Китай вече открито подкрепя Русия срещу Украйна

Китайският министър на отбраната Дун Цзюн по време на видеоразговора с руския си колега Сергей Шойгу (в десния ъгъл).

Новият министър на отбраната в Пекин обеща братска дружба на колегата в Москва

Двустранното стратегическо военно сътрудничество тепърва ще се задълбочава

Вашингтон учудващо мълчи

Нещо интересно се случи в средата на миналата седмица, което убегна на мнозинството политически наблюдатели из Западна Европа. Но по-будните от тях, които го доловиха, обявиха недвусмислено, че то е изключително важно за по-нататъшния ход на световните събития - Китай подкрепи открито Русия във войната є с Украйна.

Изпепеляващият конфликт караше дипломацията на Пекин да се движи предпазливо по тънкия лед на вземането на страна след нахлуването на войските на Кремъл в съседната държава на 24 февруари 2022 г. И публично демонстрираше своя неутралитет, като непрекъснато призоваваше двете воюващи страни да прекратят огъня. В същото време обаче Китай развиваше бурно икономическо сътрудничество с Русия и клеймеше Запада, че той бил виновен за конфликта. Даже постоянно го зовеше да накара Киев да седне на масата на преговорите с Москва, ако наистина иска мир.

Но на 31 януари въпросната китайска предпазливост се изпари по време на първата публична изява на новия министър на отбраната на Пекин Дун Цзюн, който разговаря чрез видеовръзка и съвсем официално, разбирай при пълно медийно покритие, с руския си колега Сергей Шойгу. И ето какво му каза: “Ние ще ви подкрепим твърдо по украинския въпрос, дори ако Съединените щати и Европа продължават да оказват натиск върху Китай да не го правим, дори ако сътрудничеството между Китай и Европейския съюз пострада от това”.

Според влиятелния френски всекидневник “Льо Фигаро” до тоя момент думата “подкрепа” е била винаги изключвана от китайската реторика, особено когато става дума за навлизането на Русия в Украйна. Като за словесен връх на положителното развитие на двустранните връзки в дипломатическите кръгове е била смятана хвалебствената констатация “руско-китайското приятелство не познава граници” в подписаната от Владимир Путин и Си Цзинпин декларация на 4 февруари 2022 г., тоест 20 дни преди началото на войната. Така допреди седмица Пекин не бе демонстрирал официално своята подкрепа за Русия конкретно по “украинския въпрос” и в изявленията си пред публика неговите управници обявяваха единствено, че “разбират” Москва, ама без да є дават рамо под каквато и да е форма.

А каква ще бъде най-вече тази форма може да се схване от отговора на Сергей Шойгу на обещанието за подкрепа на Дун Цзюн. “Руско-китайските военни отношения се развиват стабилно във всички посоки” - заяви със задоволство министърът на отбраната на Москва, продължавайки: “Редовно организираме съвместни военноморски, въздушни и сухопътни учения и успешно провеждаме бойни маневри с различна степен на сложност”. Веднага след това руският министър натърти, че това било “всеобхватно военно сътрудничество”, но не било “насочено срещу трета страна”.

Дун Цзюн подчерта в отговор, че страната му желае “да издигне отношенията между двете армии на още по-високо ниво”. “Военните трябва да играят все по-голяма роля в задълбочаването на всеобхватното стратегическо сътрудничество между Китай и Русия и в поддържането на глобалната сигурност и стабилност”, каза бившият главнокомандващ на военноморския флот на Китай и министър на отбраната на страната от 29 декември 2023 г.

Както писа “Льо Фигаро”, досега Китай не е доставял смъртоносни оръжия на Русия, която за войната си в Украйна се оборудва с дронове и снаряди най-вече от Иран и Северна Корея. Ето защо като първа демонстрация на “подкрепата” могат да се окажат доставките в близко бъдеще на бойна техника и муниции за руската армия, въпреки че китайски бронетранспортьори вече са засичани в действащите в Украйна проруски части на чеченския лидер Рамзан Кадиров.

Колкото до съвместните военни учения и демонстрираната от Дун Цзюн вяра в обща бъдеща роля в поддържането на глобалната сигурност и стабилност, то несъмнено стратегическото сътрудничество ще се засили в Китайско море и целия Тихи океан. Перспектива, която тревожи силно САЩ, чиито държавен секретар Антъни Блинкен точно преди година вдигна голям шум, притеснен от информации за възможна доставка на оръжия от Китай за Русия. Но от тогава темата повече не бе повдигана от Вашингтон, който учудващо мълчи и сега.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят