Камала Харис разчиташе на знаменитости, а именно това съсипа кампанията ѝ

Фактът, че Камала Харис разчита на знаменитости, беше катастрофален за нейните надежди в Белия дом, защото погрешно е оценила мрачното настроение на Америка. Това установи преглед на изборите от страна на Лейбъристката партия.

"Митингите, „които приличаха повече на празнични поп концерти“ бяха една от поредицата сериозни грешки, които са още повече отдалечиха демократите от тяхната традиционна база гласоподаватели, а именно работническата класа, казва Дебора Матинсън, която помогна за съкрушителната победа на сър Кийр Стармър в Обединеното кралство. 

В основата на възстановяването на партията трябва да са страховете и стремежите на работниците с ниски доходи, ако демократите имат някакъв шанс да ги спечелят обратно, казва тя, цитирана от The Times.

Матинсън беше подложена на лична атака от кампанията на Тръмп през октомври, тъй като беше една от поредицата високопоставени фигури на лейбъристите, дошли в Съединените щати, за да подкрепят кампанията на Харис.

 „В момента Америка е много тревожно място. Изборите са за отразяване на националното настроение. Тези огромни митинги със знаменитости изглеждаха твърде позитивни и твърде празнични. За някой, който работи на три работни места, за да се справя, това наистина е разтърсващо", обяснява тя. 

Раздразнението от подкрепата на знаменитостите за Харид многократно се появяваше в следизборните фокус групи на Матинсън. Един избирател, който е бил демократ, но е гласувал за Тръмп, ѝ казал, че смята, че партията е само за „фалшивия елит и актьорите“. Друг съвет на избирателите към демократите бил просто: „Спрете да излизате със знаменитости“.

В последния месец на кампанията си Харис извади серия от все по-големи имена, споделяйки сцената с певците Бионсе, Ъшър, Брус Спрингстийн, Стиви Уондър и Лейди Гага, както и бившата милиардерка, водеща на токшоу Опра Уинфри, в опит за възпроизвеждане на ентусиазма от кампаниите на Барак Обама.

Матинсън е извършила прегледа на изборите за базирания в САЩ Институт за прогресивна политика (PPI), заедно с бившия директор на политиката на Стамър, Клеър Ейнсли, която казва: „Хората вече не намират знаменитостите за достоверни“.

През септември двете представили план на екипа на вицепрезидента, който включвал лазерно фокусиране върху „избирателите-герои“ от работническата класа. Той включвал няколко по-практични политики за убеждаване на гласоподавателите да не преминават към Тръмп.

Въпреки гръмотевичната атака от кампанията на новоизбрания президент, Матинсън казва, че техните съвети са били пренебрегнати, което според нея е било „разочароващо“.

Във вторник Матинсън разкри план за възстановяване на демократите със седем ключови точни. Наред с фокусирането върху гласоподавателите от работническата класа и по-доброто отразяване на националното настроение, планът ѝ призовава партията да се съсредоточи върху икономиката, да сложи край на будността и да говори със здрав разум, да предложи силно и прагматично лидерство и да демонстрира патриотизъм, като постави американските интереси на първо място, като същевременно се опитва да направи правителството по-ефективно.

В рязък контраст със зловещите предупреждения на Харис за заплахата от второ президентство на Тръмп, избирателите от работническата класа казаха на фокус групите на Матинсън след изборите, че основната им емоция е „облекчението“, че републиканецът е спечелил.

„Харис беше смятана за по-рисковия избор“, казва Матинсън. „Те бяха притеснени, че ще получат повече от същото, което бяха почувствали при Джо Байдън – икономика, в която изпитват затруднения, и отворени граници.“

Друг важен фактор е усещането, че Тръмп ще бъде по-силен лидер, става ясно от коментарите на групите.

На въпрос на какво питие си приличат кандидатите, гласоподавател в Невада описва Тръмп като „чисто уиски – силно". Харис пък е оприличена на "разводнен коктейл - слаб". 

"Демократите се нуждаят от масивна промяна – малки промени няма да работят. Това означава наистина трудно ниво на интроспекция сега", твърди Матинсън, която е на път да получи пост от Стармър.

Подкрепяйки констатациите на анализаторите, основателят и главен изпълнителен директор на PPI, Уил Маршал, призова за конфронтация в партията: единственият начин центристите да триумфират над левите прогресисти, казва той.

„По пода трябва да има кръв. Не можеш просто да кажеш на хората, че си се променил, трябва да покажеш това“, добавя Маршал. „Просто чакам няколко години и се надявам, че Тръмп ще разбереняма да работи.”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка