Необходимо е обновяване на ски зона „Банско“

Националният парк няма да бъде вписан като застрашен обект на ЮНЕСКО

Със сигурност е необходима актуализация (обновяване – б.а.) на активите в ски зона „Банско“, а и бъдещето изисква развитие на ресурсите - това каза на брифинг в сградата на общината на зимния курорт швейцарският експерт от Международния съюз за защита на природата (IUCN) Херве Летие.

Летие пристигна в България в понеделник и си тръгва утре. Неговата цел е да се запознае с промените в действащия План за управление на Национален „Пирин“, както и с новия план, който още не е влязъл в сила. Експертът ще прецени дали измененията и актуализациите са в съответствие с решенията на Комитета за световно наследство към ЮНЕСКО.

В предишните дни Херве Летие се срещна редица неправителствени организации, малка част от които „против“, а другите „за“ развиване на зимния курорт.

От сряда той е в Банско, където се запозна със състоянието на НП „Пирин“, участва в целодневна среща в Дирекцията на НП „Пирин“, където му бе представен новият план за управление на парка. В нея се включи целият научен колектив, разработил плана. Летие видя и ски зона „Банско“, както съоръженията за спорт там. Експертът бе запознат и с проблема с километричните опашки, които се извиват пред началната станция на единствения кабинков лифт.

Днес в зимния курорт се проведе и среща, на която Летие разговаря с кметовете на общините, имащи землища в НП „Пирин“, министъра на околната среда Нено Димов и вицепремиера Валери Симеонов.

„Не е нормално 10 години проблемът с ресурса и екологията да не се реши. И се надявам с моите съвети да помогнем и да намерим баланса между интересите на местните хора бизнеса и природата“, каза Летие на брифинга. И добави: „Моята мисия в България е съвещателна. Ще дам съвет на правителството как да се справи с този проблем в Пирин. До 6 седмици ще изготвя доклад с препоръки до правителството ви и до ЮНЕСКО. Ще бъда обективен и независим. Моята задача е трудна, срещнах се с много хора и чух различни мнения“.

Попитан дали има риск НП „Пирин“ да влезе в застрашен списък на ЮНЕСКО, той обясни, че няма такава вероятност.

Кметът на Банско Георги Икономов обясни, че когато е разказал на експерта, че само за 15 дни на територията на парк Пирин са влезли над 27 хиляди автомобила, Летие е бил доста озадачен.

Вицепремиерът Валери Симеонов бе лаконичен, но заяви, че е впечатлен от биографията и опита на експерта.

„Можем да разчитаме на обективна оценка“, каза Валери Симеонов.

Заключение на ЮНЕСКО и IUCN още през 2012 г.: Всичко е наред с природата в парка

Спортните и туристически съоръжения в ски зона „Банско“ са изградени по подходящ начин и не оказват отрицателно влияние върху планината – с такива доклади излязоха през 2012 и 2015 година от Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО и Международния съюз за защита на природата (IUCN).

Документите са изготвени след извършени проверки на място в Пирин. Първата е през октомври 2011 година от мисия, начело с тогавашния ръководител на Центъра за световно наследство - Кишоре Рао и Стиг Йохансон от IUCN.

Задачата на прaтениците на най-авторитетните институции в областта на екологичните политики през 2011 г. е да оценят състоянието на природата и да дадат своите препоръки към 36-ата сесия на ЮНЕСКО, която се провежда в Санкт Петербург от 25 юни до 5 юли 2012-а.

Посещението на международния екип екологични експерти е предизвикано от сигналите на „зелените“. Още тогава те твърдят, че ски съоръженията над Банско са увредили Национален парк „Пирин“. Според тях това е основание за включването му в списъка на застрашените обекти на световната организация. Нещо, което искат и днес от представителя на IUCN, който е на посещение у нас.

При проверките си през 2011 година участниците в международната мисия имат срещи в Министерство на околна среда и водите, и тогава, както сега, разговарят с кметовете от региона и изслушват неправителствени организации, сред които и „зелените“. Преди това в Пирин двамата учени от ЮНЕСКО и IUCN проверяват подменените и новите съоръжения в ски зона „Банско“, като изводите им са описани в доклада, пратен през юни 2012 г. - а именно, че всичко с природата в НП „Пирин“ е наред.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България