Постановлението е от 10 май
Разрушен е митът за всевластния и всевиждащ главен прокурор, коментира Гешев
Апелативната прокуратура в София проверява на какви основания е прекратено делото за златните кюлчета и пачки с евробанкноти в чекмеджето на нощното шкафче, за които се твърди, че са от спалнята на Бойко Борисов в правителствената резиденция в “Бояна”. Това стана ясно днес, след като в събота в интернет бе публикувано постановлението на наблюдаващия прокурор от Софийската градска прокуратура от 10 май т. г., но в него не са посочени мотивите за решението на магистрата.
Серията от снимки бяха публикувани първо от сайта “Афера” в средата на юни 2020 г. По-късно стана ясно, че част от кадрите са от 2017 г. и че снимките са правени с телефон от тайнствена дама, чиято самоличност не бе установена и остана в медийното пространство с прякора Мата Хари.
“Този случай показва, че митът за всевластния главен прокурор е политическа атака и не отговаря на правната регламентация в страната и разрушава опорката за всевиждащия и всемогъщия главен прокурор”, коментира Иван Гешев, който разбрал за прекратяването на досъдебното производство от медиите.
“Няма някаква законова регламентация, която да задължава аз да бъда уведомен. В този период, когато е прекратено досъдебното производство, главен прокурор е бил Борислав Сарафов, защото аз тогава бяха в САЩ”, посочи Гешев. Той изключи каквото и да е нерегламентирано въздействие върху съответните наблюдаващи прокурори и каза, че има пълно доверие на всеки един български прокурор и магистрат и че е сигурен, че те се произнасят според доказателствата по делото и вътрешното си убеждение. През цялото време разследването е било под специален надзор и сега Апелативната прокуратура ще извърши служебна проверка на постановлението за прекратяване, поясни главният прокурор.
И наши, и чужди експерти откриха манипулации
Предметите на нощното шкафчета на две от снимките, правени през година и половина, са подредени по изключително сходен начин, сочат експертите.
Софийската градска прокуратура спря проверката на снимките, на които се вижда чекмедже, пълно с пачки евро и злато на 22 декември 2020 г. От този ден бе и съобщението, че по “предоставените за изследване файлове са с лесно забележими допълнителни промени във времевите характеристики и имената им.”
Според експертното заключение при две от снимките се наблюдава, че предметите, намиращи се на нощното шкафче, са подредени по изключително сходен начин, въпреки че самите снимки, според данните, извлечени от файловете, трябва да са били заснети в изключително дълъг промеждутък от време - близо година и половина”, посочи прокуратурата.
До извода, че това са фалшификанти, които целят да дискредитират премиера Борисов, стигнаха през лятото на 2022 г. и евродепутатите от две от водещите комисии в Европейския парламент - по правосъдие и вътрешни работи (LIBE) и по бюджетен контрол. По тяхно искане получили няколко експертизи, една от които петорна, сочещи за множество манипулации, разлики в холографските изображения, изтриване на част от метаданните и други несъответствия.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш