Руският външен министър Сергей Лавров по време на срещата на върха за Източна Азия (EAS) посочи рисковете от милитаризация на Азиатско-тихоокеанския регион (АТР) поради проникването на Северноатлантическия съюз. Това се казва в съобщение, публикувано на сайта на руското външно министерство за участието на Лавров в срещата.
„Особено внимание беше отделено на рисковете от милитаризация на Източна Азия на фона на навлизането на силите и инфраструктурата на НАТО в този регион, разчитайки на блокови механизми за мрежово възпиране, създадени от Запада, насърчаване на конфронтационния проект AUKUS, който осигурява за разполагане на военностратегически комплекс с ядрен компонент в региона“, казаха от министерството.
Дипломатическото ведомство отбеляза също, че по време на обмена на мнения по ключови въпроси от Азиатско-тихоокеанския дневен ред партньорите са били информирани за „последователната позиция на Русия в подкрепа на укрепването на архитектурата на еднаква и неделима сигурност в региона, осигурявайки висока динамика на нейната развитие."
„В духа на конструктивен неполитизиран диалог и конструктивно сътрудничество, основано на принципите на консенсус, взаимно уважение и зачитане на интересите, беше подчертано значението на поддържането на механизми за многостранно сътрудничество, работещи в координатната система на АСЕАН, Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия, “, добави още руското външно министерство.
Освен това министерството заяви, че събитието подчертава значението на изграждането на практическа работа в рамките на EAC, „включително прилагането на руски инициативи в областта на реагирането на епидемични заплахи, развитието на туристическата индустрия и установяването на устойчиви контакти между доброволческите организации в азиатско-тихоокеанския регион“.
„Руската страна потвърди фокуса си върху формирането на силна рамка на междудържавно сътрудничество в региона чрез обединяване на потенциала на многостранни механизми, работещи в духа на положително съвместно развитие, включително укрепване на конструктивното взаимодействие на АСЕАН с ШОС и ЕАЕС,“, заключиха от министерството.
Днес в индонезийската столица Джакарта бе открита Източноазиатската среща на върха. Срещите във формат EAC се провеждат веднъж годишно във връзка с есенните събития на АСЕАН. Лавров представлява Русия на срещата на върха.
Източноазиатската среща на върха беше създадена през 2005 г. като платформа за стратегически диалог между лидерите на държавите от Азиатско-тихоокеанския регион по актуални въпроси за гарантиране на сигурността и икономическия растеж и насърчаване на практическото сътрудничество. Във форума участват страни от АСЕАН (Бруней, Виетнам, Индонезия, Камбоджа, Лаос, Малайзия, Мианмар, Сингапур, Тайланд и Филипините), както и техните партньори в диалога: Русия, Австралия, Индия, Китай, Нова Зеландия, Република Корея, САЩ и Япония. През 2023 г. Източен Тимор е поканен на събитията на EAC като кандидат за присъединяване към АСЕАН.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш