Държавата и нашите вносители в момента купуват газ на цена, която се търгува на борсата. Съответно, в зависимост от това какво се случва на международните газови пазари, ние ще следваме тези цени, докато не бъде сключен някакъв нов дългосрочен договор. Това заяви в интервю пред БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика.
Със следващата актуализация апетитите за харчене ще бъдат доста по-високи, прогнозира икономистът. По думите му част от планираните за капиталовата програма средства вместо за инвестиции ще бъдат харчени за попълване на дупки и антикризисни компенсаторни мерки.
"Още от първата актуализация, в която участваше Асен Василев, беше ясно, че заради инфлационния натиск и приходите в бюджета са доста по-високи. Пари се намират, ключовият въпрос е как се харчат. Не е проблемът в приходите, проблемът е колко правителството иска да изхарчи."
Докато имаме валутен борд, гръцки сценарий няма да има, поясни Панчев. Той допълни, че за да се стигне до гръцки сценарий, трябва да сме в еврозоната.
"Правителството не може да вземе чак толкова много дълг, че да достигнем до гръцкия сценарий. Правителството ще бъде дисциплинирано много по-рано."
Има голяма каша в помощите за бизнеса, отбеляза Стоян Панчев и даде пример - все още се субсидира заетостта въпреки огромното търсене на кадри.
В ситуация, в която правителството взема "политическо решение да накаже руската агресия", бизнесът има основания да отиде и да поиска помощи за газа, смята Панчев.
Според него цените трудно ще бъдат намалени, а мерките против инфлацията са палиативни и няма да я излекуват. Колкото повече пари се наливат в потребление, толкова повече ще скачат цените, коментира икономистът в предаването "Преди всички".
"Тя ще бъде прекратена по много болезнен начин от централните банки – този болезнен начин е нова криза, нова рецесия. Този сценарий е настъпващ някъде в следващата една година."