Изчерпан ли е яйчниковият ви резерв

Лекарите съветват да се ражда между 20 и 35 г.

Три изследвания показват

При някои жени това се случва на 30 години

Общоприето е, че средната репродуктивна възраст на жената е от 15 до 49 години, но природата често може да играе по свои собствени правила. Някои жени запазват способността си да родят дори след 50 години, медицината познава много подобни примери. А понякога запасите от яйцеклетки могат да се изчерпат на 30 години. В такъв случай настъпва ранна менопауза.

Лекарите препоръчват въпросът с раждането да се реши от 20 до 35 години, тоест в ранна репродуктивна възраст, защото след това се натрупват различни заболявания и „повреди“ в гените.

„Всяка жена има само един запас от яйцеклетки за целия си живот. Първоначално броят им достига 6-8 милиона, но когато се роди момиче, остават само 1-2 милиона, като броят им намалява всеки месец. По време на периода на овулация само малка част се използва по предназначение и повечето от яйцеклетките умират“, обяснява д-р Хамани Надин, акушер-гинеколог, основателка на проекта Empire of Health.

Този показател е индивидуален за всяка жена. Много зависи от начина на живот, заболяванията, наследствеността, предишни операции. Можете да разберете потенциала на вашия яйчников резерв, като направите 3 изследвания. 

- Анти-Мюлеровият хормон (AMH) показва яйчниковия фоликуларен резерв - броят на фоликулите, които потенциално могат да влязат в активна фаза на растеж. Хормонът достига пикови концентрации на 20-30-годишна възраст. След 30-те се наблюдава спад в показателя. Престава да съществува след менопаузата. Нивото на AMH под 1,0 ng/ml показва намаляване на яйчниковия резерв, т.е. малък брой фоликули. При млади жени ниските нива на AMH могат да показват преждевременна яйчникова недостатъчност и това е причина да се консултирате с лекар възможно най-скоро.

- Фоликулостимулиращият хормон (FSH) се произвежда в хипофизната жлеза и подпомага узряването на нови фоликули в яйчника. Ако нивото на хормона е твърде високо, това означава, че яйчниците реагират слабо на него и хипофизната жлеза се опитва да ги стимулира повече. Заедно с ниския AMH, това също показва изчерпване на яйчниците.

- Ултразвук на тазовите органи. В допълнение към хормоните, за цялостна оценка на яйчниковия резерв е необходимо да се извърши ултразвук на тазовите органи на 5-7 дни от менструалния цикъл. Ултразвукът ще покаже броя на антралните фоликули и състоянието на ендометриума. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве