Нито едно оръжие не е заминало за Украйна преди обнародването на Указа
MO подготвя и предоставянето на генератори за Украйна
Министерство на отбраната е предложило промяна в закона за ратифициране на Споразумението между България и Украйна, която да се отмени правото на Министерски съвет еднолично да сключва анекси по споразумението. Предложението е всички допълнителни решения по споразумението да минават през Народното събрание.
Това обяви заместник-министъра на отбраната Катерина Граматикова на пресконференция на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната.
Предложението на Министерство на отбраната е провокирано от притесненията, изказани от някои политически сили, относно евентуално изключване на парламента от тези решения.
Именно с тези мотиви преди дни БСП призова президента Румен Радев да наложи вето като социалистите обмисляха да сезират и Конституционния съд.
"Министерство на отбраната никога не си е мислило, че Народното събрание ще бъде изолирано от този процес. Предстои предложението на Министерство на отбраната да бъде внесено в Министерски съвет, оттам и в парламента. Настоящият ред беше изготвен с цел да се запълни "правна дупка", но заради притесненията на някои партии, се премахва този ред и всички последващи действия във връзка с решението за военна помощ ще бъдат предоставени на Народното събрание", каза Граматикова.
Ратификацията на Споразумението на предоставяне на военна помощ за Украйна вече е обнародвана в "Държавен вестник" и има правна сила.
Заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова подчерта, че в момента на фронта в Украйна все още няма нито един елемент от военнотехническата помощ от България. "Има планирана логистична операция от Министерство на отбраната, която започва едва сега, след обнародването на ратификацията на Споразумението", увери тя.
"Министерство на отбраната изпълнява и ще изпълнява всяко решение на Народното събрание, включително и работата със съюзниците ни по осигуряване на заместваща техника. Това са бавни процеси, те са иницирани и са в ход", посочи Граматикова.
Предложението на Министерство на отбраната анексите към Споразумението да минават през парламента е провокирано от притесненията, изказани от някои политически сили, относно евентуално изключване на Народното събрание от решенията за военна помощ на Украйна.
Именно с тези мотиви преди дни БСП призова президента Румен Радев да наложи вето като социалистите планират да сезират и Конституционния съд.
Днес намерение да сезират Конституционния съд обявиха и от "Възраждане".
"Министерство на отбраната никога не си е мислило, че Народното събрание ще бъде изолирано от този процес. Предстои предложението на Министерство на отбраната да бъде внесено в Министерски съвет, оттам и в парламента. Настоящият ред беше изготвен с цел да се запълни "правна дупка", но заради притесненията на някои партии, се премахва този ред и всички последващи действия във връзка с решението за военна помощ ще бъдат предоставени на Народното събрание. Министерство на отбраната изпълнява и ще изпълнява всяко решение на Народното събрание, включително и работата със съюзниците ни по осигуряване на заместваща техника. Това са бавни процеси, те са иницирани и са в ход", посочи Граматикова.
Министерство на отбраната подготвя предоставянето на генератори за Украйна като това вероятно ще е първото допълнение към Споразумението, по което МО ще се обърне за решение към парламента. В момента тече изготвянето на документацията по този вид помощ.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш