Силният пол работи три години допълнително, за да получи пари от държавната хазна
Взимаме парите над 22 години
Жените получават пенсиите си с шест години по-дълго време от мъжете, показват данни на НОИ. Причината за това е, че жените се пенсионират по-рано и имат по-дълъг живот. За сметка на това обаче, пенсиите на жените са по-ниски от тези на мъжете.
Средната продължителност на получаване на личните пенсии за стаж и възраст е 22,8 години. Жените получават пенсиите си средно 25,8 години, а за мъжете – 19,8 години, показват данните на НОИ. Причината за това е, че много хора са се пенсионирали по Закона за пенсиите преди 2000 г., когато необходимата възраст за пенсия за жените беше 55 г., а за мъжете 60 г. В момента ситуацията е различна и едва ли жените, които сега се пенсионират, ще имат шанс да получават пенсията си 25 години. Причината за това е, че през настоящата година изискваната възраст за пенсия за жените е 61 години и 10 месеца, а за мъжете - 64 години и 5 месеца. А до 2037 г. изискваната възраст за мъжете и жените ще се изравни на 65 години. Това беше направено именно, за да се намали срокът, през който хората взимат пенсии, и така да бъдат спестени пари на държавната хазна.
Освен че взимат пенсията си по-кратко време, мъжете работят повече, за да започнат да получават пари от държавния бюджет. Средният стаж на хората, които получават пенсия за стаж и възраст, е 35,1 годни. Мъжете обаче са работили средно 37 години, за да се пенсионират, а жените - 34 години. Тоест мъжете работят средно три години повече.
Възрастта, на която хората са се пенсионирали за осигурителен стаж и възраст от фонд „Пенсии“ през 2021 г., е средно 63,6 години, показват данните на НОИ. За мъжете тази възраст е 64,1 години, а за жените – 63,1 години. Тук разликата между мъжете и жените е по-малка отколкото при стажа, защото жените по-често не работят, за да отглеждат децата си или за да се грижат за член от семейството и съответно имат по-малък трудов стаж.
Всички това обаче се отразява на размера на получаваните пенсии и мъжете взимат по-големи суми. Размерът на пенсията зависи от индивидуалния коефициент на всеки пенсионер, който зависи от дохода, върху който са внасяни осигуровки. Колкото по-висок е този доход спрямо средния за страната, толкова по-голям е индивидуалният коефициент, а съответно и размерът на пенсията.
Данните показват, че с високи индивидуални коефициенти над 2, 3 и 4, зад които стоят високи работни заплати и съответно висок осигурителен доход, категорично водят мъжете с дял от около 70%. Същевременно близо 75% от най-ниските индивидуални коефициенти със стойност до 1 са на жени. Това означава, че техните заплати са били по-ниски от средната. Заплатите, а съответно и размерът на осигурителния доход, зависят от множество фактори, сред които са професията и видът на изпълняваните дейности, в които са били заети жените и мъжете преди пенсиониране, времето през което са били безработни и т.н. С индивидуален коефициент до 1 са 38,6% от всички хора с пенсия за стаж и възраст. С коефициент от 1 до 2 са 48,1% от пенсионерите, а коефициент над 4 имат само 4358 пенсионери.
При хората с пенсия за осигурителен стаж и възраст средният размер на изплащаната сума за 2021 г. е 568,70 лв. Мъжете са взимали средно по 650,28 лв., което е със 130 лв. повече от пенсиите на жените, които са получавали средно по 519,35 лв.
Данни
Над 95-годишните с най-малко
Хората, които са работили при първа категория труд, получават по-високи пенсии.
Най-високи пенсии за осигурителен стаж и възраст получават хора на възраст между 40 и 44 години и между 45 и 49 години. Техните пенсии средно са съответно 1258,29 лв. и 1064,96 лв., показват данни на НОИ за 2021 г. В тези възрастови групи попадат 792 пенсионери.
В класацията по размер на пенсиите следват групите на пенсионерите на възраст между 50 и 54 години (927,19 лв.) и между 55 и 59 години (877,13 лв.), като получаващите пенсия за осигурителен стаж и възраст в тези две групи са 40 435 души или 2,7% от общия брой на хората с лични пенсии за стаж и възраст. Това са предимно хора, работили в условията на първа или втора категория труд, придобили право на пенсия на по-ниска възраст. Тук са включени и бивши военнослужещи, полицаи и други ползващи специален режим на ранно пенсиониране.
Най-многобройната група, а именно на 70-74-годишните (24,8% от общия брой), е със среден размер на месечната пенсия от 456,75 лв. С най-ниски основни пенсии са хората на възраст над 95 години (356,71 лв.) и във възрастовите групи на 90-94-годишните (377,38 лв.) и 85-89-годишните (386,71 лв.). Тези три трупи имат дял от 9,3% от общия брой на хората с пенсии за стаж и възраст. Най-възрастните пенсионери получават по-ниски пенсии, което е показателно за изоставането на размера на пенсиите с отдалечаване във времето от момента на отпускането им.
На всеки 100 работника има 76 пенсионери
На старини с 60% от заплатата
На всеки 100 работника има 76 пенсионери
Населението на страната застарява и нараства делът на хората на възраст над 65 години, показват данни на НОИ. На всеки 100 души, които работят и са осигурени в държавната пенсионна система, се падат по 75,7 пенсионери.
Същевременно нараства съотношението на хората на възраст над 65 години към населението на възраст 15-64 години. За 2021 г. това съотношение е 34%.
Сред причините за това е, че раждаемостта в страната е малка, а много млади хора емигрират и търсят възможност за работа в чужбина. Дългосрочните прогнози показват, че когато дойде времето да се пенсионират хората, които сега са на 40-50 години, населението на страната ще е още по-застаряло, тоест ще нарасне съотношението между пенсионерите и хората, които работят и изкарват пари за данъци и осигуровки.
Средният размер на пенсиите през 2021 г. е 59,2 на сто от средния нетен осигурителен доход, тоест доходът след плащане на данъци и осигуровки, показват данните на НОИ.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш