Един от най-големите износители на ток в ЕС, България, рязко започва да внася. Нали нямаше да има къде да изнясяме дори, нямахме нужда от ядрени и въглищни централи - има хора от 20 години в политиката с такива тези! Закрихме 4 ядрени блока, не правим нови мощности, амортизираме старите и не използваме парите от тях за инвестиции. Сега и ще орязваме 40% от въглеродните емисии в енергетиката, разбирай - затваряме въглищните централи или 50 процента от енергийният микс до няколко години. Електрификация “на макс” - само дето ще е мега скъпо, ако въобще има ел. енергия. Ад и късогледство стратегическо най-страшно… С огромен риск за домакинства, индустрия и бюджет.
За западните ни партньори, които разчитат на силен вятър и слънце при сковаващ студ, положението е следното:
В Германия си пускат газовите барбекюта и камината вкъщи да се топлят, спират светофари и сауни, не отопляват басейни, перат са на 10 дена, намаляват охлаждането в крематориумите, измориха животните в зоологическите градини от студ…
Положението в Стара Европа никак не е розово:
“Във Франция се опасяват от режим на тока. Търсенето на свещи е нараснало с 26 процента от началото на декември.
- Трябва да се вземат мерки. То е като да си купиш повече мляко, правя същото със свещите.
Собственици на фабрики за свещи се радват на увеличено производство. Търсенето по коледните базари също се е увеличило.
В Швеция и Финландия също се готвят за евентуално спиране на електрозахранването. Токът вече беше прекъснат в над 10 000 домакинства в Естония заради зимна буря.”
И така, равносметката. Европа купува свещи в 21 век. Европа смазва бизнеса си и де факто го гони в САЩ на нормални цени на енергоресурсите. Но пък, ако не друго, поне си имаме ценности.
(От фейсбук, заглавието е на редакцията)
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш