Кацаров: Срокът на сертификата за преболедуване се удължава от 6 на 12 месеца (ВИДЕО)

"Зелен" сертификат ще бъде издаван и след поставяне на първа доза ваксина

Проучихме дали е възможно дали може да се удължи срокът от 6 на 12 месеца на сертификата за преболедуване на COVID-19 Това каза по време на брифинг служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. По време на брифинга министърът представя актуалната ситуация с COVID-19 и коментира въведените в страната противоепидемични мерки.

„Към момента са получени две становища. В тях се посочва, че единодушно приемат да се удължи срока от 6 на 12 месеца.  Повечето хора се насочиха към ваксината, която се прилага еднократно. Тъй като това е административно предизвикан избор, решихме за нуждите на нашия противоепидемичен срок, тъй като при поставянето на първа доза от двудозовите ваксини също се издава документ, че е издаден, този документ да е валиден като сертификат в рамките на 1 месец до поставянето на втора доза. Т.е. ако сте си поставили първата доза от еднодозовата ваксина ще ви служи, за да посещавате местата, на които се изисква. Закупуваме голямо количество тестове. Безплатните ще бъдат предоставени на всички лаборатории от РЗИ с договор, в който ще се обвържат с конкретна цена за взимане на проба“, допълни още Кацаров.

Вероятно още днес ще бъде допълнена заповедта и сертификатът за преболедуване ще е валиден за срок от 12 месеца, но само в рамките на страната.

"До понеделник, включително и неделя, при проверка на РЗИ при установяване на нарушение ще се издава само предписание за такова. До тогава няма да се налагат глоби. Ако има наложени, те ще се отменят. Това е гратисен период, за да се тества системата. Другото, което решихме, с оглед да подпомогнем въвеждането и спазването на мерките, ще предоставяме безплатни антигенни тестове, за да могат служителите да се възползват от тях преди работа", заяви служебният зам.-министър Александър Златанов.

"Ситуацията е много тежка. Цялото общество има вина за тази ситуация. Пациентите пристигат в болницата доста късно и почти 90% от тях са с тежки придружаващи заболявания. В обществото се е загубила връзката между мероприятията за профилактиката и пациентите, които стоят дълго време вкъщи. Повечето от тях се лекуват сами вкъщи твърде дълго и това води до тежкото състояние, в което постъпват в спешните отделения", коментира проф. Атанас Темелков от Александровска болница.

Служебният министър на здравеопазването допълни още, че алтернативата на сегашните мерки е пълно затваряне и правят всичко възможно да избегнат локдауните от миналата година.

Относно държавната администрация д-р Стойчо Кацаров коментира: „Там да се създаде условие за чиста среда, защото те работят с хора. Там е мястото, където ако се прекъсне веригата, ще се прекъсне процесът на разпространение."

"Надяваме се, че противоепидемичната мярка, която сме въвели да сработи. Направили сме всичко възможно училищата да работят. Въведените мерки са временни. Ние също искаме учебният процес да бъде присъствен максимално дълго време, но в момента сме в ситуация на невъзможност това да се случи”, каза Стойчо Кацаров.

https://www.facebook.com/novinite.nova/videos/254078123206407
Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве