Забавачки и училища на тъмно заради заплати

Ако за януари бъде намерено временно решение, то от следващия месец не се знае как ще се осигурят заплатите на персонала.

Директори търсят начин как да изплатят чаканото увеличение от 1 януари

Детски градини и малки школа осигуряват пари за възнаграждения на персонала, като пестят от битовите сметки за януари

60% от персонала кара с минимума

На тъмно и без отопление могат да останат детски градини, ясли и училища в цялата страна заради обещаното повишение на минималната работна заплата (МРЗ) за непедагогическите специалисти от 1 януари. Причината е, че пари за него общинските образователни институции нямат, тъй като не е приет държавен бюджет за 2025 г.

Затова директорите ще използват 100% от наличните средства за януари, с които ще покрият новите нива на възнагражденията - от 933 лв. на 1077 лв., но за сметка на забавянето на плащането на битови сметки за ток, газ, гориво. Това посочи пред “Труд news” Диян Стаматов, директор на 119. СУ в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България.

По думите му директорите са изправени пред абсурдна ситуация да се чудят откъде и как да набавят нужните суми на фона на това, че без нов бюджет работят с една 12 от миналогодишната финансова рамка всеки месец.

“За януари директорите ще изразходваме всички средства, които са ни дадени на 100% и тъй като приоритет са заплати и осигуровки, все пак за месец може да се забави плащането на ток, вода, гориво. Но след това доставчиците спират услугата. Оставаш на тъмно и без газ, например”, каза Стаматов.

По думите му най-големият проблем ще бъде в две големи групи - в детските градини и така наречените малки училища с до 200 ученици, защото те имат висок процент непедагогически персонал.

“Директорите няма как да не изпълнят постановлението на МС за МРЗ. Между 30-40% са учители, а останалите 60-70” са непедагогически персонал в детските градини. Те са минимална заплата или на обвързана като коефициент с МРЗ. В училищата процентът е 10 от общия персонал. Кадрите, които са най-ниско платени, са възпитатели, помощник-възпитатели, непедагогически персонал, медицински специалисти”, уточни директорът на 119. СУ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование