"Моделът на управление на кризата с Covid-19 е изключително неадекватен и трябва да бъде сменен. Той трябва да бъде на по-високо ниво - не на ниво министър на здравеопазването, а поне на ниво вицепремиер, защото той би могъл да координира области и да комбинира ресурси, които един министър не би могъл". Това каза пред БНР бившият министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев.
Той подчерта, че кризата има всякакви измерения - не само медицински:
"Тези, които вземат управленските решения, трябва да бъдат по-шарен екип от хора с различни компетенции, за да могат да излязат от тази порочна схема - решенията да са или чисто медицински, или чисто политически. Подобен черно-бял подход доказа своята непригодност във времето. ... В България очевидно няма управленци и поради тази причина управлението на епидемията в страната е толкова неадекватно и затова имаме толкова висока смъртност".
Мнението на бившия министър на здравеопазването е, че здравната система и болничната система в България са единствените, които са готови и се справят със задачите си.
Д-р Семерджиев определи като свръхсмъртност данните от ноември за 4453 починали от Covid-19: "Ние се намираме в състояние на биологична война и когато говорим за експерти, нека не забравяме, че те не носят отговорност. отговорността я носят управляващите".
По отношение на ваксинацията той заяви, че всеки има право на лично мнение, но то е субективно, а обективното мнение е това, което казва науката: "Отричането на науката е нещо, което мога да сравня само с тъмното Средновековие".
Опашките пред пунктовете за ваксинация показват, че те са малко, което означава, че Министерството на здравеопазването не само не си върши работата, а подготвя следващ проблем, коментира д-р Семерджиев и подчерта, че в момента нивото на ваксинация е много ниско.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш