Искат от жертвите да звънят лично на “МВР-шеф”
Измамниците измислиха нов метод да обират пенсионери. Освен да лъжат по телефона, мошениците причакват възрастни хора край автогари. Уговаряли баби и дядовци от селата в Северозапада да предадат на кметовете си поискани уж от тях стоки, за които обаче трябвало да платят, а после да си вземат парите от управниците.
Според запознати схемата се върти край гари, пазари и болници. Един от авторите на тази нова измамна схема бе заловен от полицията в Монтана.
Лъжите “пратка за кмета” започнали още миналата година, разказа пред “Труд” кметът на село Громшин, община Бойчиновци Андрей Кръстев. Тогава при него дошъл местен пенсионер, който му донесъл батерия и обяснил, че му я праща от Враца негов познат, а дядото бил платил за стоката 20 лева. “Помислих, че някой си е направил лоша шега за сметка на човека и не сигнализирах в МВР!”, сподели местният управник.
В началото на тази година обаче пратките за кмета на Громшин се увеличили. Преди около месец бившата санитарка баба Петкана се прибрала от Монтана и занесла на Кръстев опакована стара платка за компютър. Пояснила, че му я праща човек от града и тя платила 20 лева вместо кмета. После пристигнал и 80-годишният дядо Георги, който пък връчил на управника пакетче с бушончета за автомобил, за които платил 80 лева. Изпращачът му казал да си вземе парите от кмета и за уверение, че не го лъже, даже му дал да говори по телефона с мъж – най-вероятно негов съучастник, представил се за кмета на Громшин. Разбрал, че измамата придобива сериозни размери, Андрей Кръстев подал сигнал в полицията. Така се оказало, че вече има сигнали и от други села в района – Мадан, Горно Белотинци, Гаврил Геново.
Според излъганите и обрани старци, човекът, който им връчвал пакетите и прибирал парите бил сравнително млад, с яке и качулка на главата. По случая в Районното управление на МВР била образувана преписка и веднага започнало издирването на измамника. По дадените от пострадалите описания криминалисти разкрили и арестували Кирил С. (45 г.) от Монтана. Според полицаи, в началото на март той е измамил възрастен мъж от село Мадан, който платил 20 лева за батерия, уж поръчана от кмета. Най-вероятно обаче апашът е замесен и в другите удари. Кирил С. е изпечен престъпник, замесен в много кражби и измами, осъждан е и е лежал в затвора във Враца, казаха осведомени.
Изясняването на престъпната дейност на апаша продължава. За наглата измама, макар и с дребни суми, го грозят до 5 години затвор. Материалите по случая ще бъдат докладвани на Районна прокуратура в Монтана. Не е изключено обаче по същата схема край гари, пазари и болници да дебнат пенсионери и други апаши, смятат полицаите. Районните инспектори в региона са инструктирани да предупреждават възрастните хора да се пазят и да не дават по никакъв предлог пари на непознати.
За година и четири месеца
7 млн. лв.
прибрали ало-мошеници
Близо 7 милиона лева са спечелили общо ало-измамници през 2017 г. и през четирите месеца на тази година, показва статистиката на МВР. Пет милиона са прибрали апашите само през миналата година. През 2011-2012 г. щетите от тези престъпления са били около 2,3 млн. лв. През 2013 г. нарастват двойно – 4,3 млн. А през 2015 г. вече надвишават 6,7 млн. лева, казаха полицаи.
През миналата година са регистрирани 8 процента по-малко от тези престъпления, отчете вътрешното министерство. Ало-измамници са се обадили 1283 пъти на свои жертви. Разкритите случаи обаче са едва 198. Според статистиката най-често жертви стават пенсионери. Измамниците използват румънски сим-карти, а някои от тях дори действа от северната ни съседка.
В Сливен и региона
Криминалисти предупредиха
за нова ало-лъжа
РОСИЦА НИКОЛОВА
ТРУД, СЛИВЕН
Засечена е нова схема за телефонни измами, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Сливен. Само за ден, на 25 април, са получени четири сигнала.
В началото се използва познатият сценарий: на стационарен телефон се обажда непознат мъж, представя се за полицай, предупреждава човека отсреща, че е в списъка на опасни измамници, които скоро ще му се обадят. Увещава го да даде исканите пари, в този момент криминалистите щели да заложат капан и да задържат престъпниците. Новото е, че вежливият “полицай”, за по-голяма достоверност, предоставя мобилния номер на “началника на полицията”. Заръката към жертвите е да му се обадят, за да бъдат лично инструктирани от него какво поведение да имат по време на провеждащата се специализирана операция за задържане на бандата. “Началникът” ги съветва да дадат исканите пари, най-добре - да ги хвърлели от терасите си. После ченгетата щели да им ги върнат.
Досега измамниците заставяха потърпевшите да предоставят собствения си мобилен номер, на който да са в постоянна връзка с “полицая”, докато издирваните “измамници” ги тормозят на стационарния им телефон. С нововъведението в схемата има опасност хората не само да дадат спестяванията си, но и да натрупат голяма сметка за мобилен телефон, тъй като те са заставяни да търсят “началника от МВР”.
“И в четирите случая обажданията са били получени от възрастни хора. За наша радост, те не са се предоверили и не са дали парите си”, уточниха от ОД на МВР-Сливен. От там обаче подчертаха, че няма практика служителите на реда да се свързват и да дават инструкции на граждани по телефона. Няма и подобна специализирана операция, която да се провежда в момента.
Рекорд
Софиянец се прости със 100 хил. лв.
Баба даде
половин милион, купи флекс на бандитите
80-годишната баба Елена от Първомай държи рекорда по най-голяма сума, предадена на ало-измамници. През септември 2015 г. старицата била излъгана, че трябват пари за операция на внука й. В дома й дошъл апаш за парите. Двамата не могли да отворят сейфа на внука и бабата дала 500 лева на бандита да купи флекс. Така измамникът прибрал от касата 575 760 лева. По-късно той и негов авер бяха арестувани. Другият рекорд се държи от 73-годишен пенсионер от София. Той паднал в капана след позвъняване на домашния телефон от лъжеполицай, който поискал пари, за да заловят бандити. Възрастният мъж им дал над 100 000 лева.
Най-популярната схема
Пари за акция на полицията
Най-разпространената в момента измама е “съдействие” за задържане на престъпници, обясни старши инспектор Златка Падинкова от “Национална полиция”. Мошениците се представят за полицаи и искат пари, за да бъдат заловени опасни бандити. Обещават, че след края на “акцията” ще върнат сумата.
Ало-апашите продължават да звънят с твърдението, че има пострадал при катастрофа и спешно трябва да се плати скъпоструваща операция. Искане на пари за ваксина срещу свински или птичи грип, е третият сценарий, който използват измамниците.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш