Над 87 хил. се отказаха от втората си пенсия

Над 87 хил. души са се отказали от втората си пенсия и предпочитат да взимат само една пенсия от държавната хазна.

Прехвърлиха към НОИ близо 300 милиона лева от частните фондове

През настоящата година държавната пенсия се намалява с 10%

НАП събра 1,94 млрд. лв.

Над 87 хил. души се отказаха от вторите си пенсии през последните шест години, показват данни на НАП. Причината за това е, че ако човек получава и втора пенсия от универсален пенсионен фонд (УПФ) се намалява държавната му пенсия. Това се прави, защото част от вноските му за пенсия не са отивали във фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване (ДОО), а в частния фонд.

За отпусканите през настоящата година държавни пенсии това намаление е с около 10% за хора с трудова кариера без прекъсване от 2002 г. насам. След десетина години (2031 г.) намалението ще надхвърли 15%, а след около петнадесет години (2036 г.) ще достигне 19%. След 2040 г. намалението на държавната пенсия ще надхвърли 20%, а след 2050 г. ще се задържи на нива около 25 на сто.

През последните пет години, откакто хората получиха право да се отказват от вторите си пенсии, това са направили 87 941 души, показват данните на НАП. Същевременно само 856 души са се възползвали от правото си отново да преминат от изцяло държавна пенсия на варианта на държавна пенсия и втора от частен фонд. Така реално над 87 хил. души са решили, че предпочитат да получават само една държавна пенсия.

Всяка година желаещите да се откажат от втората пенсия се увеличават. Само през миналата година 32 511 души са подали заявление, че искат да получават само пенсия от ДОО, която да не бъде намалявана. Това е с близо 87% повече спрямо подадените заявления през 2020 г.

След като човек избере да получава само държавна пенсия, натрупаните пари по личната му партида в универсален пенсионен фонд се прехвърлят в НОИ. В резултат само през миналата година от частните фондове в НОИ са прехвърлени 297,38 млн. лв. Кодексът за социално осигуряване дава възможност след време човек да реши отново да прехвърли парите си в УПФ и да получава две пенсии. През миналата година от това право са се възползвали 506 души, като в УПФ са прехвърлени 3,38 млн. лв.

Осигуровките за допълнително задължително пенсионно осигуряване на хората, които вече са се отказали от втората пенсия, се събират от НАП, но вместо в частния фонд се превеждат в НОИ. За година общият размер на вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване, събрани от НАП, са в размер над 1,94 млрд. лв.

Сумите от частен фонд зависят от направените вноски

При некоректен работодател се преместете

При минимална заплата губите пари

Всеки трябва да прецени кой вариант му е по-изгоден.

Всеки човек трябва сам да прецени дали му е по-изгодно да прехвърли парите си от частен фонд в НОИ и да се откаже от втората пенсия, обясниха експерти. Ако човек е работил при некоректен работодател, който не е внасят осигуровките му за втора пенсия, вероятно е по-изгодно да се откаже от втората пенсия.

Причината за това е, че универсалните пенсионни фондове (УПФ) определят размера на вторите пенсии на база реално постъпили вноски. Ако осигуровките не са плащани, човек ще получи малка втора пенсия. Същевременно при прехвърляне на натрупаните пари в НОИ държавната пенсия няма да бъде намалявана без значение, че част от вноските през годините не са били плащани. Държавната пенсия се определя на база дължими осигуровки, а не според реално внесените.

Ако обаче човек очаква да получи минималната или максималната пенсия, е по-добре да не прехвърля натрупаните пари от УПФ в НОИ. Причината за това е, че дори да прехвърли тези пари в НОИ може да се окаже, че няма да се промени пенсията, която ще получава, и реално ще загуби тези пари.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения