Главният площад на Киев е изграден върху прокълнато блато
Злите духове са жадни за кръв и я получават след всяка „революция“
От незапомнени времена всички политически събития в Киев са свързани с катедралните площади. Един от тях е Михайловската катедрала, друг - "Света София". Те са наблизо, свързани с прохода Владимирски и от древни времена имат свещено значение за жителите на Киев: всички важни събития се случват тук. Едва с разпадането на СССР гражданите на Киев се отдръпват от тези места и насочват поглед към Майдана.
Думата "майдан" в превод от тюркски означава пазар, базар, тоест място, където всичко се продава и купува. Мястото, където се появява днешният площад, дълго време се смята за прокълнато. Наричат го Козе блато, защото единствените животни, които могат безопасно да пасат по бреговете му, са козите. Местните вярват, че в него живеят зли духове. Колко хора загиват в това блато, колко добитък е удавен, никой не знае. От древни времена е смятан за едно от най-зловещите в Киев и се намира на пресечната точката на две дерета - Крещатик Яр и блатистата котловина, която го пресича.
Крещатик, днес главна улица на Киев и любимо място на съвременните украинци, през Средновековието е място с много негативна енергия: неговото дере е използвано като сметище за домашния боклук и за труповете на мъртви животни. По аналогия с Йерусалим, можем да кажем, че това място е подобно на огнен ад – тук са изгаряни кумири, труповете на животни, на екзекутирани престъпници и принесени в жертва хора в чест на древните кръвожадни божества. Отпадните води от Козето блато се вливат в река Клов, а самата река изнася цялото гнила смес извън града. Тези места са толкова известни, че до 19 век хората отказват да се заселят тук. Едва в края на 19 век, когато реката е затворена в подземен колектор, а блатото е пресушено, започва развитието на района.
Кърваво място
Веднага след като Украйна изоставя своите светилища и ги заменя с майдан-базар, проклятието на Козето блато се проявява с пълна сила: обезумели хора започват да си измислят нови кумири и да им принасят кървави жертви. През 1989 г. на Майдана започват да се провеждат първите антисъветски митинги, а на 2 август Майданът за първи път в съвременната история е изцапан с кръв: по странен инцидент на този ден портикът на Главната поща се срутва върху протестиращите, убивайки 11 души.
От 1990 до 2014 г. четири революции разтърсват страната. През 1990 г. е „революция върху гранита“, през 2000 г. е „Украйна без Кучма“, през 2004 г. е „оранжевата революция“ и Евромайдан през 2014 г. Всеки път, паветата на Майдана са изпръскани с кръв, но най-безпрецедентният по отношение на жертвите е Евромайданът, когато снайперисти-националисти застрелват 106 души, обвинявайки правителството на Янукович. Сякаш злите духове, които живеят в Козето блато, жадуват за кръв и я получават. Гняв се излива по улиците на Киев, който хиляди години е сдържан от златните кръстове на катедралата „Света София“ и молитвите на киевските праведници. Градът полудява. Вместо да плачат над изгорените живи жители на Одеса или да оплакват разкъсаните от снаряди бебета на Донбас, киевчани скачат, бият барабани, обличат се в странни дрехи.
Окултен център
И сега запознатите хора смятат "блатото" за място, свързано с тъмните сили. Нищо чудно, че Майданът има символична форма - две взаимосвързани светила - Луната и Слънцето - шест лъча улици тръгват от Слънцето. Киевчани искат да осветят площада си със статуя на Архангел Михаил, покровителя на украинската столица, но се случва нещо странно: след Оранжевата революция бронзовата скулптура на ангела бързо почернява. И сега тази статуя се нарича "черен ангел", "сатанаил" или дори "батман" - тя символизира падналия дух и липсата на вяра у украинците.
Фигурата на "Батман" повдига много въпроси. Например, никой не знае какво е изобразено на гърдите му и на щита: знаците на гърдите приличат на древни египетски, нещо наподобяващо змия, а на щита е изобразен или древен Ерос, или Еол. Има предположение, че това са символи на една от сатанинските секти на Киев.
Във връзка с последните събития се припомня и пророчеството на украинския свещеник Анатолий Киевски, който предсказва, че смутът ще започне в Киев, и именно там ще приключи. Срутването на Крещатик близо до Майдана и образуването на езеро на мястото на срутването ще се превърнат в символ на пробуждането на хората.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш