Броят им се върти около числото 2000
Да надзърнем в митологията
Има ли у нас жени – ловджийки? Колко са? Нека най-напред надзърнем в митологията. Едно от превъплъщенията на всеизвестната римска богиня на лова Диана и днес краси Адвентинския хълм в италианската столица. Прелестната ловджийка е изобразена в къс хитон, с колчан стрели на гърба. Но най-забележителните статуи на Диана се намират в санктпетербургския Ермитаж и парижкия Лувър.
И в древногръцката митология особено почитание се оказвало на богинята на лова Артемида. Най-често я изобразявали с колчан стрели на рамо и лък в ръка. С другата си ръка тя докосвала главата на елен-лопатар или благороден елен. Обикновено не е ловувала сама, а я съпровождала шумна и весела тълпа от нимфи. Стрелите й били вълшебни, незнаещи неуспехи.
Бендида е тракийската богиня на лова, брака и плодородието. Като господарка на горите и планините тя е опекунствала над ловните страсти по онова време, в нейна чест са се устройвали какви ли не „бендиди” с тържествени процесии и надбягвания с факли на коне.
Случаен ли е фактът, че в древността женският образ е бил символ на ловна божественост? По аналогия ли се е предавал този култ от различните религии? Всъщност отговорите на тези въпроси са без значение. Остава истината, че жената, обожествена или не, отдавна има аспирации към лова. А българските ловджийки не от вчера са жрици на това занимание.
Приятни вълнения изпитват жените, тръгнали да ловуват. Любовта към неосквернената природа е накарала много от тях отдавна да станат регламентирани ловджийки. Броят им се върти около числото 2000. Така те по-отблизо, по-вглъбено, по-емоционално общуват с природната живителност. И възкресяват умело митовете за гордата Диана, точната Артемида и прекрасната Бендида, покорителки на ловните сърца.
Една истина си остава чиста - в ловния спорт човек има възможност да възприема и природата, и всичко, свързано с нея някак си по-особено, по-примитивно. А от това съвременният човек - особено от града - като че ли се е поотучил. Възвръщането към по-първични емоции успокоява вълненията, освежава духа. И затова ловът си остава прекрасна и духовна, и физическа екскурзия. И жените с ловни пушки доказват на дело безспорността на това приятно твърдение.
Най-силни са звуковете на рибите, издавани с помощта на плавателния мехур. В стените му на такива риби има особена мускулатура. С плавателните си мехури издават звуци рибите морска лястовица, морски петала, хек, средиземноморски фицис, много трескови риби, попчето батигобиус. Особено силни звуци издава вкусната риба морски петел. Това е вид, който живее по песъчливото дъно край бреговете. Изобилства в Жълто море, среща се на места и в Черно море. Тези риби „пеят” през цялото денонощие и през всички годишни сезони. Звуковете им са ту грухтящи, ту като барабани, ту приличат на търкане с мокър пръст върху надут гумен балон. Понякога наподобяват кудкудякане и клопане, дори вик на чайка.
Издутият им плавателен мехур заема повече от половината коремна кухина и се състои от два дяла. При свиване на мускулните влакна размерите и на двата дяла се менят, газовете в тях започват да трептят. Преобладават ниските честоти /към 200 херца/, но има трептения, които достигат до 2000 херца. Младите екземпляри притежават по-къс мехур и издаваните от тях тонове са по-ниски. Когато ловят морски петли с тралове, се чува хаос от звукове. Хидроакустична активност номер 2 показват сциеновите риби. При тихо море вечер и сутрин те могат да бъдат подслушвани. Митът за песента на сирените на Одисей някои обясняват със звукове на сциени. Най-озвучено от риби е Жълто море. Моряци от траулери в Ляодунския залив край западните брегове на Корея не могли нощем да спят от шума на рибите.
Ловна миниатюра
Нане решава да се обади на Митре, който е изтъкнат ловджия и живее в Северна Македония. Речено и сторено. Отсреща откликва Ванче - братът на неговия приятел.
- Кой се обажда?
- А бе, язека съм Нане от шоплуко и тражим Митре, ей така да го чуем...
- А бе, беля работа...
- Що е станало?
- Да ти кажувам: не е нещо кой знае какво...Преди пет дена Митре ойде на лов за лисици и като се прибра, целиот беше удървен от студо.
- Добре де, хвана ли нещо?
- Хвана двойна пневмония. А бе да ти оратим точно: беля работа - утре му е погребението...
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш