Най-загадъчните проклятия в историята

Гробницата на Тутанкамон е открита през 1922 г. от археолога Хауърд Картър.

Суеверия или съвпадения

Древни гробници и съвременни артефакти носят смърт и нещастия

Свръхестествени събития вълнуват умовете на хората от векове

От векове човечеството е очаровано от идеята за свръхестествени проклятия. Тези мистериозни явления, уж причиняващи нещастие и страдание, често стават обект на страхопочитание и научен интерес. Нека да разгледаме някои от най-мистериозните проклятия в историята, които продължават да интригуват хората и до днес.

Фараонът Тутанкамон

Едно от най-известните проклятия в историята е свързано с гробницата на фараона Тутанкамон, открита през 1922 г. от археолога Хауърд Картър. Според легендата всеки, който наруши мира на фараона, ще бъде прокълнат и ще умре преждевременно.

Това проклятие привлича общественото внимание след поредица от смъртни случаи, свързани с експедицията. Лорд Карнарвън, който финансира разкопките, умира няколко месеца след откриването на гробницата от отравяне на кръвта. Той е последван от други членове на експедицията и хора, свързани с находката.

Изследванията показват, че от 58 души, присъствали на отварянето на гробницата, 8 умират през следващите 12 години. Тази цифра представлява около 14% от общия брой на участниците, което не надвишава средната смъртност за това време. Самият Хауърд Картър обаче живее още 17 години след отварянето на гробницата и умира на 64 години.

Индианецът Текумсе

Проклятието на президентите, се свързва с индианския вожд Текумсе, за когото се твърди, че проклина американските ръководители. Според легендата всеки президент, избран в година, кратна на 20, трябва да умре на поста си. Изненадващо, това „проклятие“ продължава 120 години. Уилям Хенри Харисън (избран през 1840 г.), Ейбрахам Линкълн (1860 г.), Джеймс Гарфийлд (1880 г.), Уилям Маккинли (1900 г.), Уорън Хардинг (1920 г.), Франклин Рузвелт (1940 г.) и Джон Ф. Кенеди (1960 г.) всички умират, докато служат като президенти.

Данните показват, че вероятността такава последователност от събития да е плод на случайността е по-малко от 1 на 10 милиона. Проклятието обаче изглежда е "развалено" през 1980 г., когато Роналд Рейгън оцелява след опит за убийство и слага край на президентството си.

Диамантената тиара

Луксозната тиара от Бамберг украсена със 739 диаманта с общо тегло 1040 карата, е създадена през 1820 г. за баварска принцеса. Според легендата бижуто е прокълнато и носи нещастие на всичките си собственици.

Историята на диадемата е пълна с трагични събития. Първият собственик, принцесата на Бавария, се развежда със съпруга си. Следва ерцхерцогиня Стефани от Белгия, която губи мъжа си, престолонаследника принц Рудолф от Австрия, поради мистериозно самоубийство. После диадемата се предава на ерцхерцогиня Мария Тереза, чийто съпруг е убит.

Изследванията показват, че за 200 години съществуване на тиарата тя  сменя 15 собственика. От тях 9 (60%) преживяват сериозни несгоди, включително преждевременна смърт, развод и финансови проблеми.

Плачещото момче

Това проклятие е свързано с поредица от репродукции на картината "Плачещото момче", създадена от испанския художник Бруно Амадио през 50-те години на миналия век. Според легендата картините имат уникалната способност да предизвикват пожари, като самите те остават невредими.

Историята на проклятието започва през 1985 г., когато британският вестник „The Sun“ публикува статия за поредица от необясними пожари в къщи, където висят репродукции на въпросната картина. Във всеки от случайте картината остава недокосната от огъня. По данни на противопожарната служба на Обединеното кралство, между 1985 г. и 1988 г. има повече от 50 пожара, свързани с репродукции на „Плачещото момче“ в различни къщи. В 80% от случаите картината остава непокътната. Експертите отдават това на свойствата на материала, върху който са отпечатани репродукциите, а не на свръхестествени причини.

Самотния кедър

В малкото холандско градче Лаге-Вурше стои самотно кедрово дърво, заобиколено от легенди и суеверия. Според местните поверия всеки, който безпокои дървото, ще бъде прокълнат. Историята на това проклятие датира от 18 век, когато дървото е засадено на мястото на масово погребение на жертви на чума. Оттогава жителите на града свързват различни нещастия и странни инциденти с дървото.

Местните архиви съдържат записи на повече от 150 случая на необясними инциденти, свързани с дървото, през последните 300 години. Те включват неочаквани заболявания, злополуки и дори смърт на хора, опитващи се да го отсекат или повредят. Интересното е, че 70% от тези случаи стават при пълнолуние, което добавя още мистика на историята.

Гробът на Тамерлан

През 1941 г. съветски археолози отварят гробницата на Тамерлан в Самарканд, въпреки предупрежденията за проклятие, издълбано в капака на саркофага. Според легендата това действие трябва да предизвика ужасна война. По удивително съвпадение, два дни след отварянето на гробницата, нацистка Германия напада Съветския съюз, започвайки една от най-кръвопролитните войни в историята. Данните показват, че решението за нахлуване в СССР е взето от Хитлер много преди отварянето на гробницата. Но съвпадението на датите е поразително: гробницата е открита на 20 юни 1941 г., а операция „Барбароса“ започва на 22 юни. Вероятността тези събития да са съвпадение се оценява на 1 към 365, което прави историята още по-мистериозна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения