същия начин Европа отчита 10% увеличение на смъртните случаи, докато други региони отчитат спад.
Правителствата и компаниите се притесняват, че продължителната пандемия ще провали крехкото икономическо възстановяване и редица държави предприемат мерки за ограничаване на разпространението.
В Нидерландия баровете и ресторантите ще затворят рано, а спортните събития ще се провеждат без публика в рамките на триседмично частично блокиране, което ще бъде първото в Западна Европа от лятото и се очаква да бъде обявено в петък вечерта.
Германия ще въведе отново безплатните тестове за Covid-19 от събота, каза в петък изпълняващият длъжността министър на здравеопазването Йенс Шпан. Проектозакон в Германия ще позволи мерки като задължителни маски за лице и социално дистанциране на обществени места да продължат да се прилагат до месец март следващата година.
Правителството на Австрия вероятно ще реши в неделя да наложи локдаун за хора, които не са ваксинирани, каза в петък канцлерът Александър Шаленберг.
Повечето страни от ЕС прилагат допълнителни ваксини на възрастните хора и тези с отслабена имунна система, но разширяването на ваксинацията за по-голяма част от населението трябва да бъде приоритет, за да се избегнат стъпки като блокиране, казаха учени.
„Истинската спешност е да се разшири доколкото е възможно наборът от ваксинирани хора“, каза Карло Федерико Перно, ръководител на микробиологията и имунологичната диагностика в болница в Рим.
Регулаторът на лекарствата в ЕС също оценява използването на ваксината на Pfizer и BioNTech при деца на възраст от 5 до 11 години.
Норвегия ще предложи трета доза ваксина срещу COVID-19 на всички на възраст 18 и повече години и ще даде на общините възможността да използват цифрови „Covid-пропуски“, заяви правителството в петък. Норвегия досега е дала трета доза само на тези на 65 и повече години.
От 1 декември Италия ще предложи и третата доза на хора над 40 години.
„Тази вълна вероятно ще накара ЕС да разгледа бустерните дози и да каже „нуждаем се незабавно от тях“, каза Майкъл Хед, старши научен сътрудник по глобално здравеопазване в университета в Саутхемптън.
Все още борейки се да засилят ваксинацията, правителствата на Централна и Източна Европа трябваше да предприемат драстични действия.
Латвия, една от най-слабо ваксинираните страни в ЕС, наложи четириседмично блокиране в средата на октомври.
Чехия, Словакия и Русия също затегнаха ограниченията. Чешкият кабинет ще разгледа в петък дали са необходими нови мерки.
Ваксините сами по себе си не са сребърният куршум за победа на пандемията в дългосрочен план, казват вирусолозите.
Няколко страни посочиха Израел като пример за добра практика: в допълнение към вакинацията, той засили носенето на маски и въведе паспорти за ваксини, след като случаите се увеличиха преди няколко месеца.
Мерките като социална дистанция, маски и ваксини за закрити помещения са от съществено значение, каза Антонела Виола, професор по имунология в италианския университет в Падуа.
„Ако едно от тези неща липсва, виждаме ситуации като тези, които се развиват в много европейски страни в наши дни.“
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш