Мартин Георгиев от Доброволно формирование към Столична община е част от професионално обучените доброволци. През последните дни той се включи в гасенето на огъня в една от най-критичните точки в страната - село Отец Паисиево.
Освен професионално обучени доброволци, тези дни, е имало и много такива, които са били спонтанно присъединили се на терен.
"Спонтанни доброволци могат да се присъединят. Има много такива, които желаят да помогнат, но идват неподходящо облечени, с къси панталонки, например. Много е важно също, когато се дават задачи, те да се слушат професионалистите, които имат по-голям поглед на ситуацията и наистина знаят как се движи огънят. Много е опасно в такава ситуация, защото огънят за секунди се обръща", каза пред "Труд news" Георгиев.
Той подчертава, че дрехите трябва да не бъдат с къс ръкав, а обувките да са тип планински.
"Необходимото облекло е - дълги дрехи, ако могат да си намерят трудногорими. Задължително - памучни тениски и никакви изкуствени материи, защото много бързо се запалват в тази жега и са опасни. Обувките трябва да бъдат по възможност някакъв вид кубинки, тип планински. За горски пожари обувките са малко по-специални, защото подметката издържа до 360 градуса, на по-висоока температура. Нашите отпред имат и едно метално бомбе, което е точно с тази цел - да предпазва, ако нещо попадне на крака. Освен това е много важно да носят със себе си и предпазни очила, скиорска маска върши работа и респиратор, дихателна маска или нещо подобно, защото димът люти и уврежда дробовете", съветва Мартин.
Той подчертава, че всеки трябва да вземе със себе си вода.
"Да носят много вода, ние отидохме в село Отец Паисиево с 3 литра вода всеки един от нас и няма да ви лъжа, че може би за час-два я свършихме. Хубаво беше, че от Общината бяха подсигурили вода, и също така с военните и пожарната действахме в синхрон и бяхме обхванали много голям периметър, който покривахме заедно", допълни той.
Георгиев обясни още, че за да стане някой официално доброволец, се извършва подбор два пъти в годината в столицата, като има някои документи, които трябва да се съберат и подадат.
"Ние правим подбор в София два пъти в годината. Необходимите документи са - заявление до кмета, медицинско и документ от психодиспансер също. Самият подбор се осъществява в присъствието на официални лица от пожарната, от нас (Доброволно формирование към СО) и от Столична община. Има събеседване и след това приемаме кандидатите, които са издържали, защото нашата работа, колкото и да е доброволческа, все пак не е за всеки. Например, при земетресението в Турция, не всеки пожела да дойде, но който се запише като доброволец не е задължителен да прави такива неща. Има различни модули в доброволското формирования и всеки може да си избере някое от тях, като - логистика, наводнения, пожарогасене, търсене и спасяване. В момента се опитваме да задействаме и да имаме към нас и куче, което да взимаме при търсене и спасяване", каза още пред нашата медия Мартин Георгиев от Доброволно формирование към Столична община.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш