ЕС насърчава иновативни решения като колективни домове и търси решение до 2030 г.
Нови правила за планиране на земеползването
Общият брой на бездомните хора само в Обединеното кралство, Франция и Германия надхвърля един милион по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в доклад от тази година. Въпреки различната методология за отчитане на този сериозен проблем, повечето държави регистрират увеличаване на хората без дом след пандемията от COVID-19.
Самотните мъже на средна възраст са преобладаващата група сред хората, които живеят без дом, но анализите показват, че бездомното население е хетерогенно и в зависимост от особеностите на държавата бездомността е разпространена и сред други групи, включително жени, младежи, родените в чужбина (мигранти, б.р.), хора с увреждания, възрастни хора и др.
Процентите на бездомност сред мигрантите са особено високи в много страни от ОИСР. В Австрия (2021 г.), Швеция (2017 г.) и Испания (2022 г.) се съобщава, че над 40% от хората без дом са родени извън съответната държава. От общия брой бездомни над 30 на сто са в Италия (2021 г.) и Норвегия (2020 г.).
По данни на Агенцията за социално подпомагане (АСП) в края на третото тримесечие на 2024 г. регистрираните бездомни хора в България са едва 1260, а в края на април 2024 г. дори са били 447. Проблемът е, че в обхвата на данните в отделните държави се включват и понятия като временно бездомен, живеещ в кризисен център, общежитие и др., в някои страни водят отчети и за дълготрайно бездомните – това са хора които години наред са без собствен покрив и най-често живеят на улицата. Новите параметри на бездомността включват и работещи европейци – това са хора, които често делят квартира с други, защото не изкарват достатъчно, за да си купят собствено жилище.
Още през 2021 г. Европейският парламент се обяви за национални стратегии, които да помогнат за намирането на жилища на всички бездомни хора до 2030 г. Недостигът на жилища на приемливи цени представлява все по-голям проблем в Европа. За периода от 2015 г. до 2023 г. цените на жилищата в ЕС са се увеличили средно със 47%, показват данни на Евростат. На декемврийската си пленарна сесия Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) проведе първия по рода си форум по въпросите на жилищното настаняване, като изтъкна спешната необходимост от достойни, устойчиви и финансово достъпни жилища в целия Европейски съюз.
Гласовете са ясни - включването на правото на жилищно настаняване в първичното законодателство на ЕС, като същевременно се насърчават иновативни решения като колективни жилища и неутрални по отношение на климата методи на саниране.
Проблемът трябва да бъде решен чрез подобряване на рамковите условия, координацията, процедурите за одобрение и правилата за планиране на земеползването, установяване на основно право на жилищно настаняване, осигуряване на достатъчно финансиране и др.
Затова и по време на пленарна сесия през ноември 2024 г. депутатите в Европейския парламент призоваха за осигуряване на равноправен достъп за бездомните хора до обществени услуги като здравеопазване, образование и социално подпомагане, подкрепа на интеграцията на бездомните хора на пазара на труда чрез целенасочени програми за заетост и стажове, осигуряване на центрове за спешно подслоняване като крайна стъпка и в допълнение мерки за предотвратяване на излизането на улицата. Ключова точка е разработването на обща дефиниция и подобряване на събирането на данни с цел по-добро разбиране и оценка на мащаба на проблема.
Един от начините за установяване дали жилищните разходи са високи е чрез изчисляване на съотношението между цената на жилищата и доходите. В случай, че разходите надвишават 40% от разполагаемия доход, то тогава домакинството изпитва затруднения, свързани с осигуряването на жилище. В Европейския съюз за 2023 г. разходите по осигуряване на жилище са надхвърляли 40% за близо 11 на сто от домакинствата в градовете и за 7 на сто от домакинствата в селските райони.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш