Мария Габриел: Аз няма да сложа подписа си под меморандума, предложен от ПП-ДБ (ВИДЕО)

Информирам българските граждани, всички партии от българския парламент и външните ни партньори, че аз няма да сложа подписа си под така наречения меморандум, предложен от ПП-ДБ. Това обяви на брифинг в МВнР вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.

Тя заяви, че според нея предложеният меморандум нарушава Конституцията и представлява тотално неспазване на фундаменталните принципи на демокрацията.

"Търпеливо и умишлено не коментирах предложенията за ротация, както от премиера Николай Денков, така и от ПП-ДБ. Достатъчно дълго слушах коя е подходящата позиция за Мария Габриел и как трябва да се случат нещата. Чух идея да си сменим местата и екзотиката за още едно министерство, за да има за всички място. Няма да подпиша т.нар. меморандум. Всичко си има граници. Не приемам държавата да се управлява при тотално неспазване на фундаментални принципи на демокрацията", каза Габриел.

Вицепремиерът заяви, че е уведомила за решението си относно меморандума посланиците на страните от ЕС и САЩ и се обяви против идеята Министерство на външните работи да бъде поделено на две, защото "България трябва да говори с един глас".

Според нея предложението на ПП-ДБ предполага държавата да бъде разделена между двете коалиции, а регулаторите, съдебната система, службите и контролните органи да бъдат поделени, което може да доведе до политическото им овладяване .

"Текстовете ясно сочат, че по същество документът предлага две политически сили да се споразумеят в абсолютно противоречие на конституцията, демокрацията и европейската практика. Всеки закон, свързан с избор на регулатори и контролни органи, съдържа ясни правила и изисквания за съответната длъжност.
Меморандумът влиза в противоречие с българската конституция, а тя за мен е основно ръководно начало на правовата държава и разпоредбите ѝ се спазват безусловно.

Намирам меморандума като ултиматум и опит да променяме закони според партийните си интереси, а по-подробен прочит показва една цел – политическо овладяване на независимата съдебна система. Меморандумът е опит за политическа търговия, заяви Габриел.

Тя коментира някои от предложенията по-подробно. 

„Съдебната реформа безспорно е приоритет, но така предложеният документ е ясно, че всички амбициозни цели трудно могат да бъдат постигнати в рамките на 9 месеца, това е програма за цял управленски мандат“, каза вицепремиерът и допълни: „За службите задавам въпрос: Какво налага тези промени и защо е фиксиран този срок до юни 2024 г., който съвпада с избора на членове на Европейски парламент.

За електронното управление – не е ясно какво налага тази амбициозна дейност в рамките на следващите 9 месеца.

Действащият министър на МЕУ се движи с охрана, в резултат на заплахи и натиск от народни представители. Заплахите са за натиск за обществени поръчки. 

За КЗК – предлага се законът да се променя всеки път в зависимост от това от колко партии се състои коалицията, която управлява. Това е грубо показване на демократичните ценности на обществото. 

За външната политика – черно на бяло е документирано, че външната политика ще се води на два гласа. За мен външната политика се базира на националните интереси и националните приоритети.“

„Така нареченият проект на меморандум е изготвен с хоризонт до декември 2024 г., но за период от 4 г. и аз не разбирам на всеки 9 месеца ли ще се подписват меморандуми. Огромна част от управленската програма – еврозона, икономика, здравеопазване, енергетика липсват от този меморандум. Те по-малко ли важни ще бъдат за управлението на страната през този период?“, попита Габриел. 

Накрая Габриел напомни, че споразумението и управленската програма, по която и сега правителството работи, бяха изготвени съвместно от двете коалиции. Документ, разработен само от едната страна и изпратен на другата, не цели постигане на съгласие.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика